Streda, 5. august, 2020 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Pre viac obedov v školách chýbajú kapacity

Aby mohli zvládnuť nápor v jedálňach a kuchyniach po zavedení takzvaných obedov zadarmo, musia niekde aj rekonštruovať priestory.

Kuchárky v materskej školy v Košeci zvládli nápor stravníkov prvý deň. Bilo ich rozhodne viac. Priestory sú obmedzené, obec ich musí rozšíriť. Kuchárky v materskej školy v Košeci zvládli nápor stravníkov prvý deň. Bilo ich rozhodne viac. Priestory sú obmedzené, obec ich musí rozšíriť. (Zdroj: Bernadetta Pitoňáková)

POVAŽIE. Postupný prechod „obedov zadarmo“ z materských aj na základné školy umožnil prípravu školských zariadení, ale rovnako odkryl aj mnohé starosti. Upozornil na to už dávnejšie hovorca Združenia miesta a obcí Slovenska Michal Kaliňák.

„Ukazuje sa stále ako problém nedostatok kuchárok a pomocnej pracovnej sily, nárast výdavkov samospráv v súvislosti s technickým dovybavením,“ poznamenal Kaliňák.

Problematicky sa javí aj limitovaný čas na výdaj obedov, ktorý s nárastom stravníkov spôsobí problémy najmä v malokapacitných školských jedálňach.

Skryť Vypnúť reklamu

Do jednej nemajú posilu

Vedúci odboru sociálnych vecí, školstva a kultúry v Považskej Bystrici Jozef Bielik hovorí, že museli počítať s nárastom detí, čo prinieslo hlavne problém s nedostatkom pracovnej sily. Na porade s vedúcimi jedální sa dohodli, že zistia predbežný záujem žiakov o stravu. „Na základe tohto, a s prihliadnutím na normy ministerstva, sme stanovili, koľko ľudí treba doplniť. Vyšlo nám spolu sedem pomocných síl alebo kuchárok,“ informoval Bielik.

Mohlo by vás zaujímať Po obmedzeniach na moste cez Váh kolabovala doprava Čítajte 

Dodáva, že ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny urobilo projekt pre nezamestnaných, aby sa mohli o toto miesto uchádzať. „Dali sme požiadavku a podľa nej sa po jednotlivých školách pracovné sily nasmerovali,“ dodal Bielik.

Väčšina škôl dostala výpomoc, na Základnú školu Stred nakoniec nevyšlo, nemali už takúto nezamestnanú osobu. Bielik hovorí, že počkajú, koľko detí nakoniec bude mať o obedy záujem.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľká eufória, ale už predtým boli obedy výhodné

„Vznikla veľká eufória, keď sa začalo hovoriť, že budú obedy zadarmo. Môj osobný názor však je, že ani doteraz stravná jednotka nebola vysoká, ak niekto zaplatil 20 až 25 eur za obedy mesačne. To je aj pre menej solventných nie veľký výdavok,“ konštatuje Bielik. Dodáva, že navyše rodiny, ktoré boli v hmotnej núdzi, riešili bezplatnými obedmi aj predtým.

Bielik predpokladá, že ak sa predtým nejaký žiak nestravoval, nebude chodiť, ani keď sa zmenili pravidlá, a tak záujem postupne opadne. Školy v meste sú našťastie dimenzované na veľké počty, s úpravou priestorov alebo dokupovaním zariadenia do kuchyne a jedální tak problémy zatiaľ nevznikli.

„ Ak bude záujem naozaj veľký, budeme musieť riešiť situáciu aj tu,“ dodal. Spoliehajú sa na prísľub štátu, že bude pomáhať aj pri takýchto výdavkoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Hektika prvého dňa

Problémy s priestormi majú v Košeci. Školáci sa stravujú v materskej škole, kde už boli kapacitne aj tak na hrane. Zvládnuť nápor stravníkov, ktorých je viac zatiaľ o vyše štyridsať percent, nebola maličkosť.

„Bolo to hektické, uvidíme, čo bude ďalej,“ skonštatovala vedúca jedálne Jana Gábelová.

Ešte si môžete prečítať Stavbu odovzdali už v zime, pri materskej škole však pribudol len plot Čítajte 

Príliš malé priestory, musia pristavovať

Starosta obce Košeca Radomír Brtáň hovorí, že problémy očakávali a otvoreným listom preto kontaktovali už v zime ministerku školstva. „Kapacita, ktorá v minulom školskom roku postačovala, pri náraste stravníkov už nestačí. Spôsobuje nám to komplikácie,“ hovorí po niekoľkých mesiacoch Brtáň s tým, že z ministerstva dostali odporúčanie, aby sledovali od februára webové sídlo ministerstva školstva v časti rozvojové projekty a dotácie, kde sa môžu uchádzať o peniaze. Žiadna sľúbená výzva na prístavby kuchýň a jedální však doteraz nebola, obec si musí pomôcť sama.

Veľký problém majú pri kuchyni, ktorá je dimenzovaná na nižšie počty, a tiež pri výdaji stravy.

„Kapacity presahujeme. Nezostávalo nám nič iné, len sa pustiť do prístavby jedálne z vlastných zdrojov,“ hovorí starosta Brtáň.

Prístavba jedálne bude stáť okolo 200-tisíc eur a kuchyne aj so spevnenými plochami do 100-tisíc eur. Prijať museli do kuchyne aj jednu pomocnú pracovnú silu na štyri hodiny.

