Streda, 5. august, 2020 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Očko po očku, riadok za riadkom – a stres je zrazu preč

Pletenie je činnosť, ktorá trénuje pozornosť a dokáže upokojiť.

Ilustračná fotografia. Ilustračná fotografia. (Zdroj: pixabay)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ak sa chystáte na dovolenku a potrebuje stopercentne vypnúť, mali by ste si so sebou zobrať pletenie. Niečo unikátne stvoríte, čo pomôže, urobí radosť iným a ešte ulahodíte aj svojim nervom, vypätým po stresoch.

Aj pletenie má svoj medzinárodný deň, keď si pripomíname túto užitočnú činnosť. Pred Kultúrnym centrom Cooltajnera v Považskej Bystrici sa stretlo niekoľko žien, ktoré chceli spropagovať túto záľubu a mali aj vážne argumenty, prečo sa jej venovať. Postupne sa pridalo niekoľko návštevníčok a plietlo sa ostošesť.

Skryť Vypnúť reklamu

Tréning pozornosti

Dagmar Babeľová je presvedčená, že pletenie, či už ide o to, pri ktorom používame háčik alebo ihlice, je činnosť, ktorá trénuje pozornosť a tiež dokáže človeka veľmi upokojiť. „Neustále musíte počítať očká, riadky, sledovať vzorku. Mozog naplno venuje pozornosť tomuto a problémy sú preč. Oddýchne si, prechádzate do celkom iného levelu,“ hovorí s tým, že mala psychicky náročnú prácu a toto jej pomáhalo.

Plietla už odmalička. Niečo ich naučili v škole, niečo mama. „Rástli sme s tým, pletiem od druhej triedy základnej školy.“ Potom prišla doba, keď sa neplietlo, všade bolo odrazu veľa tovaru. Teraz sa k záľube vrátila, pre relax a odmenu, ktorú sama sebe touto činnosťou dožičí.

Pasenie kráv, pletenie a nekonečné páranie

Mária Vráblová, mamina Dagmar Babeľovej, plietla už ako malé dievča, keď pásala starému otcovi kravy. Vypĺňala si takto čas. „Keď sme potratili ihlice, vyrobili sme si ich zo starých špajdlí z bicykla. Konce nám otec zaostril a ak sa stratili, nebola to taká škoda,“ spomína si pani Vráblová.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes je problém vybrať priadzu zo širokej ponuky, vtedy nebolo z čoho pliesť. „Párali sme hrubé, bavlnené pracovné ponožky a plietli sme z toho. Motorkári na pionieroch tiež nosili také červené baretky, boli z veľmi kvalitného materiálu, z vlny. Aj tie sme párali,“ vysvetľuje, ako riešili problémy s nedostatkom materiálu. Bola to však zlá práca. Vlna bola zbitá, párať museli po kúštičkoch. Na sveter ste potrebovali aspoň päť čiapok. Takže prplačka. Dievčatám, parádniciam však stála za to.

Materiály v obchode boli tiež veľmi nekvalitné a výber slabý. Aj viackrát sa páralo a preplietlo. „V obchode nebolo nič poriadne na oblečenie dostať. Čo som sa naplietla svetrov pre celú rodinu,“ vracia sa do minulosti pani Mária. Neskôr pomohol pletací stroj, ktorý jej kúpila mama.

Skryť Vypnúť reklamu

„Keby som mala aj len euro za každý jeden výrobok, mohla som si dnes už za nazbierané peniaze kúpiť celkom pekné auto,“ žartuje, s tým, že vtedy sa plietlo pre potešenie a od kamarátov peniaze nikdy nebrala.

Spomína si ešte, že sa plietlo naozaj všeličo. Dokonca sa robili aj pletené nohavice. Pletenie bola nevyhnutnosť, ak chcel mať človek niečo moderné a iné ako ostatní.

Relax pred skúškami

Adriana Jantošová je vnučka Márie Vráblovej. V rodine teda pletú celé generácie.

„Niečo ma učila mamina, niečo babka,“ prezradila s tým, že aj ona považujte pletenie za vynikajúcu činnosť, ak sa potrebuje človek odreagovať. „Ak ide ťažká skúška, veľmi to pomôže,“ dodáva. Ona sama pletie rôzne šperky z tých najrozmanitejších materiálov. Aj pri tejto výrobe je to však stále o tom, že niečo pribúda, treba počítať, a tak je to veľmi dobré na upokojenie a koncentráciu.

Oddych, pomoc iným a ako bola mama za hrdinku

Pletenie môže mať aj iný rozmer. „Háčkujem, štrikujem rada. Je to pre relax , oddych. Začala som aj chobotničky háčkovať pre nadáciu Chobotničky pre srdiečkové detičky,“ hovorí. Keď sa deti dotýkajú ich chápadiel a žmolia ich v ruke, pomáha to pre priaznivé psychické pôsobenie pri liečbe, výsledky sa dostavujú rýchlejšie

„Som rada ak môj relax je aj pre dobrú vec. A ešte ma vie potešiť, keď si niečo uháčkujem pre seba a chcú to aj kamarátky. V poslednej dobe sú to kabelky, sieťovky a aj vrecká na potraviny,“ hovorí o aktuálnom dopyte. Kedysi ženy štrikovali a háčkovali, lebo ak niečo chceli mať, museli. „Teraz je to skôr návrat k starým časom,“ dodáva.

