Streda, 5. august, 2020 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ ČLÁNOK

Zo starej tehelne vznikne priemyselný park

Už v minulosti mala obec Beluša záujem revitalizovať opustenú tehelňu a namiesto nebezpečného búraniska vybudovať v obci nový priemyselný park.

BELUŠA. Počas prípravy zámeru vzniklo však veľa otázok, ktoré znemožňovali zámer uskutočniť. Odkiaľ na to vziať finančné prostriedky, ako odstrániť odpady zo starých budov tehelne, kto zbúra starý dvadsaťmetrový komín, ktorý sa už nebezpečne nakláňa.

Spoločný zámer

Slovo dalo slovo, až vznikol spoločný zámer obce Beluša, vlastníkov pozemkov združených v Urbáre Beluša a združenia AJLO. „Využijeme na terénne úpravy inertné stavebné odpady,“ zhodli sa v myšlienke spoločne. Jednotní boli aj v tom, že treba využiť odpad, ktorého vznikajú veľké množstvá jednak na zbúranisku tehelne, u obyvateľov blízkych obcí, v stavebníctve a taktiež pri budovaní železničného tunela Diel pri Púchove.

Príbeh s koncom

Zo starej tehelne v Beluši sa tak stala recyklačná základňa. Na základni sa odpady zhromaždia, recyklujú a podľa požadovaných vlastností sa z nich vyrobia rôzne druhy stavebných výrobkov. Voziť odpad na skládku budú môcť obce, občania i stavebné firmy už od augusta tohto roka. Časť stavebného odpadu sa vráti do obehu vo forme výrobkov, časť bude použitá na terénne úpravy pri budovaní terás, ktoré v budúcnosti poslúžia ako plochy na výstavbu hál priemyselného parku.

Nová perspektíva

Ako informoval Marián Mach zo združenia AJLO, zámer vznikol už v čase hľadania lokality pre uloženie materiálu z výstavby novej železnice. „Občania nás oslovili s otázkou, či by sme nevedeli zhodnotiť zbúranisko starej tehelne v Beluši a stavebné odpady zo zberných dvorov obcí,“ vysvetlil. „Vedeli sme, že v obci Beluša sa má budovať priemyselný park na mieste, kde je stará tehelňa s problematickými budovami, ktoré sú na spadnutie,“ doplnil. Zdôraznil, že pri zámere zohral najdôležitejšiu úlohu fakt, že práve časť starej tehelne s priľahlými pozemkami je v budúcnosti určená na výstavbu priemyselného parku. Taktiež skutočnosť, že v regióne chýbajú kapacity na zhodnocovanie stavebných odpadov.

Fáza spustenia

Predmetné parcely sú vlastníctvom urbáru, preto bol v celom procese potrebný súhlas valného zhromaždenia a taktiež súhlas obce a obecného zastupiteľstva, ktoré zámer jednoznačne podporilo a odsúhlasilo. Združením AJLO bola následne vypracovaná projektová dokumentácia a došlo k udeleniu súhlasu od životného prostredia na zhodnotenie inertných stavebných odpadov pri terénnych úpravách. V týchto dňoch je projekt recyklačnej základne vo fáze spustenia.

Ďalšie využitie

Zvážať stavebný odpad na recykláciu môžu obce z okresov Považská Bystrica, Púchov a taktiež lokalít, pre ktoré nebude logistika prekážkou. „Zo stavebných odpadov zrecyklujeme všetko, čo sa dá. Pripomínam, že klasické inertné odpady. Zrecyklovaný materiál ďalej využijeme na výrobu výrobkov, a materiál, ktorý nebude recyklovateľný, zhodnotíme pri terénnych úpravách,“ spresnil Mach. Dodal, že vedúcim recyklačnej základne bude miestny občan Branislav Zbín, ktorý zabezpečí záujmy občanov, a to hlavne kontrolu odpadov, plynulý chod prevádzky a bude kontaktnou osobou pre zákazníkov.
„Do objektu nepustíme žiadne nebezpečné odpady. Tie u nás nemajú čo hľadať. Treba ich buď skládkovať na skládke nebezpečného odpadu, biologicky rozložiť na dekontaminačnej ploche, alebo spáliť v spaľovni,“ zdôraznil vedúci Zbín.

Príprava priemyselného parku

Na vykonanie terénnych úprav pre účely priemyselného parku sa má celkovo využiť 420-tisíc metrov kubických stavebných odpadov. Momentálne je uložených 120-tisíc kubíkov privezeného odpadu z výstavby železnice, ktorý bol použitý na úpravu vrchnej terasy. Ku kompletnému ukončeniu prác môže dôjsť v rokoch 2027 až 2030, kedy už budú pozemky pre park upravené a bývalé ťažobné jamy úplne zavezené. Celá zóna bude po ukončení projektu pripravená pre účely priemyselného parku.

