Pre celú skupinu Danfoss bol rok 2018 veľmi silným rokom, a to nielen sedempercentným nárastom, ale aj hospodárskym výsledkom. Závod v Považskej Bystrici sa obratom 125,2 mil. eur priblížil k historicky najvyššiemu obratu spred desiatich rokov. V druhej polovici roka sa však už začala prejavovať určitá nestabilita a neistota trhov v Číne, Európe a v Rusku.
Silný cash flow bol využitý na rad akvizícií a k posilneniu pozície firmy Danfoss na globálnom trhu. Taktiež na investície do nových technológií a na budovanie výrobných kapacít, čo sa prejavilo aj v závode v Považskej Bystrici.
Vysoké vstupy
Závod Danfoss Power Solutions v Považskej Bystrici zaznamenal už druhý rok po sebe takmer dvadsaťpercentný nárast obratu. To prinieslo pozitíva vo forme vytvorenia stovky nových pracovných miest.
Na druhej strane, takto rýchly rast predstavoval aj rast výziev spojených s negatívnym dopadom na percento krycieho príspevku.
Nedostatočné strojové kapacity bolo nutné vykompenzovať dvadsaťzmennou prevádzkou, nadčasmi a smerom k zákazníkovi drahou leteckou prepravou.
Vývoj zamestnanosti
Nárast nových pracovných pozícií bol o štrnásť percent. Zo stavu 734 sa zvýšil na 838 vrátane agentúrnych zamestnancov. Fluktuácia pracovníkov, najmä agentúrnych, sa zvyšovala s klesajúcou nezamestnanosťou. Zaškoľovanie nových ľudí pri rastúcej fluktuácii si vyžiadalo veľa neproduktívnych hodín.

Nízka miera nezamestnanosti v našom regióne a nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily prinášali zvýšenú fluktuáciu najmä vo výrobnej sfére. V závere roka pomocou pracovnej agentúry zaradili do výrobného procesu v Považskej Bystrici CNC odborníkov na obrábanie z Ukrajiny.
Dôležité parametre
Bezpečnosť a zdravie zamestnancov zostáva v Danfosse naďalej prioritou. „V roku 2018 sme sa zamerali na oblasť ergonómie stávajúcich aj novovznikajúcich pracovísk. Školiace stredisko bolo rozšírené o zariadenia na praktický tréning BOZP,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Jaroslav Šedivý.
„Veľa úsilia venujeme rozvoju zamestnancov. Do rozvoja a vzdelávania celkovo smeruje veľa investícií. Jednak sú to externé školenia, ale aj duálne vzdelávanie a spolupráca s univerzitami,“ spresňuje riaditeľ, pričom dodáva, že časť investícií ide aj do rozšírenia zamestnaneckých benefitov a aktivít pre zamestnancov.
„Sú to príplatky nad rámec zákona, dva dni dovolenky naviac, sociálny fond, životné poistenie a ďalšie benefity.“
Vízie pre rok 2019
V priebehu roka posilnila spoločnosť Danfoss Centrum pre vývoj softwéru aj Európske zúčtovacie centrum. Ako však informoval generálny riaditeľ, v strede záujmu bude naďalej zefektívnenie výroby. Pokračujúce investičné projekty vytvoria ďalšie výrobné kapacity s vyššou mierou automatizácie.
„Zvyšovať budeme úroveň digitalizácie, prinesieme zlepšenia logistických tokov a ergonómie. V oblasti infraštruktúry sa sústredíme na dobudovanie kapacít parkovísk, šatní, kancelárií a tiež elimináciu rizík.“
Ohrozí umelá inteligencia trh s pracovnými miestami?
Odpovede odzneli na technologickej konferencii spoločnosti Danfoss
Spoločnosť Danfoss Power Solutions zorganizovala technologickú konferenciu s tématikou Industry 4.0.
Jej zámerom bolo vytvoriť platformu na zdieľanie informácií a vzájomne sa inšpirovať.
NIMNICA. Konferenciu otvoril generálny riaditeľ spoločnosti Jaroslav Šedivý, ktorý v úvode zdôraznil, aké dôležité je neustále sa vzdelávať a reagovať na výzvy modernej doby. Nezastať a byť konkurencieschopný.

Zúčastnených previedol históriou a míľnikmi vývoja priemyslu, z čoho jednoznačne vyplynulo, aký progres nastal za posledné roky.
„Čaká nás najúžasnejšia alebo najstrašnejšia doba?“ vyslovil otázku v úvode.
