Hoci žiaci a učitelia spoločne prešli takmer všetkými témami, z témy Potraviny, ktorej sa práve venujú, majú obzvlášť radosť. A veru, niet sa čomu čudovať. Ak si totiž zabudnete raňajky, hladní určite neostanete!
,,Najviac ma nadchlo, ako sme vypestovali reďkovky v školskej záhrade a ako som urobil radosť druhým mojou pomazánkou, “ s nadšením opisuje Miško Ďurkech, žiak piateho ročníka, ako to v praxi vyzerá, keď sa v škole venujú téme Potraviny.,,Mne sa zase veľmi páčilo, ako sme piekli palacinky z domácich surovín. Boli výborné,“ dodáva s úsmevom Klaudia Ondrejčáková, žiačka štvrtého ročníka. Každodenné vyučovanie tak vďaka programu Zelená škola nabralo úplne iný rozmer.

Aj v tejto téme ponúka program Zelená škola nevyčerpateľné množstvo inšpirácií. Deťom priblížila význam potravín aj tak, že spolu s učiteľmi vytvorili zbierku 20 receptov zameraných na sezónne a lokálne potraviny. Následne zorganizovali ochutnávku na Ekojarmoku v Považskej Bystrici.
,,Najviac sa mi páčia exkurzie. Boli sme na bylinkovej farme s miestnym farmárom a boli sme aj na ochutnávke mliečnych produktov na ovčej farme,“ hovorí Janka Planá, žiačka deviateho ročníka.
Deti sa za dva roky zúčastnili prednášok na témy Plytvanie potravinami, Fair trade obchod, Etické problémy živočíšnej výroby či Mýty a fakty o potravinách. Vytvorili mapu pôvodu 20 nakupovaných potravín v domácnostiach a vypracovali aj sezónny a lokálny kalendár ovocia a zeleniny. Neúnavní nadšenci jeden večer dokonca ostali v škole nocovať.

,,Uskutočnili sme zážitkovú noc v škole a počas nej sme namaľovali plagát reprezentujúci našu tému,“ spomína Zuzana Kováčiková, učiteľka a koordinátorka Zelenej školy na ZŠ Dominika Tatarku Plevník-Drienové. ,,Na ďalšom kolégiu sme vymysleli básničky, ktoré mali reprezentovať naše hodnoty v programe a téme Potraviny. Založili sme políčko v školskej záhrade, kde pestujeme zemiaky, reďkovku, cibuľu, dyňu a pažítku. Zapojili sme širšiu verejnosť prostredníctvom Vianočných trhov, informovali sme komunitu prostredníctvom webu, školského časopisu, regionálnych novín a prezentáciou na Ekojarmoku ,“ opisuje aktivity školy pani učiteľka.
Spoločná tvorba, rozšírenie vedomostí pedagógov a žiakov z rôznych oblastí, prehĺbenie ich vzájomných vzťahov v kolektíve a zážitková forma učenia. To sú dôvody, prečo škola ani raz za 14 rokov nezapochybovala, či sa opäť prihlási do nového ročníka programu Zelenej školy.


Program Zelená škola má celosvetový úspech. Zapojených je doň 51-tisíc škôl zo 67 krajín na všetkých kontinentoch. Na Slovensku sa do najväčšieho medzinárodného envirovzdelávacieho programu učitelia a žiaci zapájajú už 15 rokov. Koordinátorom celého projektu na Slovensku je Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Školy môžu na realizáciu aktivít získať aj finančnú podporu v grantových kolách a tiež majú možnosť zapojiť sa do niekoľkých ďalších projektov, ktoré sú súčasťou programu Zelená škola. Okrem toho sa 152 úspešných škôl pýši aj certifikátom a vlajkou Zelenej školy, ktoré sú najvyšším ocenením v programe.
Do nového ročníka sa školy môžu prihlásiť do 15. septembra 2019, prostredníctvom registračného formulára .
Všetky informácie o programe Zelená škola nájdete na http://www.zelenaskola.sk