Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Na Slovensku žijú skvelí ľudia

Jeden známy si ako svoju inšpiráciu vybral akademického maliara z vedľajšej dediny a počas celého detstva si opakoval, že raz, podobne ako on – chudobný chlapec zo zapadnutej dedinky – musí niečo dokázať.

A dokázal.
Chcete sa aj vy inšpirovať podobnými príbehmi? Viete, koľko osobností šoubiznisu, športu, kultúry, či podnikania sa narodilo na Považí? Chceli by ste spoznať ich životnú púť, dozvedieť sa o ich úspechoch, pádoch a zaujímavých životných situáciách? Prinášame vám seriál rozhovorov s rodákmi z nášho regiónu, a to najmä takými, ktorým sa v šírom svete podarilo nájsť si to správne miesto. V našom seriáli načrieme do ich krátkej, no bohatej životnej púte v rôznych povolaniach, v rôznych končinách našej vlasti i mimo nej. Okrem úspechu majú spoločné „korene“, ktoré siahajú na Považie a sú na to patrične hrdí. A možno prídete na to, že ste sa s nimi hrávali na rovnakom pieskovisku, sedeli v jednej triede, kopali spoločne do futbalovej lopty, či chodili do rovnakého krúžku...
Predseda predstavenstva Slovenskej investičnej a realitnej spoločnosti SIRS George Trabelssie môže porovnávať našu kultúru s kultúrou Blízkeho východu. Na Slovensku aj v Sýrii prežil porovnateľné etapy svojho života. Jeho otec pochádza zo starej sýrskej kresťanskej rodiny, mama z Považskej Bystrice. Otec spoznal Georgeovu budúcu matku ako študent vysokej školy v Žiline. George Trabelssie sa narodil v Žiline a z úcty k miestu narodenia i národnosti svojej matky si uvádza slovenskú národnosť. Prvý rok života prežil v Považskej Bystrici, neskôr sa rodina presťahovala do Sýrie, kde sa narodil aj mladší brat John, ten momentálne úspešne reprezentuje Považskú Bystricu v hádzanej.
V roku 1988 sa rodina opäť vrátila na Slovensko, do Považskej Bystrice. Ako zapôsobila rozdielnosť obidvoch kultúr na Georga?
Sýria, v ktorej som prežil detstvo a ranú mladosť, je krajina s veľmi starou kultúrou. Hlavné mesto Damašek je najstarším hlavným mestom na svete. Trvale je osídlené viac ako šesťtisíc rokov. Sýria bola vždy križovatkou Ázie, Európy a Afriky, preto je akousi zmesou kultúr, etnických skupín a náboženstiev. Pestrosť národov a náboženstiev si vynútili potrebnú mieru tolerancie, ktorá tu má hlboké tradície. Na Slovensko som prišiel z prostredia, kde sa ľudia navzájom rešpektujú a tolerujú, preto som nezažil kultúrny šok. Slovensko je úžasná krajina, kde žijú skvelí ľudia. Ľudia sú tu srdeční a priateľskí, len v poslednom čase akoby trochu skĺzali k materializmu a honbe za majetkom. Spoločným menovateľom je aj kresťanstvo. Moja rodina z otcovej strany je už od nepamäti kresťanská. Pochádzame z oblasti, kde sú prapôvodné korene kresťanstva. V Sýrii existuje jedna menšina, ktorá hovorí starou aramejčinou, čo bol jazyk Ježiša Krista. Väčšinovým náboženstvom je islam, ale kresťanov je takmer dvadsať percent. Keďže islam nedovoľuje konvertovať, možno povedať, že všetci otcovi predkovia museli byť kresťania. Pochádzame z pobrežnej oblasti, kde tvoria väčšinu pôvodné nearabské sýrske etniká. Slováci sú vlastne tiež zmesou rôznych etník, ktoré prešli týmto územím. Možno preto sú Slovenky najkrajšie ženy na svete.“
Po príchode na Slovensko ste začali študovať na vysokej škole v Žiline. Ako ste sa pripravovali?
