POVAŽSKÁ BYSTRICA. V mestskej časti Milochov sa spoločne vydali na poslednú prechádzku po náučnom chodníku, ktorý je obľúbeným miestom na vychádzky. Potom ho deti zamkli kľúčom. Otvárať ho budú zase spoločne na jar.
Náučný chodník otvorili v roku 2000 a má osem zastávok.
Začína pri Stanici mladých turistov, kde jeho okružná trasa aj končí. Je zameraný na spoznávanie prírody, ochranu prírody a históriu okolia.
Dĺžka chodníka je šesť kilometrov. Informačné panely sa nachádzajú na celej trase a sú rozdelené podľa tém.
Venujú sa celému okoliu Považskej Bystrice, ako flóre, geologickému zloženiu, histórii, faune, chráneným územiam, geomorfologickému zloženiu, kúpeľom Niminica, vodnej nádrži Nosice a obci Milochov. Je vhodný na letnú aj zimnú turistiku.

Posledná prechádzka
Ako povedala Eva Martinková z CVČ Považská Bystrica, letnú sezónnu ukončili už po piatykrát.
„Je v tom symbolika, ako CVČ totiž ponúkame aj aktivity ako prechádzky. Sezónu končíme vždy koncom októbra. Dôvodom je príroda, ktorá už nedáva príležitosť užiť si chodník tak, ako napríklad v lete, najmä s najmenšími deťmi,“ doplnila.
Zamknúť chodník prišli aj žiaci Základnej školy Slovanskej spolu so svojím turistickým krúžkom. Spoločne sa vydali na poslednú prechádzku po chodníku v tomto roku. Pridali sa k nim aj mnohé rodiny s deťmi.
Medzi nimi aj manžel Evy Čičkanovej. Spolu s ich tromi deťmi sa tiež rozhodli pridať a zamknúť chodník. Sedemročná Agátka so šesťročným bratom prešli chodník bez problémov. Najmenšieho dvojročného syna niesol otec v nosiči.
Pani Čičkanová s najmenším štvormesačným synom ostala pomáhať v stanici s prípravou tvorivých dielní. Ako nám prezradila, do Milochova sa presťahovali pred dvomi rokmi.
Spoločne prešli chodník už niekoľkokrát. Trasu dokonca obohatili o moderné prvky, zábavu geocaching. Je to druh športu, pri ktorom sa riešia rôzne úlohy s využitím súradníc.

Odmena pre deti
Spolu s manželom a deťmi sa tiež zúčastnili natáčania filmu S deťmi cez hory, čo bol ich nápad. Film je o tom, ako sa netreba báť turistiky ani s malými deťmi.
Premietanie filmu bolo jednou z odmien. Keď žiaci a rodiny s deťmi prešli chodník, čakali ich aj ďalšie odmeny. V Stanici mladých turistov im CVČ Považská Bystrica, v spolupráci s VMČ Milochov, pripravilo bohatý program.
Nachystané boli rôzne súťaže, športová streľba či maľovanie na tvár. Súčasťou boli aj tvorivé dielne, kde si mohli deti spolu s rodičmi vytvoriť rôzne jesenné dekorácie alebo vyrezať tekvicu.
Vyvrcholením celého dňa bolo opekanie. Deti s rodičmi si pochutnali pri ohníku na špekáčiku či opečenej slanine. Niektorí rodičia priniesli jesenné jedlá, ako tekvicový koláč alebo tekvicová polievka, na ktorej si spoločne pochutnali.
Chcú pokračovať
Ako ďalšiu odmenu dostali všetky deti kľúč, ktorým oficiálne zamkli náučný chodník.
„Bola by som veľmi rada, keby deti prišli na jar chodník opäť otvoriť,“ prezradila Eva Martinková.
Na jar by chceli urobiť celé podujatie ešte väčšie. Chcú využiť možnosť krásnej prírody, príležitosť, ako sa tu dajú robiť väčšie aktivity v prírode. „Opäť to chceme poňať tak, že nielen aby sa prešli, ale aby mali aj hry, opekačku. Na jar by sme chceli urobiť aj súťaže pre deti a dospelých. Vytvoriť družstvá, ktoré by medzi sebou súťažili a za odmenu by dostali nejakú zaujímavú výhru,“ prezradila plány Eva Martinková.

Nie je to len o chodníku
Zároveň raz do mesiaca plánuje CVČ robiť v priestoroch Stanice mladých turistov rôzne aktivity.
Najbližšie plánujú vianočné tvorivé dielne. Chceli by ich spojiť s pečením a zdobením medovníkov, výrobou vianočných ozdôb. V prípade, ak by počasie dovolilo a napadol sneh, usporiadať aj sánkovačku a guľovačku. Okrem aktivít spojených s náučným chodníkom sa venujú aj rôznym iným, najmä ekologickým aktivitám.
Ich hlavným garantom je Katarína Ligasová. Každý týždeň vymýšľa rôzne aktivity spojené so súťažami.
Napríklad Deň vody alebo Deň žiab. Svoje aktivity smeruje najmä na škôlkarov a deti na prvom stupni. Navštevuje ich v školách alebo škôlkach. Tie staršie navštevujú CVČ, kde hravou formou majú aktivity na rozšírenie svojich vedomostí a povedomia o ochrane prírody.