POVAŽSKÁ BYSTRICA. Domáci bazén je príjemným zdrojom osvieženia počas horúceho leta. Treba sa však oň dôsledne starať. Inak sa stane miestom, kde budú na naše zdravie číhať rôzne nástrahy.
Ak máte domáci bazén, v ktorom sa plánujeme v lete schladiť, nestačí len napustiť vodu a nechať všetko tak. Treba starostlivosť. Hlavne ak máme malé deti. Aby sme nakoniec neskončili napríklad s vysokými teplotami na pohotovosti alebo s nepríjemnou plesňou či zápalom kože.
Nástrahy z pohľadu lekárky
Detská lekárka Ľudmila Čičková hovorí, že bazény sú počas leta úžasným miestom oddychu, ochladzovania, pohybu pre deti aj dospelých ľudí. Sú však aj miestom, kde číhajú na naše zdravie nástrahy vo forme množiacich sa mikroorganizmov.

„V teplých a stojatých vodách sa im darí, dochádza k ich väčšiemu množeniu,“ vysvetľuje lekárka s tým, že ľudia po kúpaní končia aj na pohotovosti.
U detí sa zvyknú najčastejšie vyskytovať zápaly spojiviek či uší. Črevné mikroorganizmy môžu spôsobiť zápaly a infekcie močových ciest. U žien môžu byť aj gynekologické zápaly.
„Deti často poprehĺtajú vodu. Vznikajú zvracania, hnačky, niekedy aj s teplotami,“ dodáva Čičková.
Ako ochranu niekto natiera deťom alebo aj sám sebe pred kúpaním sliznice, hlavne v nose, nejakou masťou, aby nedošlo k nákaze. Podľa lekárky to môže pomôcť, avšak len čiastočne.
Bez dozoru v žiadnom prípade
Pri kúpaní nesmieme v žiadnom prípade nechávať dieťa bez dozoru. „Ani na minútu ho nesmieme pustiť z očí. Potom prichádzajú ľudia na pohotovosť s úrazmi, aj s obavami, že dieťa sa napilo vody, prípadne ju vdýchlo, lebo má problémy. Nie je tiež vhodné, aby dieťa strážili starší súrodenci,“ dodáva lekárka.
Problémy u ľudí však môžu nastať aj vtedy, ak sa o bazén starajú, ale dôjde k opačnému prípadu, že neodhadnú správne množstvo pri použití chémie na dezinfekciu.
„Aj v tomto prípade môžu vzniknúť zápaly kože,“ hovorí Ľudmila Čičková.
Pri deťoch treba ešte vo zvýšenej miere dodržiavať hygienu, čo sa týka výmeny plienok.
V žiadnom prípade nie je tiež dobré nechávať dieťa v mokrých plavkách dlhší čas.

Domáce bazény nekontrolujú
Hygienici kontrolujú len kvalitu vody vo na verejných umelých kúpaliskách. Ak sa teda vyberieme napríklad na návštevu, musíme dobre zvážiť, či sa v bazéne u domácich budeme kúpať, ak nevieme s určitosťou, v akom stave je voda. „Majiteľ si môže dať vyšetriť vzorku vody, ale v akreditovanom laboratóriu za úhradu,“ vysvetľuje Renáta Hrnčiarová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici s tým, že k súkromným bazénom, ktoré sú umiestnené pri rodinných domoch, sa nevyjadrujú.