POVAŽSKÁ BYSTRICA. Študenti Gymnázia v Považskej Bystrici, ktorí sa orientujú na históriu, sa stretli s Andrejom Návojským z Nadácie Milana Šimečku, aby spolu hovorili o roku 1989, o tom, čo žili ľudia predtým a potom.
Mladá generácia hlavne v regiónoch mimo miest je často konfrontovaná s názorom, že za socializmu bol život ľahší a lepší. Mladí ľudia sa kriticky stavajú k tomu, čo bolo vtedy, no aj k tomu, čo sa deje teraz.
Princíp oficiálnej línie
Každá doba má svoje klady aj zápory, takže sa nedá jednoznačne povedať, či bola doba pred rokom 1989 lepšia ako tá, čo máme teraz, prípadne naopak. Takto to aspoň vidí študentka Margaréta Hradňanská.

„Je však dôležité uvedomiť si, aké privilégiá má človek vďaka demokracii, čo ľudia predtým nemali. Napríklad štúdium v zahraničí, v krajinách mimo socialistického bloku, toto vôbec neprichádzalo do úvahy a dnes sa to zdá absolútne nepochopiteľné,“ konštatuje študentka. Dodáva, že aj samotné cestovanie do zahraničia bolo veľkým problémom. V spoločnosti vládla pri niektorých témach dvojtvárnosť v tom, čo ľudia hovorili oficiálne a v súkromí.
„My sme na hodinách dejepisu doslova nabádaní k tomu, aby sme povedali svoj názor, učili sa porovnávať, kriticky myslieť a prichádzame s profesorom do konfrontácie. On povie svoju verziu a my oponujeme. Takže to nie je o poučkách, ktoré musíme všetci vedieť, lebo tak to je a nediskutuje sa,“ hodnotí Margaréta Hradňanská s tým, že majú možnosť prejaviť sa verejne.