PÚCHOV/NOVÁ DUBNICA. Každoročne sa koncom mája v Šali stretávajú detské divadelné kolektívy, ktoré prešli sitom regionálnych a krajských súťaží. Celoslovenská súťažná prehliadka detskej dramatickej tvorivosti nesie názov po známej ľudovej rozprávke, Zlatá priadka. Prehliadka vstupuje do svojho 48. ročníka. Budú na nej aj dvaja zástupcovia Trenčianskeho kraja.

Štrnásť kolektívov
Do celoslovenského kola automaticky postupujú divadelné inscenácie, ktoré vyhrajú krajskú prehliadku. Ak sa v krajskom kole súťaže nájde ďalšia kvalitná divadelná hra a dovolia to finančné možnosti organizátora, je možné, že sa v celoslovenskej prehliadke objaví ako druhé nominované predstavenie. Nie je výnimkou, že divadelná hra postupujúca z druhého miesta nakoniec získala hlavnú cenu. Tento rok sa organizátorom podarilo ponúknuť divadelný sviatok až štrnástim kolektívom z celej krajiny.
Trenčianske želiezka v ohni
Trenčiansky kraj budú tento rok reprezentovať dve predstavenia. Prvým je inscenácia Marakéš, ktorá je autorským predstavením Detského divadelného štúdia Ochotníček z Púchova. Inšpiráciou pre scenár bola kniha poviedok Václava Pankovčina s rovnomenným názvom. Druhou postupujúcou je autorská hra Detského divadelného súboru Bebčina s Novej Dubnice, ktorú novodubnické deti uvádzajú pod názvom “Ale sme sa narobili“ a je vtipnou satirou na politikárčenie.

Zlatá priadka
Podujatie sa koná v šalianskom Dome kultúry od 22. do 26. mája. Súťažia deti od šesť do pätnásť rokov. Reprezentujú školy, literárno-dramatické odbory základných umeleckých škôl či kultúrne ustanovizne, pod ktorými pracujú. Na prehliadke sa spravidla predstavia činoherné predstavenia, no nie sú výnimkou ani pohybové či bábkové hry.
Okrem súťažných predstavení si deti na prehliadke užijú súťaže, tvorivé dielne a predovšetkým vzájomné spoznávanie sa a spoločné chvíle na ubytovni.
Výherca Zlatej priadky má právo prezentovať sa na celonárodnom festivale amatérskeho divadla, na Scénickej žatve v Martine. Tu sa prezentuje všetko, čo na poli ochotníckeho dramatického umenia vznikne počas aktuálnej sezóny.
Cieľom dramatickej výchovy a teda i Zlatej priadky nie je prioritne vyhľadávať talenty pre hereckú dráhu, ale podporiť tvorivosť detí, zmysel pre umenie, fantáziu a tiež vštepiť deťom kolektívneho ducha. Naučiť mladú generáciu spolupráci, tolerancii, empatii a vzájomnému rešpektu.
Autor: VÁ