POVAŽSKÁ BYSTRICA. Poslanci mesta na májovom zasadnutí schválili doplnok všeobecne záväzného nariadenia o ochrane mestských symbolov. Jeho schválením pribudol nový, akustický prvok mestskej symboliky, znelka. „Na zasadnutí sme zažili mimoriadne chvíle, vstúpili sme tak trochu do jeho histórie. Mesto má od tohto dňa zvukový symbol, znelku. Dúfam, že sa ujme, zapáči,“ povedal tesne po schválení doplnku predkladateľ návrhu poslanec Juraj Pekár.

Znelky sú podľa neho dôležité pri protokolárnych a rôznych slávnostných podujatiach mesta, podčiarkujú zvukovo význam danej chvíle. Predlohou pre znelku bola dychová skladba Adama Hudeca Manínska predohra a znelka nesie názvom Manínska fanfára.
Juraj Pekár hovorí, že znelku podrobili aj domácej hudobnej kritike. „Známi miestni hudobníci, hlavne z okolia dychového orchestra základnej umeleckej školy, si ju vypočuli. Stotožnili sa s tým, že má všetky atribúty. Je moderná, dynamická, krátka, zapamätateľná a svieža,“ hovorí Pekár.

Niektorí poslanci aj verejnosť ju mohli počuť prvýkrát na zasadnutí zastupiteľstva minulý týždeň. Pre širšiu verejnosť ju zahrajú pri otváraní Dní mesta už tento rok, pri slávnostnom oceňovaní občanov mesta. „Bol by som rád, aby sa zžila tak, že by ňou začínali všetky významné kultúrne aj športové podujatia. Chce to, samozrejme, čas, ale ak je dobrá, takto by to malo fungovať,“ hovorí poslanec Pekár.
Vyjadril sa aj k používaniu iných symbolov. Zhodnotil, že erb mesta je často používaný a už nikto nezaváha, keď vidí tri veže na červenom štíte. „Vlajka mesta je menej zžitá. Sú mestá, ktoré keď majú mestský sviatok, hlavný bulvár mesta je vlajkosláva. Každý hneď vidí, že sa niečo deje. U nás je to skromnejšie. Možno by potešilo, keby pri oslavách mesta bolo v meste vlajok viac,“ konštatuje Pekár.
Pripomína ešte, že mnohé mestá, v snahe priblížiť sa hlavne mladším obyvateľom, začínajú používať logá.