POVAŽSKÁ BYSTRICA. Záchranné zdravotné stanice by mali pokračovať bez problémov. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý robil súťaž na ich obsadenie, tvrdí, že sú všetky aj v našom regióne pokryté zabezpečovateľmi, po tom čo sa spoločnosť Falck rozhodla ukončiť na
Slovensku činnosť.
Pred necelým dvomi týždňami sa Falck Záchranná dohodla na prevzatí práv a povinností po tom, čo prestáva poskytovať služby v oblasti záchrannej zdravotnej služby, aj s nemocnicou v Považskej Bystrici. Prevezme dve stanice – jednu RLP (rýchlu lekársku pomoc) a jednu RZP (rýchlu zdravotnú pomoc).
„Súčasťou novej stratégie spoločnosti je zamerať sa na kľúčové trhy. Aj preto sme v uplynulých šiestich mesiacoch dôkladne analyzovali slovenský trh a jeho obchodný a rizikový profil, výsledkom čoho vzniklo naše rozhodnutie slovenský trh opustiť a znížiť tak potenciálne riziká súvisiace s prevádzkou záchrannej zdravotnej služby v tejto krajine,“ vyjadril sa Jakob Bomholt, výkonný viceprezident skupiny Falck pre divíziu ZZS.
Súčasné zmluvné záväzky bude spoločnosť podľa Iva Krpelana, generálneho riaditeľa Falck pre strednú a východnú Európu, naďalej plniť až do ukončenia platnosti prebiehajúcich licencií. „Zároveň vyvinieme maximálne úsilie a súčinnosť k tomu, aby mohol byť prechod zamestnancov na budúcich poskytovateľov čo najviac plynulý,“ dodáva.
Falck na Slovensku prevádzkuje aj polikliniky, dopravnú zdravotnú službu a priemyselnú požiarnu ochranu. Činnosť týchto prevádzok nebude v súvislosti s vyššie uvedeným rozhodnutím nijako ovplyvnená.

Idú pod nemocnicu
Dátumy, ku ktorým končia Falck licencie, sú pre RLP Považská Bystrica 9. december tohto roku a pre RZP Považská Bystrica 27. apríla 2020. K tomuto termínu má prejsť prevádzka pod nemocnicu. Nemocnica sa rozhodla ísť do výberového konania na RLP a RZP pre skúsenosti, ktoré mala z predchádzajúcich rokov. „Chceme ošetriť, vyšetriť a nastaviť pacienta čo najlepšie a potom posunúť ďalej. Aj v terajšom systéme je poskytovateľ zo záchraniek veľmi naviazaný na ústavné zariadenie, teda nemocnicu,“ hovorí Jana Lunáková, námestníčka pre ošetrovateľstvo. Konkrétne na urgentný centrálny príjem, pracovisko anesteziológie a intenzívnej medicíny, jednotky intenzívnej starostlivosti, či už interného alebo chirurgického charakteru. „Očakávame, že systém bude lepšie prepojený, čo sa týka pacienta aj práce zamestnancov, záchranárov, lekárov a ostatného špeciálneho personálu nemocnice,“ tvrdí Lunáková.
Nemocnica tiež dúfa, že prevádzkovanie záchranných zdravotných služieb prinesie ešte iný benefit. „Prvý rok musíme síce zainvestovať, ale počas druhého roka fungovania už očakávame efekt v pozitívnych finančných číslach,“ hovorí Lunáková.