NOVÉ MESTO NAD VÁHOM V mnohých štátoch našej planéty známa novomestská ľudová výtvarníčka Mária Karolová bude však vo svojej nádhernej tvorbe určite pokračovať po rozlúčení sa s pozemským životom aj v nebi. ň
Vzácna žena a mama dvoch dcér vytvorila počas svojej vyše päťdesiat rokov trvajúcej umeleckej činnosti tisícky originálnych postavičiek z kukuričného šúpolia, ornamentov z papiera, ktoré vyrezávala pomocou skalpela, maľovaných a vyškrabávaných kraslíc a množstvo maľovaných tanierov či hodín.
Jej betlehem s postavičkami zo šúpolia dostal darom aj pápež Ján Pavol II. Originálne vyrezávané blahoželanie s americkou a slovenskou zástavkou zasa poslala bývalému prezidentovi USA Billovi Clintonovi.
Milovala kukuričné šúpolie i prácu so skalpelom
Mária Karolová prežila v Novom Meste nad Váhom 45 rokov aktívneho života. Vždy príjemná pani, ktorá sa šikovnými rukami vyše päť desaťročí prihovárala kukuričnému šúpoliu a papieru dávala život vďaka presným rezom skalpelom. Spočiatku maľovala aj na hodváb, šila vankúše a rôzne odevy, piekla torty.

Svoj talent dať dušu kukuričnému šúpoliu objavila až po operácii žlčníka vo veku 40 rokov, keď si umeleckou prácou začala krátiť pooperačný oddych. Vďaka jej jedinečnému talentu postavičky a bábiky zo šúpolia vytvorené v rôznych motívoch skrášľujú typickou slovenskou tvorbou domácnosti mnohých krajín po celom svete. Na vytvorenie umeleckých kraslíc používala zasa slepačie, kačacie, husacie, prepeličie i pštrosie vajcia.
Mária Karolová sa narodila 1. októbra 1927 v malej dedinke Nosice pri Púchove. Bola absolventkou Baťovej školy. Potom dlhé roky pracovala vo Výskumnom ústave mechanizácie a automatizácie v Novom Meste nad Váhom na pozícii technickej kresličky a neskôr vedúcej tlačiarne a kníhviazačstva.

Výraznú výtvarnú stopu zameranú na ľudovú tvorbu po sebe začala zanechávať od polovice 60. rokov. Práce Márie Karolovej dodnes môžete vidieť v rôznych inštitúciách – v Podjavorinskom múzeu v Novom Meste nad Váhom i v novomestskej Galérii Petra Matejku, v Banskej Bystrici, Trenčíne či v Martine. Miniatúrny betlehem zo šúpolia v orechovej škrupine je uložený v Pražskom Jezuliatku. V Třebichovskom múzeu v Čechách vystavujú jej veľký betlehem s tridsiatimi postavičkami. Jej práce si domov odniesli napríklad aj Kanaďania.
Diela Novomešťanky mal aj pápež Ján Pavol II.
Prácam Márie Karolovej sa počas života niekoľkokrát potešil aj pápež Ján Pavol II. Okrem betlehemu zo šúpolia na jeho adresu trikrát putovali povestné, ručne zhotovené blahoželania k 75., 80. a 85. narodeninám. Ján Pavol II. vtedy za dary poďakoval a prostredníctvom listu dostala novomestská autorka aj vzácne pápežské požehnanie. Mária Karolová ostala verná ľudovému výtvarníctvu aj napriek zhoršenému zdravotnému stavu až do vysokého veku.
„Blaho, ktoré cítim pri tvorbe, zaháňa moju smrť. Kto má veľa plánov, bude dlho žiť. Dokiaľ dávam lásku, je treba žiť,“ vyznala sa v minulosti pre naše noviny. Hoci z Nového Mesta nad Váhom sa pre zhoršený zdravotný stav presťahovala k mladšej dcérke Anetke do Hradca Králové, pokračovala vo svojej tvorbe aj tam. Svätú rodinu zhotovila do škrupín od vlašských orechov a z kokosu, maľovala drevené hodiny a taniere, vymaľovala 170 kamienkov.

Najväčší záujem bol o kamienok s maľovanou postavičkou televízneho rozprávkového deduška. Sama si vyzdobila garnižu i steny kuchyne ornamentmi. A pribúdali ďalšie stovky bábik z kukuričného šúpolia.
Jej výtvarné videnie bolo excelentné, ani vo vysokom veku si vzory nikdy nepredkreslovala. Zaujímavé boli aj jej umelecké typy písma, ktoré dotvárali vyrezávané papierové blahoželania.
Rozlúčme sa aj my s pani Karolovou navždy jej vyznaním sa k ľudovej tvorbe.
„Keď cítim, že moje práce dávajú ľuďom radosť a lásku, je to pre mňa skutočná odmena,“ povedala v roku 2006 v rozhovore pre naše noviny.