DUBNICA NAD VÁHOM/TRENČÍN. V Dubnici nad Váhom začali s kastráciou túlavých mačiek, mesto po prvýkrát pristupuje k ich regulovanému odchytu a sterilizácii.
Tento rok plánujú ošetriť spolu 20 mačiek, na zákroky vyčlenili tisíc eur. Radnica zároveň vyzvala obyvateľov, ktorých problém s túlavými mačkami trápi, aby ich výskyt nahlásili.
Túlajú sa v okrajových častiach
Väčšiu koncentráciu pouličných túlavých mačiek v Dubnici nad Váhom evidujú prevažne v okrajových častiach mesta, a to najmä v okolí priemyselných areálov ZŤS a ZVS.
Hoci sa nachádzajú aj na sídliskách, podľa mesta tu premnožené nie sú.

„Jarné obdobie je na tento druh opatrenia najvhodnejšie. Mnohé z vrhnutých mačiatok čaká na ulici nepríjemný osud, keďže dospelá mačka sa môže rozmnožiť aj niekoľkokrát za rok. Neustále narastajúci počet mačiatok by nedokázal uchýliť ani útulok, ani iné združenia, venujúce sa pomoci zvieratám,“ vysvetlila pre internetovú stránku mesta dôvod preventívneho opatrenia Janka Beniaková z Mestského úradu v Dubnici nad Váhom.
V Dubnici nad Váhom odchytili v priebehu posledných dvoch týždňov päť pouličných mačiek, ktoré kastráciu podstúpili.
Zviera po zákroku veterinárka označí tak, že mu odstrihne konček ľavého ucha, aby nedochádzalo k opätovnému odchytu už sterilizovaných mačiek.
Pomoc dobrovoľníkov
Pri regulácii populácie túlavých mačiek formou kastrácie mesto spolupracuje s dobrovoľníkmi z občianskeho združenia Mačky SOS. Podľa členky združenia Márie Porubanovej nie je prílišné premnoženie túlavých mačiek žiaduce.
„Dospelé mačky, ktoré rodia aj niekoľkokrát za rok, sú fyzicky a zdravotne vyčerpané, preto môžu byť náchylnejšie na ochorenia. Kým chorá mačka nevládze chytať hlodavce, zdravá, silná mačka funguje ako prirodzený deratizátor a robí ulice a sídliská zdravšími a krajšími,“ vysvetlila Porubanová.
Samotnú kastráciu a ošetrenie mačiek vrátane odčervenia robí veterinárna ambulancia z Dubnice nad Váhom. Sterilizácia je ako preventívne opatrenie neinvazívnym zákrokom a zviera nijako neobmedzí, naďalej ostáva lovcom hlodavcov.

Sterilizované mačky nevstupujú do vzájomných súbojov, čím sa znižuje riziko ich poranenia a prípadnej infekcie.
Rovnako menej migrujú, takže klesá aj počet prípadných stretov s autami.
„Po odchyte túlavej mačky nasleduje zákrok a hospitalizácia. Aj po zákroku je zviera naďalej hospitalizované, sledujeme jeho zdravotný stav a podaním antibiotík sa zabraňuje prípadným komplikáciám v podobe zápalu.
Keď vidíme, že je mačka alebo kocúr v dobrom zdravotnom stave, označíme ho a vypustíme späť do svojej pôvodnej lokality, ktorú pozná,“ vysvetlila veterinárka Kristína Bartošová.
V Trenčíne kastrujú už piaty rok
S kastráciami túlavých mačiek začali v Trenčíne ešte v roku 2015. Mesto tak reagovalo na sťažností ľudí, ktorí upozorňovali na ich premnoženie najmä v mestských častiach Sihoť, Juh a Zámostie. Túlavé mačky si tu robili pod balkónmi brlohy a znečisťovali okolie.
„Kastrácie premnožených mačiek pokračovali aj v rokoch 2016, 2017, 2018, 2019. Doteraz mestská polícia a Útvar interných služieb eviduje 182 vykastrovaných mačiek a kocúrov,“ informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.