Nedeľa, 17. október, 2021 | Meniny má HedvigaKrížovkyKrížovky

Na Slovensku žijú skvelí ľudia

Jeden známy si ako svoju inšpiráciu vybral akademického maliara z vedľajšej dediny a počas celého detstva si opakoval, že raz, podobne ako on – chudobný chlapec zo zapadnutej dedinky – musí niečo dokázať.

A dokázal.
Chcete sa aj vy inšpirovať podobnými príbehmi? Viete, koľko osobností šoubiznisu, športu, kultúry, či podnikania sa narodilo na Považí? Chceli by ste spoznať ich životnú púť, dozvedieť sa o ich úspechoch, pádoch a zaujímavých životných situáciách? Prinášame vám seriál rozhovorov s rodákmi z nášho regiónu, a to najmä takými, ktorým sa v šírom svete podarilo nájsť si to správne miesto. V našom seriáli načrieme do ich krátkej, no bohatej životnej púte v rôznych povolaniach, v rôznych končinách našej vlasti i mimo nej. Okrem úspechu majú spoločné „korene“, ktoré siahajú na Považie a sú na to patrične hrdí. A možno prídete na to, že ste sa s nimi hrávali na rovnakom pieskovisku, sedeli v jednej triede, kopali spoločne do futbalovej lopty, či chodili do rovnakého krúžku...
Predseda predstavenstva Slovenskej investičnej a realitnej spoločnosti SIRS George Trabelssie môže porovnávať našu kultúru s kultúrou Blízkeho východu. Na Slovensku aj v Sýrii prežil porovnateľné etapy svojho života. Jeho otec pochádza zo starej sýrskej kresťanskej rodiny, mama z Považskej Bystrice. Otec spoznal Georgeovu budúcu matku ako študent vysokej školy v Žiline. George Trabelssie sa narodil v Žiline a z úcty k miestu narodenia i národnosti svojej matky si uvádza slovenskú národnosť. Prvý rok života prežil v Považskej Bystrici, neskôr sa rodina presťahovala do Sýrie, kde sa narodil aj mladší brat John, ten momentálne úspešne reprezentuje Považskú Bystricu v hádzanej.
V roku 1988 sa rodina opäť vrátila na Slovensko, do Považskej Bystrice. Ako zapôsobila rozdielnosť obidvoch kultúr na Georga?
Sýria, v ktorej som prežil detstvo a ranú mladosť, je krajina s veľmi starou kultúrou. Hlavné mesto Damašek je najstarším hlavným mestom na svete. Trvale je osídlené viac ako šesťtisíc rokov. Sýria bola vždy križovatkou Ázie, Európy a Afriky, preto je akousi zmesou kultúr, etnických skupín a náboženstiev. Pestrosť národov a náboženstiev si vynútili potrebnú mieru tolerancie, ktorá tu má hlboké tradície. Na Slovensko som prišiel z prostredia, kde sa ľudia navzájom rešpektujú a tolerujú, preto som nezažil kultúrny šok. Slovensko je úžasná krajina, kde žijú skvelí ľudia. Ľudia sú tu srdeční a priateľskí, len v poslednom čase akoby trochu skĺzali k materializmu a honbe za majetkom. Spoločným menovateľom je aj kresťanstvo. Moja rodina z otcovej strany je už od nepamäti kresťanská. Pochádzame z oblasti, kde sú prapôvodné korene kresťanstva. V Sýrii existuje jedna menšina, ktorá hovorí starou aramejčinou, čo bol jazyk Ježiša Krista. Väčšinovým náboženstvom je islam, ale kresťanov je takmer dvadsať percent. Keďže islam nedovoľuje konvertovať, možno povedať, že všetci otcovi predkovia museli byť kresťania. Pochádzame z pobrežnej oblasti, kde tvoria väčšinu pôvodné nearabské sýrske etniká. Slováci sú vlastne tiež zmesou rôznych etník, ktoré prešli týmto územím. Možno preto sú Slovenky najkrajšie ženy na svete.“
Po príchode na Slovensko ste začali študovať na vysokej škole v Žiline. Ako ste sa pripravovali?
V našej domácnosti sa vždy hovorilo aj po slovensky. Mama svoju rodnú reč nikdy nezanedbávala a po slovensky vedel aj otec. Problém bol len v tom, že som neovládal technické a odborné výrazy, ktoré sa bežne v domácnosti nepoužívali. Väčší problém mi však robilo slovenské písmo. To som sa musel učiť takmer od začiatku. Môžem potvrdiť, že som to skutočne nemal jednoduché. Čo sa týka všeobecného vzdelania, sýrsky školský systém ma pripravil skvele. Maturity sú náročné, trvajú tridsať dní a skúša sa zo štrnástich predmetov. Samozrejmosťou sú arabčina, angličtina a náboženstvo. Náboženstvo je na sýrskych školách povinné. Vyučujú sa všetky hlavné náboženstvá, ich spoločné korene aj rozdiely. Každý potom maturuje z toho svojho. Náboženská tolerancia je medzi ľuďmi taká veľká, že ani nemusíte vedieť, akého vyznania sú vaši spolužiaci, alebo priatelia. Kto zvládne náročné maturity na určitý počet bodov, je dobre pripravený na ďalšie štúdium.
Ako sa vás dotkli zmeny u nás po roku 1989?
Prestúpil som na iný študijný odbor a začal som z existenčných dôvodov popri štúdiu podnikať. Mal som výhodu, že som prišiel z trhového prostredia. Na Blízkom východe ľudia obchodujú už niekoľko tisíc rokov a sú v tom majstri. Hovorí sa, že jednanie o cene im spôsobuje väčšiu radosť ako samotný predaj. Sme potomkami Feničanov, ktorí boli najlepší obchodníci staroveku a okrem prvého hláskového písma vymysleli aj peniaze. Celá stredomorská civilizácia má fenické korene. Začal som obchodovať v malom a s drobnosťami. Prvý malý sklad som mal v Považskej Bystrici. Po ukončení štúdia som sa začal venovať obchodovaniu a investovaniu naplno.
Ste predsedom predstavenstva významnej investičnej spoločnosti. Prednedávnom ste rozšírili majetok spoločnosti o SAD Trenčín, pričom čakáte už len na rozhodnutie protimonopolného úradu, aby ste sa svojho majetku ujali. Aké plány máte s pobočkou SAD v Považskej Bystrici?