„Dostávame sa tak na čísla, ktoré by ťažko zvládala každá obec zo svojich peňazí a práve tu by sme očakávali od štátu pomoc, pretože samospráva by do tohto štádia nedospela, keby neprišli dotované obedy,“ dodal Brtáň s tým, že na výdavky samospráv sa pri finančnom dopade zákona zabudlo.

Rekonštrukcia kuchyne

Peniaze z obecnej kasy vytiahli zmeny aj v Bolešove. Starosta upozornil už na konci školského roka, že musia robiť opatrenia, ktoré ich budú stáť výdavky.

Ešte sme písali Mrzelo ich, že sa zviera trápi. K stretom dochádza častejšie Čítajte 

„Museli sme rekonštruovať celú kuchyňu, dokupovali sme vybavenie,“ hovorí starosta Martin Rac. Riešiť musia aj vzduchotechniku. „Investícia približne do 60-tisíc eur,“ konkretizuje starosta Rac.

Riešenie pre pracovné sily

Zvýšený počet stravníkov si v mnohých školách vyžiada viac personálu v školskej kuchyni. Pomôcť má a aj projekt ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny s názvom „Pracuj v školskej jedálni“.

Školské jedálne posilnia svoje personálne kapacity o pomocných pracovníkov, na ktorých štát vyčlenil osem a pol milióna eur.

Projekt by podla ministerstva mal pomôcť zvládnuť práve nárast stravníkov pre obedy zadarmo. Podľa ministra Jána Richtera má o túto pozíciu záujem predbežne tisíc ľudí.

Nástupný plat pomocného pracovníka v kuchyni má byť vypočítaný z 95 percent nákladov na celkovú cenu práce, čo v prepočte vychádza na sedemstotri eur mesačne. Plat kvalifikovaného pracovníka bude ešte o stoštyridsať eur vyšší.

Príspevok pre uchádzača o pracovné miesto v kuchyni bude môcť byť poskytovaný 10 mesiacov.

V Beluši varia o štvrtinu viac

V Základnej škole na Slatinskej ulici v Beluši pribudlo sto nových stravníkov. Pre školskú kuchyňu to znamená uvariť takmer o štvrtinu viac obedov. Od prvého septembra sa v školskej jedálni bude stravovať 420 žiakov a 60 zamestnancov školy.

„Z toho dôvodu treba nové stroje a prístroje s väčšou kapacitou a výkonom. Finančné prostriedky sa navýšili o 13 500 eur z rozpočtu obce,“ odpovedala Zdena Hyžáková z referátu vnútornej správy, sociálnych vecí a školstva na obecnom úrade. Ďalších tritisíc eur dáva na materiálne vybavenie škola a rodičovské združenie a približne 3 600 eur na plat pomocnej sily tiež z rozpočtu obce.

Obec našťastie nemala starosti s priestorom, kapacitne ho rozšírili už v minulom školskom roku.

V Novej Dubnici nové sily

Mesto Nová Dubnica s výrazným nárastom počtu stravujúcich sa detí počítalo už na začiatku kalendárneho roka. Zakúpilo mraziacu a chladiacu skriňu, plynovú stoličku, sporák a umývačku riadu.

Počas prázdnin sa do školskej jedálne zakúpil plynový kotol na ohrev vody. Základná škola z pridelených prostriedkov od mesta tiež zakúpi pracovné stoly a škrabku na zemiaky.

Samotná nová technika prírastok stravníkov nevyrieši. Musia pribudnúť aj nové pracovné sily.

„Mesto vyčlenilo finančné prostriedky na dve nové pomocné sily. Základná škola podala aj žiadosť na Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny do Trenčína o poskytnutie finančných príspevkov na podporu vytvárania pracovných miest v rámci projektu Pracuj v školskej kuchyni,“ uviedla Zuzana Vanková, vedúca oddelenia sociálnych vecí a školstva MsÚ v Novej Dubnici.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 6. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 2. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 3. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 5. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 6. Pochod smrti
 7. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 8. A na týchto miestach ste už boli?
 9. Konečne nažive
 10. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 20 781
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 18 376
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 12 407
 4. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 355
 5. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 234
 6. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 111
 7. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 071
 8. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 709
 9. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 606
 10. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 8 275
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Len do vypredania zásob

Odomknite si obsah na našich weboch a MY vám dáme kávovar ako darček

Mimoriadna akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Planéte pomôžeme, len ak sa uskromníme

Manželia Vinczeovci separujú, kompostujú, zachytávajú dažďovú vodu.

Oprava vozoviek si vyžiada obmedzenie dopravy v našom regióne

Motoristi sa na čiastočné obmedzenia musia pripraviť od stredy 8. augusta do 31. augusta, a to na cestách tretej triedy.

Ilustračné foto.

Skládky zakladané v nivách sú rizikom

Najlepším riešením ako likvidovať odpad nie sú skládky, ale triedenie.

Ján Topercer.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Bystrici sa strieľalo, zomrel jeden človek

K streľbe na dve osoby prišli na Triede SNP blízko internátov.

Hľadajú Vargu a Lakatoša, utekajú pred políciou

Pátrajú po dvoch mužoch. Ak ste ich videli, kontaktujte políciu.

Vo Vrábľoch vznikne unikátna atrakcia, miesto prirovnávajú k Mykénam

V lokalite archeológovia odhalili viac ako stovku obydlí. Život predkov má priblížiť skanzen i múzeum.

Nezvestného mladíka našli mŕtveho

Po mladíkovi pátrali v teréne policajti, horskí záchranári aj dobrovoľníci.

Už ste čítali?