PÚCHOV. Miestny šiesty oddiel skautov a skautiek roky pripomína Púchovčanom Deň zeme kreslením na chodníky.
Pre deti je príležitosťou zabaviť sa, pre dospelých impulzom zamyslieť sa nad vlastným vkladom do ochrany životného prostredia.
„Každý rok sem cielene chodíme. Snažíme sa deti viesť k tomu, aby si zem vážili a vysvetľujeme im, že nesmú hádzať smeti na zem. Doma sa snažíme triediť odpad,“ povedala mladá mamička Janka.
Včielka, ako záchrankyňa zeme, bola témou pre najmenšie deti do sedem rokov.

„Chceli sme upozorniť na dôležitosť včiel v prírode a na to, že v posledných rokoch vo veľkom množstve hynú aj pre necitlivé pôsobenie človeka,“ povedala spoluorganizátorka akcie a vedúca oddielu skautiek Petra Mašková.
Staršie deti do desať rokov mali nakresliť seba ako záchrancu zeme a všetko, čo doma v súvislosti s ochranou prírody robia. Deti nad desať mali na asfalt premietnuť svoju predstavu matky prírody.
„Kreslíme, triedime odpad, učíme od malička. Niečo má od nás, niečo zo škôlky,“ povedal otec Peter (39).
Jeho dcérka Klárka nám vzápätí poukazovala, čo sa jej podarilo nakresliť. Nad kresbou včely a stromu letela jemne sploštená zemeguľa a pre istotu dve slniečka.
„Vďaka dnešnému dňu si možno ľudia viac všimnú prírodu. Čo je zlé a čo je pre ňu prospešné,“ myslí si Natália (16).

Na Dni zeme bola síce v úlohe opatrovateľky malého suseda, ale obyčajne ako skautka podobné akcie sama organizuje. Separovanie domáceho odpadu považuje za prirodzenosť, od malička ju k tomu viedli obaja rodičia.
Hoenningovo námestie pred púchovským divadlom zdobí päťdesiatka kriedou namaľovaných obrázkov. Časom ich zmyje dážď, no v malých autoroch kresieb zostane vedomie, že kreslili niečo veľmi dôležité.