V našej domácnosti sa vždy hovorilo aj po slovensky. Mama svoju rodnú reč nikdy nezanedbávala a po slovensky vedel aj otec. Problém bol len v tom, že som neovládal technické a odborné výrazy, ktoré sa bežne v domácnosti nepoužívali. Väčší problém mi však robilo slovenské písmo. To som sa musel učiť takmer od začiatku. Môžem potvrdiť, že som to skutočne nemal jednoduché. Čo sa týka všeobecného vzdelania, sýrsky školský systém ma pripravil skvele. Maturity sú náročné, trvajú tridsať dní a skúša sa zo štrnástich predmetov. Samozrejmosťou sú arabčina, angličtina a náboženstvo. Náboženstvo je na sýrskych školách povinné. Vyučujú sa všetky hlavné náboženstvá, ich spoločné korene aj rozdiely. Každý potom maturuje z toho svojho. Náboženská tolerancia je medzi ľuďmi taká veľká, že ani nemusíte vedieť, akého vyznania sú vaši spolužiaci, alebo priatelia. Kto zvládne náročné maturity na určitý počet bodov, je dobre pripravený na ďalšie štúdium.
Ako sa vás dotkli zmeny u nás po roku 1989?
Prestúpil som na iný študijný odbor a začal som z existenčných dôvodov popri štúdiu podnikať. Mal som výhodu, že som prišiel z trhového prostredia. Na Blízkom východe ľudia obchodujú už niekoľko tisíc rokov a sú v tom majstri. Hovorí sa, že jednanie o cene im spôsobuje väčšiu radosť ako samotný predaj. Sme potomkami Feničanov, ktorí boli najlepší obchodníci staroveku a okrem prvého hláskového písma vymysleli aj peniaze. Celá stredomorská civilizácia má fenické korene. Začal som obchodovať v malom a s drobnosťami. Prvý malý sklad som mal v Považskej Bystrici. Po ukončení štúdia som sa začal venovať obchodovaniu a investovaniu naplno.
Ste predsedom predstavenstva významnej investičnej spoločnosti. Prednedávnom ste rozšírili majetok spoločnosti o SAD Trenčín, pričom čakáte už len na rozhodnutie protimonopolného úradu, aby ste sa svojho majetku ujali. Aké plány máte s pobočkou SAD v Považskej Bystrici?
Plány vo všetkých pobočkách sú podobné. Modernizácia a racionalizácia. Kvalitná služba občanom. S predstaviteľmi Považskej Bystrice sa nám rokuje veľmi dobre. Vychádzame si navzájom v ústrety. Mestská doprava je služba verejnosti a má zákonom určené pravidlá. Mesto určí výkony a výšku cestovného. Môže rozhodnúť o systéme zliav a taríf. Z titulu svojho rozhodnutia potom znáša aj prípadné straty. Náš zisk môže byť len vo výške inflácie. Ide nám o to, aby z našich miest postupne vymizli staré autobusy, ktoré dusia svoje okolie. V Martine, kde sme už dlhšie, sa nám to darí. Zatiaľ sme dali vypracovať Výskumnému ústavu dopravy, ako nezávislej inštitúcii, návrh optimalizácie systému. Tým vzniknú podklady pre naše ďalšie rozhodnutia.
Úzko spolupracujete aj so žilinským primátorom Jánom Slotom. Aké sú vaše vzťahy?
Môžem povedať, že Ján Slota je môj priateľ. Je to človek, na ktorého Žilinčania nedajú dopustiť. A majú na to viac dôvodov. Možno by sa našli aj témy, na ktoré mám iný názor, ale vážim si ho ako človeka, ktorý nemení svoje postoje. Je aký je a neprevracia kabát podľa situácie.
Pochádzate z veľmi tolerantného prostredia a žilinský primátor je známy svojim otvoreným postojom k maďarskej menšine. Ako to ide dohromady?
Veľmi dobre. V Sýrii existuje tolerancia vďaka tomu, že sú tolerantní všetci. Žiadna skupina ľudí v Sýrii vám nedá pocítiť, že už nie ste vo „svojej“ krajine. Podobné správanie, aké majú niektorí naši spoluobčania, ktorí sa hlásia k maďarskej národnosti, by tam bolo nemysliteľné. Raz som cestoval domov do Žiliny autom až zo Sýrie. Prešiel som obrovskú vzdialenosť a všade sa ku mne správali priateľsky. Večer som dorazil do Komárna a veľmi unavený som chcel v hoteli prespať, aby som mohol ráno pokračovať domov. Keď zamestnanci hotela videli, že mám auto so žilinskou značkou a hovorím po slovensky, nemal som šancu. Hotel bol vraj plný a robili sa, že mi nerozumejú. Prešiel som teda späť do maďarského mesta Komárom, kde ma milo a ochotne ubytovali. Skutoční Maďari sa ku mne zachovali oveľa lepšie, ako tí naši.
Ako sa vyvíja situácia okolo vášho prenájmu žilinského letiska?