Plány vo všetkých pobočkách sú podobné. Modernizácia a racionalizácia. Kvalitná služba občanom. S predstaviteľmi Považskej Bystrice sa nám rokuje veľmi dobre. Vychádzame si navzájom v ústrety. Mestská doprava je služba verejnosti a má zákonom určené pravidlá. Mesto určí výkony a výšku cestovného. Môže rozhodnúť o systéme zliav a taríf. Z titulu svojho rozhodnutia potom znáša aj prípadné straty. Náš zisk môže byť len vo výške inflácie. Ide nám o to, aby z našich miest postupne vymizli staré autobusy, ktoré dusia svoje okolie. V Martine, kde sme už dlhšie, sa nám to darí. Zatiaľ sme dali vypracovať Výskumnému ústavu dopravy, ako nezávislej inštitúcii, návrh optimalizácie systému. Tým vzniknú podklady pre naše ďalšie rozhodnutia.
Úzko spolupracujete aj so žilinským primátorom Jánom Slotom. Aké sú vaše vzťahy?
Môžem povedať, že Ján Slota je môj priateľ. Je to človek, na ktorého Žilinčania nedajú dopustiť. A majú na to viac dôvodov. Možno by sa našli aj témy, na ktoré mám iný názor, ale vážim si ho ako človeka, ktorý nemení svoje postoje. Je aký je a neprevracia kabát podľa situácie.
Pochádzate z veľmi tolerantného prostredia a žilinský primátor je známy svojim otvoreným postojom k maďarskej menšine. Ako to ide dohromady?
Veľmi dobre. V Sýrii existuje tolerancia vďaka tomu, že sú tolerantní všetci. Žiadna skupina ľudí v Sýrii vám nedá pocítiť, že už nie ste vo „svojej“ krajine. Podobné správanie, aké majú niektorí naši spoluobčania, ktorí sa hlásia k maďarskej národnosti, by tam bolo nemysliteľné. Raz som cestoval domov do Žiliny autom až zo Sýrie. Prešiel som obrovskú vzdialenosť a všade sa ku mne správali priateľsky. Večer som dorazil do Komárna a veľmi unavený som chcel v hoteli prespať, aby som mohol ráno pokračovať domov. Keď zamestnanci hotela videli, že mám auto so žilinskou značkou a hovorím po slovensky, nemal som šancu. Hotel bol vraj plný a robili sa, že mi nerozumejú. Prešiel som teda späť do maďarského mesta Komárom, kde ma milo a ochotne ubytovali. Skutoční Maďari sa ku mne zachovali oveľa lepšie, ako tí naši.
Ako sa vyvíja situácia okolo vášho prenájmu žilinského letiska?
Naša spoločnosť SIRS si právoplatne prenajala Žilinské letisko od štátu na tridsať rokov. Máme svoj investičný zámer a do letiska sme už dali nemalé prostriedky. Teraz, keď kompetentní vidia, že prevádzkovanie letiska bude mať zmysel, snažia sa nám ho vziať. Je to akoby pokus o znárodnenie. Vec sme postúpili našim právnikom a verím, že nakoniec dôjde k dohode, ale chce to čas. My však nezaháľame ani teraz. Od júna začne na letisku pravidelná letecká prevádzka. Štandardnú linku do Prahy budú denne zmluvne zabezpečovať ČSA. Náš systém bude prepojený medzinárodne, preto sa z Hričova dostane cestujúci s prestupom do celého sveta.
Považskobystričania vidia nápis SIRS najčastejšie na dresoch svojich prvoligových hádzanárov. Máte osobný vzťah k tomuto športu?
Samozrejme, že mám vzťah k hádzanej, aj k Považskej Bystrici. Môj mladší brat John hrá za mužov a môj syn Henrich za žiakov. Ja nevynechám ako divák žiaden zápas. Moja matka, otec aj brat žijú v tomto meste. Naša spoločnosť je generálnym sponzorom považskobystrických hádzanárov. Nejde nám len o prvoligovú hádzanú, ale podporujeme klub ako celok. Veľmi nám záleží na výchove nového hádzanárskeho dorastu. Preto dbáme na to, aby poskytnuté prostriedky neskončili len v „áčku“. Aby sláva klubu nezanikla za niekoľko rokov pre nedostatok nových talentov.
Mnohé veci sa vám v živote podarili. Máte ešte nesplnený sen?
Môj život vypĺňa momentálne práca a starosti. Aby mal život hlbší zmysel, treba mať aj dlhodobejšie ciele. Mojím snom je vytvorenie akejsi „Severoslovenskej župy“. Oblasti, ktorá by bola podobne ako napríklad Bavorsko, významná a osobitá. Máme na to všetky predpoklady. Výhodnú polohu, rozvíjajúci sa priemysel a dopravu, schopných ľudí a peknú prírodu. Trochu ma trápi, že štát zanedbáva mimoškolskú výchovu mládeže. Možno aj preto vznikli naše nadácie Spoločne pre región a Spoločne pre deti. Chceme podporiť budovanie detských ihrísk a rozvoj voľnočasových aktivít detí. Aby sme tlmili negatívne javy, ktoré vznikajú z nudy a nezáujmu o nastupujúcu generáciu. Aby mal kto naše sny posúvať ďalej.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 5. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 6. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 7. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 10. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 17 537
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 646
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 6 415
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 223
 5. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 933
 6. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 501
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 179
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 735
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 182
 10. Odišli, ale nezabúdame. Spomínajte s Korzárom 2 870