Môže však ísť aj o prudko modernú vec, ktorú ak nedostať, mama sa stáva hrdinkou chlapčenskej partie, lebo ju zabezpečí a pomôže k zábavke. „Kedysi deti zháňali hekisa. Nikde ho nemali, tak som im ho uháčkovala a to bolo radosti,“ usmieva sa mamina dnes už veľkých chalanov.

Hekis, hacky sack oficiálne, je malá, pestrá loptička, ktorá sa pletie a je plnená. Slúži na pouličnú hru, pri ktorej sa ju len nohami snažia hráči udržať čo najdlhšie vo vzduchu. Používajú sa pritom rôzne triky. Takže pletenie aj v tomto prípade dopomohlo k fajn relaxu.

Chcú byť iné, pletenie má aj eko rozmer

Andrea Hupková, ktorá učí výtvarné predmety na Strednej odbornej škole odevnej v Púchove, hovorí, že pletenie je opäť trendy. Ľudia sú totiž zavalení množstvom tovaru, niekedy má pocit, že sa im ani nechce vyberať. A pletením si vedia vyrobiť niečo originálne. „Mňa tak trochu aj mrzelo, že nejaký čas bol aj na našej škole, ktorá robila s odevom, taký trend, že všetky decká chceli len zapadnúť, nevyčnievať z radu. Teraz za posledné roky sa stav zmenil,“ konštatuje s poteším.

Mladé dievčatá začínajú vo veľkom nosiť veci, ktoré si urobia aj samy, obnovia, prerobia, aby mali niečo celkom iné ako ostatní. Tu je určite priestor aj pre pletenie. Nerobia pritom tak často oblečenie, ale skôr pletú doplnky. Rôzne tašky, dokonca háčkované šperky, batôžky, plavkové vrchy či celé plavky.

„Do popredia sa navyše dostáva ekologická a etická móda. Naše maminy k ekológii viedol nedostatok materiálu na pletenie, preto sa rozpletalo a zase robili nové veci. Brali to ako z núdze cnosť, ale išlo vlastne o prvé recyklácie. Teraz je z toho trend,“ dodáva Hupková.

Vyjadrenie psychologičky

Pletenie je veľmi užitočnou zábavkou aj podľa psychologičky Silvie Budayovej. „Ide o vynikajúci tréning na koncentráciu a vytrvalosť. Zlepšuje sa jemná motorika, ktorá je veľmi dôležitá a v starobe sa stráca. Ak ľudia opakujú takýto stereo-typný spôsob vytvárania nejakých predmetov, stále si trénujú takzvanú staropamäť. To môže mať vplyv na to, aby boli odolnejší voči demencii a rôznym psychickým ochoreniam,“ vysvetľuje psychologička Budayová.

Redukujú sa tiež stavy úzkosti. Je to koníček, ktorý odvádza dokonale pozornosť od bežného života, lebo sa pri ňom treba veľmi koncentrovať.

„Každodenné stresy sa tak dajú veľmi dobré odbúrať, posunúť do úzadia. Človek akoby sa prepínal do inej dimenzie. Keď potom vytvorí navyše niečo, čo sa podarilo, má z toho radosť a nastupujú príjemné pocity, že niečo dokázal,“ dodáva Budayová.

Ak príde navyše pochvala, rastie vnútorné ego, je so sebou spokojnejší, vyrovnanejší. Žije sa ľahšie, krajšie.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 6. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 2. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 3. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 5. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 6. Pochod smrti
 7. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 8. A na týchto miestach ste už boli?
 9. Konečne nažive
 10. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 20 781
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 18 376
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 12 407
 4. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 355
 5. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 234
 6. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 111
 7. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 071
 8. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 709
 9. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 606
 10. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 8 275
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Len do vypredania zásob

Odomknite si obsah na našich weboch a MY vám dáme kávovar ako darček

Mimoriadna akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Planéte pomôžeme, len ak sa uskromníme

Manželia Vinczeovci separujú, kompostujú, zachytávajú dažďovú vodu.

Oprava vozoviek si vyžiada obmedzenie dopravy v našom regióne

Motoristi sa na čiastočné obmedzenia musia pripraviť od stredy 8. augusta do 31. augusta, a to na cestách tretej triedy.

Ilustračné foto.

Skládky zakladané v nivách sú rizikom

Najlepším riešením ako likvidovať odpad nie sú skládky, ale triedenie.

Ján Topercer.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Bystrici sa strieľalo, zomrel jeden človek

K streľbe na dve osoby prišli na Triede SNP blízko internátov.

Hľadajú Vargu a Lakatoša, utekajú pred políciou

Pátrajú po dvoch mužoch. Ak ste ich videli, kontaktujte políciu.

Vo Vrábľoch vznikne unikátna atrakcia, miesto prirovnávajú k Mykénam

V lokalite archeológovia odhalili viac ako stovku obydlí. Život predkov má priblížiť skanzen i múzeum.

Nezvestného mladíka našli mŕtveho

Po mladíkovi pátrali v teréne policajti, horskí záchranári aj dobrovoľníci.

Už ste čítali?