Naša spoločnosť SIRS si právoplatne prenajala Žilinské letisko od štátu na tridsať rokov. Máme svoj investičný zámer a do letiska sme už dali nemalé prostriedky. Teraz, keď kompetentní vidia, že prevádzkovanie letiska bude mať zmysel, snažia sa nám ho vziať. Je to akoby pokus o znárodnenie. Vec sme postúpili našim právnikom a verím, že nakoniec dôjde k dohode, ale chce to čas. My však nezaháľame ani teraz. Od júna začne na letisku pravidelná letecká prevádzka. Štandardnú linku do Prahy budú denne zmluvne zabezpečovať ČSA. Náš systém bude prepojený medzinárodne, preto sa z Hričova dostane cestujúci s prestupom do celého sveta.
Považskobystričania vidia nápis SIRS najčastejšie na dresoch svojich prvoligových hádzanárov. Máte osobný vzťah k tomuto športu?
Samozrejme, že mám vzťah k hádzanej, aj k Považskej Bystrici. Môj mladší brat John hrá za mužov a môj syn Henrich za žiakov. Ja nevynechám ako divák žiaden zápas. Moja matka, otec aj brat žijú v tomto meste. Naša spoločnosť je generálnym sponzorom považskobystrických hádzanárov. Nejde nám len o prvoligovú hádzanú, ale podporujeme klub ako celok. Veľmi nám záleží na výchove nového hádzanárskeho dorastu. Preto dbáme na to, aby poskytnuté prostriedky neskončili len v „áčku“. Aby sláva klubu nezanikla za niekoľko rokov pre nedostatok nových talentov.
Mnohé veci sa vám v živote podarili. Máte ešte nesplnený sen?
Môj život vypĺňa momentálne práca a starosti. Aby mal život hlbší zmysel, treba mať aj dlhodobejšie ciele. Mojím snom je vytvorenie akejsi „Severoslovenskej župy“. Oblasti, ktorá by bola podobne ako napríklad Bavorsko, významná a osobitá. Máme na to všetky predpoklady. Výhodnú polohu, rozvíjajúci sa priemysel a dopravu, schopných ľudí a peknú prírodu. Trochu ma trápi, že štát zanedbáva mimoškolskú výchovu mládeže. Možno aj preto vznikli naše nadácie Spoločne pre región a Spoločne pre deti. Chceme podporiť budovanie detských ihrísk a rozvoj voľnočasových aktivít detí. Aby sme tlmili negatívne javy, ktoré vznikajú z nudy a nezáujmu o nastupujúcu generáciu. Aby mal kto naše sny posúvať ďalej.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 2. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Budovanie zelenej značky
 7. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 8. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 23 026
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 21 500
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 376
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 899
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 519
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 265
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 591
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 479
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 327
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 241
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

ilustračné foto

Pozitívnych bolo 30 556 ľudí.

3 h
Ilustračné foto

V súvislosti s pandémiou nového koronavírusu vykonali hasiči v Trenčianskom kraji v roku 2020 celkovo 581 výjazdov.

7 h

Kvôli havárií stavebného stroja v Milochove uzatvorili cestu na dve hodiny. Dialo sa tak v exponovanej dobe, kedy sa ľudia vracali z práce. Konflikty kvôli stavbe sa vyostrujú, havárie sú častejšie.

7 h
Múzeum ZSSR v Novosibirsku bol v podstate náš jediný cieľ, prečo sme v tomto priemyselnom meste chceli stáť.

Považskobystričanka Kristína Hamárová je vášnivá cestovateľka. Prinášame jej fotogalériu z ciest po Vietname, Indii, Nepále a Rusku.

4 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

25. jan

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

6 h

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

25. jan

Podľa aktuálne nastavených parametrov a údajov len z MOM, zriadených rezortom zdravotníctva, by si v Banskobystrickom kraji zopakovali testovanie v šiestich okresoch.

25. jan

Už ste čítali?