DOMANIŽA. Združenie obcí Strážovské vrchy dotiahlo do úspešného konca projekt na získanie kompostérov.
Nové združenie
Aby sa mohlo štrnásť obcí na Považí zapojiť do výzvy na eurofondy pre získanie kompostérov, museli najprv založiť nové združenie. „Problém bol, že v rámci pôvodného mikroregiónu boli okrem samospráv združené aj podnikateľské subjekty a toto sa pri čerpaní financií v rámci výziev nepripúšťa,“ vysvetľuje František Matušík, starosta obce Domaniža, ktorá zastrešovala celý projekt.
Ak chceli získať financie, museli založiť nové združenie. Vzniklo tak Združenie obcí Strážovské vrchy, síce veľmi narýchlo, ale podarilo sa. Je v ňom 14 samospráv – Bodiná, Čelkova Lehota, Domaniža, Ďurďové, Horný Lieskov, Malé Lednice, Plevník-Drienové, Počarová, Podskalie, Prečín, Sádočné, Slopná, Vrchteplá, Záskalie.

Projekt bol náročný
Aj samotný projekt bol však podľa Františka Matušíka dosť problematický. „Stále sa niečo menilo a muselo dopĺňať, raz aj zrušili súťaž, lebo kompostéry nevyhovovali podmienkam a objavilo sa ešte mnoho iných komplikácií. Bol som dosť znechutený, “ spomína so Matušík.
Dodáva, že keď mali všetko sľúbené, museli zrušiť verejné obstarávanie na dodávateľa. „V obstarávaní bola podmienka, že do konca roka musia obciam dodať kompostéry. Ministerstvo však do tohto termínu nerozhodlo o peniazoch, tak obstarávanie prepadlo. Museli sme ho vypisovať znovu, ale to už vyhrala firma, kde boli kompostéry drahšie,“ vysvetľuje Matušík.
Po dvoch rokoch snaženia
Po dvoch rokoch snaženia sa nakoniec podarilo dotiahnuť projekt do úspešného konca a rozdať obyvateľom v obciach kompostéry. Dostalo ich 14 obcí a ide o investíciu vyše 183-tisíc eur.
„Jeden kompostér vychádza na vyše 100 eur, čo sa môže zdať príliš drahé. Musíme však zobrať také, ktoré spĺňajú normy. Nemôžeme si svojvoľne kúpiť lacnejšie,“ hovorí Matušík. Niektoré doviezli z Francúzska, iné z Talianska. Päť rokov budú majetkom obce. Potom sa stávajú majetkom ľudí, ktorí ich používajú. O kompostéry mohli žiadať len pre fyzické osoby.

„Už pred štyrmi rokmi si dávali ľudia žiadosti a dostali len tí, čo ich podali,“ hovorí František Matušík, ktorého mrzí, že sa realizácia projektu tak natiahla. Ak dajú v obciach ľuďom možnosť kompostovania, nemusia potom mať kontajnery na biologicky rozložiteľný odpad.
Hovoria o veľkej pomoci
Spojenie obcí pomohlo hlavne menším samosprávam, ktoré by nemali šancu zvládnuť rozsiahlu agendu.
„Získali sme 120 kompostérov, 46 kusov veľkých, zvyšné sú menšie. Niektorým rodinným domom, ktoré nie sú obývané, sa neušlo. Dokúpime ich z vlastných zdrojov alebo cez iný projekt,“ hovorí Andrej Torda, starosta Horného Lieskova.
Nejaké by chceli doplniť aj v rámci obce, napríklad ku kostolu, k obecnému úradu či na cintorín. To že išli do výzvy obce spoločne ako združenie, podľa neho veľmi pomohlo, hlavne menším samosprávam.
„Neviem si predstaviť, že by sme to mali robiť sami pri počte pracovníkov, ktorí sú na úrade. Väčšia obec to určite skôr zvládne. Keby sme to riešili jednotlivo, ušlo by sa možno polovici z nás. Je to dobrý spôsob, ako sa uchádzať o zdroje z eurofondov,“ hovorí Torda.
K malým obciam patrí aj Bodiná. „Počítali sme aj s kompostérmi do domov, ktoré sa v čase výzvy len stavali. Získali sme ich 145,“ hovorí starostka Bodinej Marcela Filová. Spojenie samospráv pomohlo.
„Ako malá obec by sme určite neboli schopní zvládnuť náročnú administratívu, nemáme na to ľudí. Proces bol navyše komplikovaný. Sme vďační, že sa v Domaniži do neho pustili,“ dodáva.