V Považskej Bystrici Teplo GGE už roky dodáva teplo a teplú úžitkovú vodu tisícom domácností a firiem. Od svojho vstupu do tepelného hospodárstva mesta v roku 2011, Teplo GGE modernizuje a rozširuje distribučnú sieť tepla a teplej vody. Ako vnímajú v Teple GGE rok 2018 po konci vykurovacej sezóny sme sa rozprávali s Jérômeom Valetteom novým generálnym riaditeľom spoločnosti.
Aj minulý rok sme v Považskej Bystrici videli aktivitu vašej spoločnosti, na čom ste pracovali?
V roku 2018 sa Teplo GGE zameralo najmä na sídlisko Lány. Veľké investície išli do modernizácie a rekonštrukcie rozvodov tepla. Tento tepelný okruh prebralo do vlastníctva od roku 2012 Teplo GGE a keďže sa do tepelnej infraštruktúry v predchádzajúcich rokoch neinvestovalo, zdedili sme rozvody, ktoré mali dávno po životnosti. Minulý rok sme na Lánoch vymenili 1 700 metrov takéhoto potrubia. Zastarané a poruchové štvorrúrové sekundárne rozvody, vymenilo Teplo GGE za nový dvojrúrový teplovodný primár. Kde to bolo možné, boli pre zvýšenie tepelnej pohody a stability dodávok, inštalované aj nové domové odovzdávacie stanice (DOST). Nutnosťou bolo zrekonštruovať aj 9 prípojok studenej vody, nakoľko pôvodné prípojky neboli kapacitne postačujúce. Dobrou správou pre nás bolo, že sa nám podarilo na týchto nových trasách vybudovať aj dve nové prípojky tepla.
Aké sú výhody domových odovzdávacích staníc? Prečo je dôležité, že ich do bytových domov inštalujete?
Skúsenosti na obdobných zariadeniach, ktoré boli inštalované v predchádzajúcich etapách modernizácie CZT v Považskej Bystrici napríklad na sídliskách SNP alebo Rozkvet dokazujú, že systém dodávky dvojrúrovým rozvodom a využívanie kompaktných odovzdávacích staníc vedie k efektívnejšiemu využívaniu energií. Jedným z dôvodov prečo dochádza k úspore u odberateľa je, že teplá voda sa pripravuje v objekte odberateľa. Nie zanedbateľnú úsporu prináša aj možnosť individuálneho nastavenia vykurovacej krivky a tak isto aj možnosť nastavenia času a teploty dodávky teplej vody. Celé riadenie prevádzky zabezpečuje 24 hodín naše dispečerské pracovisko prostredníctvom moderného dispečerského systému, ktorý je redundantný, takže v prípade kolapsu systému okamžite preberá riadenie jeho redundantná verzia.
Znamená takáto rozsiahla investícia zvýšenie cien tepla na rok 2019?
Nie, neznamená. Na podstatnú časť nákladov na investíciu sa nám podarilo pre našich odberateľov získať peniaze z Európskej únie. Finančné prostriedky z eurofondov sa nepremietnu do fixných nákladov vstupujúcich do ceny tepla. Aj vďaka tomu fixná zložka ceny tepla pre rok 2019 zostáva na rovnakej úrovni ako v roku 2018.
Považujete vykurovaciu sezónu 2018 / 2019 z vášho pohľadu za úspešnú?
Rok 2018 bol výrazne teplejší ako rok 2017. Objem tepla, ktorý sme dodali našim odberateľom za tento rok je teda nižší ako v minulom roku. Tento rozdiel vieme presne vyjadriť cez dennostupne, ktoré sa používajú na vyjadrenie intenzity vykurovacieho obdobia. Rok 2017 mal 3 843 dennostupňov a za 2018 je to 3 197 dennostupňov, čiže skoro o 17 % menej. Z pohľadu prevádzky sme nemali vážnejšie poruchy. Vďaka opatreniam ktoré Teplo GGE realizovalo mimo vykurovacej sezóny v podobe opráv a investícií bola celá sústava prevádzkovaná spoľahlivo a hospodárne.

Za posledný rok bolo na Slovensku zavedených niekoľko noviniek, ktoré na vaše podnikanie mali vplyv. Napríklad cestovné poukazy, alebo vyššie príplatky za prácu v noci. Ako vnímate tieto opatrenia?
Nestretol som sa s tým, že by ich niekto v Teplo GGE vnímal negatívne. Z nášho hľadiska, je to bežné rozšírenie povinností zamestnávateľov, keď sa ekonomike darí. Našou úlohou je ich spĺňať a nie hodnotiť.
Aké pozitíva, alebo negatíva tento rok vnímate?