Strážený objekt

Stará tehelňa bola v minulosti neriadenou lokalitou, kde sa tvorili čierne skládky. Ich likvidácia spôsobovala urbáru značné problémy. Hrozbou bol aj pohyb ľudí, ktorí nezákonne vstupovali na pozemok a ohrozovali svoje životy prevádzkovaním nepovolených činností. Deti sa v zbúranisku hrali na schovávačku a dospievajúci po sebe strieľali – hrali paintball. Aj preto predseda urbáru Pavol Macho zámer uvítal. „Vybudovaním dvoch terás a skultúrnením územia obec Beluša i urbár len získajú. Odstránia sa staré budovy, ktoré lokalitu špatia a vytvorí sa miesto pre podnikateľské aktivity,“ uviedol. Dodal, že v územnom konaní sa ľuďom, ktorí mali voči zámeru námietky, vyhovelo. „Kvôli vlastníkom, ktorí chceli využiť aj svoje pozemky, sa zmenila trasa komunikácie, takže nikto by nemal byť škodný. Naviac, v spolupráci s obcou sa robí všetko tak, aby v budúcnosti malo územie perspektívu,“ doplnil. Podľa neho aj ostatných je momentálnou hrozbou komín na spadnutie a tehliarske pece, čo je však už v štádiu riešenia. Najväčšou prekážkou sú cestné panely, ktoré tam priviezli za bývalého vedenia z výstavby diaľnice a niet toho, kto by ich zneškodnil. Zavadzajú tu a robia šarapatu.

Šedý priemyselný park

Urbár pozostáva z 366 členov. Povolenie na terénne úpravy zhodnotením inertného odpadu dali vlastníci pozemkov spoločnosti AJLO ešte v roku 2016. Výstavba železnice mala byť ukončená v roku 2019, termín je však predĺžený do roku 2021. Preto aj zmluvu, ktorej skončila platnosť, museli obnoviť. Do toho času, kým na lokalite nie je dosť navezeného materiálu na terénne úpravy, budú sa zvážať odpady, ktorých zhodnotením sa vykonajú terénne úpravy v starej tehelni. „Je to výborná myšlienka takto využiť odpad v inak nedostupnom teréne,“ tvrdí Pavol Macho. Zatiaľ je to len kopa, ale tá sa pomaličky mení na šedú lukratívnu plochu mimo obytnej zóny s priamym napojením na diaľničný privádzač. Nezaberá úrodnú pôdu, ani neničí biotop s vysokým stupňom ochrany. V prípade vybudovania priemyselného parku nebude zaťažená obec ani jej obyvatelia. A zadosť učinia aj životnému prostrediu.


DANA VALACHOVÁ

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 2. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 3. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 5. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 6. Pochod smrti
 7. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 8. A na týchto miestach ste už boli?
 9. Konečne nažive
 10. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 20 679
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 18 407
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 12 401
 4. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 358
 5. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 236
 6. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 115
 7. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 072
 8. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 708
 9. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 609
 10. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 8 244
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Len do vypredania zásob

Odomknite si obsah na našich weboch a MY vám dáme kávovar ako darček

Mimoriadna akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Planéte pomôžeme, len ak sa uskromníme

Manželia Vinczeovci separujú, kompostujú, zachytávajú dažďovú vodu.

Oprava vozoviek si vyžiada obmedzenie dopravy v našom regióne

Motoristi sa na čiastočné obmedzenia musia pripraviť od stredy 8. augusta do 31. augusta, a to na cestách tretej triedy.

Ilustračné foto.

Skládky zakladané v nivách sú rizikom

Najlepším riešením ako likvidovať odpad nie sú skládky, ale triedenie.

Ján Topercer.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Bystrici sa strieľalo, zomrel jeden človek

K streľbe na dve osoby prišli na Triede SNP blízko internátov.

Hľadajú Vargu a Lakatoša, utekajú pred políciou

Pátrajú po dvoch mužoch. Ak ste ich videli, kontaktujte políciu.

Vo Vrábľoch vznikne unikátna atrakcia, miesto prirovnávajú k Mykénam

V lokalite archeológovia odhalili viac ako stovku obydlí. Život predkov má priblížiť skanzen i múzeum.

Nezvestného mladíka našli mŕtveho

Po mladíkovi pátrali v teréne policajti, horskí záchranári aj dobrovoľníci.

Už ste čítali?