POVAŽSKÁ BYSTRICA.V posledný júlový piatok mesto pre svojich obyvateľov zorganizovalo Eko-deň, osvetovo ladené popoludnie na námestí pri fontáne. Jeho hlavnou témou bolo triedenie odpadu.
V programe dostali priestor známe osobnosti, diskutovali odborníci na tému globálneho otepľovania i správneho triedenia odpadu.
Pre deti bolo pripravených viacero tvorivých dielní a hravých aktivít, pre dospelých stánky súvisiace s ekológiou a filozofiou zero-waste, čiže tvorby nulového odpadu.
Pilotný projekt
Podujatie bolo prvým svojho druhu a rozsahu v regióne. Konalo sa v rámci kultúrneho leta.
„Dostávame od ľudí veľa otázok na triedenie odpadov. Či vôbec má zmysel separovať a ako presne to robiť. Vytvorili sme preto priestor, aby mohli prísť a získať odpovede na svoje otázky, vypočuť si odborníkov,“ povedala hovorkyňa mesta Iveta Pagáč Kováčiková. Na dotazy odpovedali aj pracovníci radnice zodpovední za odpadové hospodárstvo a tiež zástupcovia firmy Megawaste, ktorá má na starosti vývoz komunálneho odpadu.
Okrem hlavného programu, ktorí moderoval Juraj Šoko Tabaček, pripravili viacero sprievodných aktivít a tvorivých dielní pre deti. Maľovanie tašiek z prírodných materiálov, hry a súťaže súvisiace s recyklovaním odpadu, vzdelávacie stánky a stánky z tovarom súvisiacim s filozofiou podujatia.
Ak aj tých starších už „novým kúskom“ ťažšie naučiť, treba o to viac cielene vychovávať deti k triedeniu odpadu a ekologickému mysleniu.
Ako separovať, čo kam patrí a čo sa koľko v prírode rozkladá. Tieto informácie hravou formou niekoľkokrát opakovali v rôznych súťažiach priamo na javisku Thomas Puskailer s Ondrejom Antálkom.
"Plastová fľaša sa rozkladá tisíc rokov, to znamená, že je to desaťkrát život odo mňa,“ vysvetľoval svojou špecifickou slovenčinou Thomas. Aj počas ich vystúpenia obďaleč pri stole deti maľovali plátenné tašky, alebo na neďalekom detskom ihrisku vyrábali hračky, domčeky, zvieratká.
„Používame austrálsku stavebnicu Makedo, aby sme zo starých vecí určených na vyhodenie vytvorili nové, čím učíme deti recyklácii,“ povedala lektorka z občianskeho združenia Krúžky v škole Natália Krištofiaková. Dodala, že popri hre sa deti zároveň učia, že veci na vyhodenie treba zhodnocovať, alebo separovať.
Kým štvorročné dvojčatá Anička a Klárka vyrábali plastové kvietky v kartóne od vajíčok, dvanásťročný Miško z tetrapaku a pet-fľašiek konštruoval niečo medzi vrtuľníkom a lietadlom. Doma triedia papier i plasty, aby pomohli prírode. „Aspoň sa s tým nebudú zvieratá dusiť,“ povedal.
Recyklovať sa dá všeličo
Okrem šiestich zložiek, ktoré bežne v meste separujú, chceli prostredníctvom stánkov informovať, že sú ďalšie komodity, ktoré nepatria do zmesového odpadu. Priamo na podujatí mohli ľudia odovzdať rastlinný olej, staré knihy, používané zubné kefky, batérie, žiarovky, staré knihy.

Stánok propagujúci recykláciu oleja ponúkal darčeky i informácie. Použitý kuchynský olej môžete po precedení odovzdať na benzínových pumpách Slovnaftu. Okrem vernostných bodov získate aj dobrý pocit, že ste neplytvali a pomohli prírode. Z jedného litra použitého oleja sa dá vyrobiť až deväť decilitrov bio-palivovej zložky do nafty.
„Oslovujem ľudí o možnosti takto recyklovať olej vedel iba jeden. Aj keď zlievajú olej do fľašiek, dávali ich doteraz len ku kontajnerom,“ povedala Petra Svobodová z mestského úradu, ktorá mala stánok pod palcom.