Podľa generálneho riaditeľa je dôležité krotiť technológie v náš prospech a rozširovať si poznatky, pretože s tým, čo sa naučíme v škole, nevydržíme celý život,“ dodal.
Princípy Industry 4.0
V konferenčnej sále odznelo množstvo podnetných prezentácií o procesoch, ktoré prešli modernizáciou a zlepšovacími návrhmi. Ako uviedol koordinátor konferencie Miroslav Martikáň, ide o procesy minimálne v testovacích fázach, z ktorých väčšina je implementovaná a niektoré sa ešte dolaďujú.
V konferenčnej miestnosti vystúpili technológovia, vedúci výrobných stredísk a ďalší hostia, ktorí zároveň odpovedali na otázky pozvaných účastníkov.
Okruhmi bola automatizácia, digitalizácia a princípy Industry 4.0. Pozvanie prijali aj zástupcovia partnerských spoločností, napr. firma CEIT, Sova Digital, TDK, Oil SK, Kennametal či Kromi.
Sú to partneri, s ktorými má firma rozpracovaných niekoľko spoločných projektov smerom k transformácii závodu tzv. SMART factory.
Pozitívny progres
„Fáza digitalizácie je v spoločnosti Danfoss pokročilá a v porovnaní s konkurenciou sme na popredných priečkach,“ hodnotí proces Jaroslav Šedivý.
Aj keď dopredu nevieme, ako sa bude umelá inteligencia vyvíjať, chceme držať krok s vývojom technológií v prostredí priemyslu a zmysluplne ich implementovať v rámci firmy.
Nakoľko progres vo firme je dosť značný, bol vytvorený špeciálny tím venujúci sa práve výrobným technológiám.
SMART Factory
Slová generálneho riaditeľa potvrdil aj lean manažér Marcel Dubec – koordinátor a zároveň moderátor konferencie, ktorý spresnil, aké kroky smerom k digitalizácii podstúpila firma v poslednom období.
„So zámerom zefektívniť výrobné a logistické procesy v kontexte Industry 4.0 a SMART Factory sme v minulom roku naštartovali projekt digitalizácie závodu.
Vytvorili sme tak digitálny 3D model výrobných priestorov a v ďalšom kroku aj výrobných strojných zariadení, pomocou 3D laserového skenovania v spolupráci so spoločnosťou CEIT, a.s. Tento model nám pomôže zefektívniť proces projektovania výrobných plôch a ich usporiadanie.“
Podľa neho je z hľadiska Industry 4.0 tiež dôležité implementovať automatizovaný zber dát zo strojov a z výrobných procesov pre následné efektívne riadenie výroby a plánovanie výrobných kapacít.
Panelová diskusia
Po skončení prezentácií prišla na rad panelová diskusia, kde na otázky hostí odpovedali Jaroslav Šedivý, Miroslav Martikáň a hostia z partnerských spoločností: Boris Duľa z firmy CEIT a Martin Morháč zo Sova Digital.
Podnetná diskusia bola smerovaná na nové trendy v priemysle so zameraním na INDUSTRY 4.0, človeka budúcnosti a jeho úlohy v INDUSTRY 4.0. Samostatný blok bol venovaný umelej inteligencii, virtuálnej a rozšírenej realite.
Odpovede boli plné zaujímavostí a príkladov z praxe, kde je umelá inteligencia prirodzenou súčasťou života.
Bezpečnosť je prvoradá
Hľadať riešenia smerom k efektivite núti zamestnávateľov aj zvyšujúca sa cena práce. Nákup nových technológií je toho dôkazom. Dôležitú úlohu v tejto fáze zohráva ekonomika a návratnosť investícií.
„Môžeme mať bombastické nápady na využitie technológií, ale pokiaľ nie sme v tom správnom čase a cena je vysoká, budeme musieť počkať.“
Ak sa však pozeráme na investície do automatizácie a robotizácie, prvotným kritériom je vždy bezpečnosť, ergonómia a kvalita.
Nové profesie
faktorom pri obsluhe strojných zariadení sú kvalifikovaní ľudia, ktorých je na trhu stále nedostatok. Firmy majú veľa šikovných a zapálených ľudí, ktorí sa venujú vývoju, ale situáciu to nerieši.
Z konferencie vyplynulo, že už v blízkej dobe vzniknú profesie, na ktoré sa musia existujúci zamestnanci rekvalifikovať. Ochota však musí byť na obidvoch stranách.
DANA VALACHOVÁ