Sme veľmi radi, že sa nám darí kontinuálne pripájať nových odberateľov. Verím, že čím ďalej tým viac domácností a firiem si začne uvedomovať, že produkovať si teplo na vlastnú päsť sa im jednoducho neoplatí. Vďaka dobudovávaniu siete vieme naše služby ponúknuť aj rastúcemu počtu domácností a firiem. Dúfam, že pre nich budeme jasnou voľbou.
Aké plány má Teplo GGE pre rok 2019?
Momentálne prebieha rekonštrukcia a modernizácia systému dodávky tepla na sídlisku Rozkvet. Podobne ako minulý rok na sídlisku Lány, zameriavame sa na rekonštrukciu a modernizáciu rozvodov a inštaláciu kompaktných odovzdávacích staníc tepla (KOST). Rovnako vymieňame poruchové štvorrúrkové potrubia za modernejšie dvojrúrkové. V pláne je inštalovať 33 kompaktných odovzdávacích staníc tepla. Splnili sme aj kritériá zadefinované výzvou na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok z podporných fondov EÚ. Tento projekt bude teda spolufi nancovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Podobne ako pri predchádzajúcich investíciách aj tu sa snažíme nezaťažiť peňaženky našich odberateľov. Vo výsledku budeme mať v Považskej Bystrici zase o niečo efektívnejší, spoľahlivejší a úspornejší systém CZT. Taktiež plánujeme pripojiť aj nových odberateľov — polyfunkčné objekty a obchodné prevádzky.
Jérôme Valette generálny riaditeľ, Teplo GGE s. r. o. Dvanásť rokov pôsobil na riadiacich funkciách v rámci Veolia Group. Do Teplo GGE nastúpil v apríli 2019. V skupine GGE má na starosti výrobnú divíziu, ktorá prevádzkuje systémy CZT napríklad v Považskej Bystrici, ale aj v mestskej časti Devínska Nová Ves v Bratislave.
Noví odberatelia pripojení do sústavy CZT za rok 2018:
• administratívna budova
• bytový dom 74 bytových jednotiek
• obchodné centrum 9 prevádzok
• výrobná hala v priemyselnom areáli
• polyfunkčná budova v centrálnej mestskej zóne
Všetkým vybudovalo Teplo GGE nové prípojky tepla a kompaktné odovzdávacie stanice (KOST)
Prehľad investícií Teplo GGE v Považskej Bystrici od roku 2011:
• Modernizácia CZT — rekonštrukcia 71 % vonkajších primárnych rozvodov tepla
• Dodávka a montáž kompaktných odovzdávacích staníc tepla (KOST) do bytových a nebytových objektov
• Dodávka a montáž domových odovzdávacích staníc tepla (DOST) do bytových domov
• Dodávka a montáž oddeľovacej odovzdávacej stanice tepla pre sídlisko Rozkvet
• Kúpa kotolne Lánska 995 a príslušných sekundárnych rozvodov tepla a teplej vody
• Pripojenie okruhu kotolne Lánska 995 k horúcovodnej sústave CZT, vybudovanie HV prípojky a KOST
• Modernizácia centrálneho dispečingu
• Modernizácia a rekonštrukcia HV rozvodov od Šachty 11 po centrálnu mestskú zónu
• Realizácia prípojok a KOST pre bytový dom na SNP, kostol a faru, objekt lekárne a futbalový štadión
• Rekonštrukcia a modernizácia rozvodov CZT — okruh Lánska 995
Spoločnosť GGE, založená v roku 2007, je s ročnými tržbami na úrovni 300 miliónov eur, jednou z rýchlo rastúcich energetických spoločností v strednej a východnej Európe. GGE je prostredníctvom dcérskych spoločností významným obchodníkom s energetickými komoditami v strednej a východnej Európe.
Spoločnosti patriace do skupiny GGE zastrešujú celý energetický cyklus – od dodávky paliva pre výrobu energií, cez výrobu a distribúciu energií, prevádzku a údržbu zariadení na výrobu energie. Na Slovensku, napríklad, prevádzkuje paroplynový cyklus v Považskej Bystrici, zastrešuje výrobu a dodávku tepla v Dunajskej Strede, Seredi, Želiezovciach, Snine či Devínskej Novej Vsi. Skupina GGE je aktívna aj na zahraničných trhoch, napríklad v Poľsku, kde napríklad od roku 2017 vlastní DUON zameraný na sieťové dodávky zemného plynu, ako aj na dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG). Má k dispozícii vlastnú infraštruktúru, a to viac ako 480 km potrubí a 20 skvapaľnovacích staníc LNG. Od roku 2015 je strategickým investorom v GGE britský investičný fond Infracapital.