POVAŽSKÁ BYSTRICA. Výskyt medveďa v Strážovských vrchoch je podľa ochrany prírody stabilný. Aj z okolia Domaniže ho evidujú. Vo všeobecnosti majú medvede rovnaké správanie ako v minulosti, výrazne ho nezmenili. „Snažia sa, samozrejme, prispôsobiť ľudským aktivitám, sú však stále plaché a človeku sa radšej vyhnú. Keď urobí človek chybu, môže dôjsť aj ku konfliktu, dá sa mu však predísť,“ vysvetľuje Beňadik Machciník zo Správy CHKO Strážovské vrchy
Dodáva, že problémy s medveďmi sa zvyknú zveličovať, hlavne ak sa diskutuje na internete, vzniká zbytočná panika. „V Strážovských vrchoch neevidujeme doteraz prípad, pri ktorom by došlo k zraneniu či usmrteniu človeka,“ dodáva.

V noci a za šera sa však treba lokalitám s výskytom medveďa radšej úplne vyhnúť, rovnako aj hustým mladinám, kde zver nachádza útočisko. Človek musí dať o sebe vedieť. „Mali by sme sa rozprávať, prípadne vydávať nejaké zvuky. Výrazne znížime riziko stretu,“ hovorí ochranár.
Pripúšťa, že situácia pri vodiacej medvedici je nebezpečnejšia. „Môže dôjsť za určitých okolností ku konfliktu, hlavne ak sa človek dostane medzi matku a jej mlaďatá. Ak však medvedica včas zaregistruje našu prítomnosť, privolá ich k sebe a vzdiali sa.
Správa CHKO v roku 2012 oboznámila starostov obcí, že ak dôjde ku konfliktným stretom medveďa s človekom, majú im to oznámiť. „Udalosť potom ideme na miesto preveriť a ak sa potvrdí, že ide o jedinca s pozmeneným alebo synantropným správaním, vieme operatívne reagovať a urobiť opatrenia, no doteraz sme žiadne takéto oznámenie nedostali,“ dodal Beňadik. Spoločnosť sa podľa ochranára k prírode správa nevhodne. Chyby robíme napríklad v tom, že umiestňujeme stavby a oplotenia aj v extraviláne obcí a prispievame tak k fragmentácii krajiny.
Zvyšuje sa intenzita dopravy, zahusťuje sa dopravná sieť, rozširujú sa zastavané územia, pribúdajú elektrické ohradníky a iné bariéry v krajine, ktoré prispievajú k obmedzeniu migrácie zveri, čo prináša aj problémy stretov. V priamej súvislosti s medveďom je nežiadúce kŕmenie a vnadenie zveri potravou, ktorá je zároveň aj potravou pre medveďa.
„Posledný vedecky podložený odhad početnosti medveďa na Slovensku je 1200 až 1300 jedincov. Je to viac, ako sme pôvodne odhadovali. Nárast je spôsobený okrem iného najmä dostupnosťou a množstvom potravy. Poľnohospodári pestujú viac kukurice, a to aj vo vyššie položených oblastiach. Často sa servíruje aj na krmoviskách v lese. Medvedice nemajú problém uživiť aj štyri mláďatá.
Početnosť však nie je až tak dôležitá, ako správanie sa medveďov, najmä vo vzťahu k človeku, ale tiež vplyv ľudských aktivít na medvediu populáciu. Preto, ak sa niekde vyskytne medveď s pozmeneným atypickým správaním, je dôležité, aby sa takéto informácie dostali ku nám na správu.“