PÚCHOV. Grafity i street art neodmysliteľne patria k mestu a jeho betónovej architektúre. Často zaznávané umenie zhodnocuje nevzhľadné betónové monolity a výtvarným dielom ich dáva do vzťahu k témam či okolitému prostrediu. V Púchove sa obmedzovalo na stĺpy a steny mosta diaľničného privádzača,zadnú stenu centra voľného času a niekoľko pirátskych šablón nastriekaných na stenách panelákov. Betónový niekoľko sto metrov dlhý múr na Gorazdovej ulici je ale prvou súvislou galériou moderného umenia pod holým nebom.
Umelci prišli z celého Slovenska
„Zámerom bolo, aby široká verejnosť spoznala umelcov, ktorí sa tomuto druhu umenia venujú,“ povedala jedna z organizátoriek akcie Kristína (Kika) Novosádová. Dodala, že chceli ľuďom ukázať, ako podobné diela vznikajú, a predstaviť komunitu sprejerov v pozitívnom svetle.
„Ľudia majú často ten názor, že grafity sú niečo zlé a nelegálne, my sa snažíme ukázať, že to môže byť aj niečo pekné a príjemné čo skrášli okolie,“ dodala.
Organizátorom sa podarilo do Púchova dostať umelcov z celého Slovenska. Vybavili pre nich betónový múr popri jednom z najväčších mestských sídlisk.
„Na začiatku roka sme oslovili pani primátorku, že by sme chceli nejaké voľné plochy na skrášľovanie a ona nám pomohla dohodnúť sa s majiteľmi,“ povedal spoluorganizátor podujatia Martin (Šuter) Kremeň. Akciu zastrešil a podporoval Podivný barón – neoficiálne centrum alternatívneho umenia v meste.