POVAŽSKÁ BYSTRICA. Poslanci zastupiteľstva schválili väčšinou hlasov požiadavku mesta na štvormiliónový úver. Spojená bola s refinancovaním municipálneho úveru z roku 2007 vo výške takmer štyri milióny eur. Šesť poslancov požadovalo silnejšie garancie, že sa peniaze použijú na to, čo je uvedené v dôvodovej správe. Navrhli schváliť priority uznesením, čo neprešlo.

Ponuka zväzov a stav športovísk
Primátor Karol Janas po zastupiteľstve uviedol, že poslanci schvaľovali úverový rámec.
„Je určený na nevyhnutnú údržbu a opravu majetku, ktorý nám padá na hlavu,“ zdôvodnil. Povedal, že mesto má možnosť dostať výnimočné finančné prostriedky, ktoré už sa nikdy nemusia vrátiť. „Od futbalového zväzu 750-tisíc eur a od atletického 300- až 450-tisíc eur, pričom požadujú minimálne 40-percentnú spoluúčasť futbalisti a atléti trochu vyššiu. Ak by sme nechali štadión v takom stave, ako je dnes, za rok, možno dva, by nám ho statik zavrel,“ povedal Janas.
Zhoršenie finančného zdravia mesta
Riaditeľ INEKO, Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy, Peter Goliáš hovorí, že z päťdesiatich väčších miest sa dostala v minulom roku Považská Bystrica, čo sa týka finančného zdravia, na 45 miesto. „Stále sme ho hodnotili ako dobré, ale spomedzi veľkých miest patrí medzi najslabšie. Ak zoberie ďalší úver vo výške ôsmich miliónov a vyčerpá ho, stav sa zhorší. Spadne tak na spodok rebríčka v hodnotení finančného zdravia.“
V zlom stave sú aj ďalšie športoviská. Primátor vysvetlil, aká je situácia na plavárni, kúpalisku aj pri športovej hale. Pri plavárni napríklad spomenul, že pred rokom 2006 ju rekonštruovali, zabudli však na niektoré veci.

„Na odvetranie a klimatizáciu. To si vyžiada zhodenie strechy a vybudovanie novej klimatizačnej jednotky,“ dodal.
Materské školy a lávka
Ďalším problémom je stav materských škôl. „Dve, a to na Grznárovej ulici a Rozkvete, neprešli rekonštrukciou. Máme už predbežné rozpočty a sumy na vyše 250-tisíc eur,“ povedal Janas s tým, že iné môže vygenerovať súťaž. Spomenul aj nutnosť presťahovať škôlku na Mierovej ulici, ktorá je v súkromných priestoroch. Presťahovať ju chcú do budovy, kde bola zdravotnícka škola, mesto ju získalo od kraja. Nutná je prestavba, na ktorú treba pol milióna eur, ak nie viac.
Do investícií sa rozhodli pripojiť aj lávku cez Váh, ktorá je jednak požiadavkou mestských častí, a prepojiť môže atraktívnu lokalitu, akou je Manínska Tiesňava, na Vážsku cyklotrasu, ktorá sa už sa začína budovať.
Reakcia na požiadavku
Primátor reagoval aj na návrh šiestich poslancov, ktorí chceli priority do uznesenia. „Nečerpáme peniaze priamo z úveru, ale z rozpočtu, ktorý schvaľujú poslanci. Len to, čo schvália, je možné čerpať. Ja môžem meniť rozpočet len do 50-tisíc eur. Každá z investícií je vo vyššej sume. Priority si schvália poslanci v decembri, keď budú schvaľovať rozpočet na budúci rok,“ povedal Janas.

Problémy by mohli byť pri schválení takejto požiadavky podľa primátora aj s bankou.
Vyjadril sa aj k ponukám na úver. „Boli sme ochotní ísť do zadlženosti 40 až 42 percent. Štát nám umožňuje ísť do 60 percent, tak nám banky ponúkli šesť miliónov, ktoré by naše mesto bez problémov unieslo. Rozhodli sme sa pre štyri milióny,“ povedal Janas.
Mesto má zatiaľ úvery vo výške osem miliónov, ak by sa vyčerpal nový úver v celej sume štyri milióny, išlo by o 12 miliónov.
Videl aj riziká
Poslanec Marián Sopčák nepovažoval návrh šestice kolegov za šťastné riešenie. Myslí si, že akékoľvek uznesenie, ktoré schváli mestské zastupiteľstvo, podlieha kontrole prokuratúry, čo je jedno úskalie. „Môže tiež vzniknúť neriešiteľná situácia, ak schválime záväzok, ktorý nebude hlasovaním schválený v rozpočte,“ uviedol. Mesto tiež nemá informácie od banky, na základe akých podmienok budú čerpať úver. „Existujú aj zmluvy, kde banka určuje aj sankcie pri nedočerpaní úveru, a aj toho sa obávam,“ povedal Sopčák.
Na otázku, či by prijatie záväzku uznesením, ako ho navrhovali niektorí poslanci, mohlo priniesť sankcie, reagoval, že akýkoľvek záväzok uznesením treba brať vážne.
„Za banku však hovoriť nemôžem. Bude sa vyberať z viacerých a ja v tejto chvíli nepoznám podmienky,“ dodal.
Zdôvodnenie potreby
Pre šesticu poslancov však bolo dôležité, aby sa priority dostali do uznesenia. „Je to logická požiadavka, ak sa ideme ešte viac zadlžiť. Každá domácnosť, každý podnikateľský subjekt alebo mesto fungujú efektívne, ak plánujú do budúcnosti. V rámci plánovania je prioritizácia základný prvok. Preto sme chceli, aby sa záväzne určilo, čo ideme robiť a naplánované sa aj urobilo,“ zdôvodnila poslankyňa Daniela Barbosová s tým, že chceli zabrániť tomu, aby sa robili improvizované investície, preplácania, rekonštrukcie, teda rôzne neplánované opatrenia.
Andrej Péli sa vrátil aj do minulosti. Špecifikácia sa mala aj podľa neho dostať do uznesenia. „Už v minulosti sme brali úver a povedalo sa poslancom, že sa použije na kanalizáciu. Nestalo sa to. O prerozdelení všetkých peňazí potom nerozhodovalo mestské zastupiteľstvo, čo považujem za chybu,“ vysvetlil s tým, že už nemá dôveru v dôvodové správy.

Obavy z ďalšieho zadlženia
Poslanec Juraj Smatana si myslí, že mesto bude mať veľký dlh do budúcnosti, ktorý bude musieť niekto zaplatiť.
„Toto nemôže nikto vyhlásiť za zodpovedné hospodárenie. Súhlasím, že teraz sú lacné úvery a je výhodné si ich brať. Lenže my si berieme úver v čase hospodárskej prosperity a splácať ho budeme v horších časoch, keď bude každé jedno euro vzácne a niekde budeme musieť peniaze nájsť,“ dodal s tým, že dlh budeme musieť v budúcnosti pokryť pravdepodobne zo zvýšených daní, lebo sa nedá donekonečna splácať jeden úver zase ďalším.
Za zásadnú považoval opravu materských škôl a rozšírenie ich kapacít. Výdavky na opravu športovísk z úveru vidí ako ekonomicky veľmi rizikové.
Nepáči sa mu, že keď chcela skupina šiestich poslancov záruky, aby peniaze skončili tam, kde ich najviac treba, boli označení za zbytočne podozrievavých.