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 20. - Heroické dobývanie Antarktídy - Carsten Borchgrevink - prvý muž na antarktickom kontinente?
 2. Anton Kaiser: Záhrada, moja záľuba XI.
 3. Věra Tepličková: Poslanec Fico sa rozhodol spievať, covid-necovid
 4. Irena Šimuneková: Po hradoch - 49. Brekov
 5. Irena Šimuneková: Po hradoch - 48 Jasenov
 6. Martina Meriačová: Cesta k sebe ...
 7. Andrej Csino: Prax Dr. Schamana 11 / Beštia
 8. Roman Kebísek: Básnik Šulek (nar. 1822) Koléniovej: Tvoríš mi úžasný svet a vnášaš pokoj
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 18 349
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 284
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 010
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 188
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 4 915
 6. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 4 232
 7. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 4 185
 8. Peter Chudý: Pribudnú ďalšie „biele kone“ v policajnej uniforme, prečo vyšetrovateľka Santusová neabsolvovala detektor lži, aké sú dôvody jej konca na inšpekcii? 3 829
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Ilustračné foto.

V katastri Beluše sú tri obecné cintoríny a jeden židovský cintorín.


TASR 10 h
Ilustračná foto

Niektorí obyvatelia prístup iných kritizujú. Upozorňujú aj na prikrmovanie diviakov.


12 h
Jozef Drahovský

Zle zaparkované kolobežky, viacero detí na jednej kolobežke či nezodpovedná jazda. Toto je len niekoľko situácii, ktoré prekážajú vodičom a chodcom v Prievidzi.


19 h
Stavebný stroj mimo vozovky v Milochove.

Stavebný stroj, ktorý skončil po dopravnej nehode v Milochove mimo vozovky, budú vyťahovať ťažké mechanizmy.


15. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

Žiadajú prejazd len z Oravy a Kysúc.


15. okt

V okresoch Trnava, Hlohovec a Piešťany zaevidovali až 80 percentný nárast počtu prípadov.


15. okt

Jeden zo spolujazdcov zraneniam na mieste podľahol.


10 h

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 20. - Heroické dobývanie Antarktídy - Carsten Borchgrevink - prvý muž na antarktickom kontinente?
 2. Anton Kaiser: Záhrada, moja záľuba XI.
 3. Věra Tepličková: Poslanec Fico sa rozhodol spievať, covid-necovid
 4. Irena Šimuneková: Po hradoch - 49. Brekov
 5. Irena Šimuneková: Po hradoch - 48 Jasenov
 6. Martina Meriačová: Cesta k sebe ...
 7. Andrej Csino: Prax Dr. Schamana 11 / Beštia
 8. Roman Kebísek: Básnik Šulek (nar. 1822) Koléniovej: Tvoríš mi úžasný svet a vnášaš pokoj
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 18 349
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 284
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 010
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 188
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 4 915
 6. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 4 232
 7. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 4 185
 8. Peter Chudý: Pribudnú ďalšie „biele kone“ v policajnej uniforme, prečo vyšetrovateľka Santusová neabsolvovala detektor lži, aké sú dôvody jej konca na inšpekcii? 3 829
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu