PÚCHOVSKÁ DOLINA. Budovanie rýchlostnej cesty R6 bolo opäť témou, ktorou sa zaoberali samosprávy v Púchovskej doline a blízkom okolí. Ministerstvo životného prostredia v októbri rozbehlo nové posudzovania predpokladaných vplyvov cestného ťahu na životné prostredie.
Záverečné stanovisko procesu posudzovania EIA z roku 2009 totiž už stratilo platnosť.

Tri varianty
Zámer ponúka celkovo až tri variantné riešenia. Variant červený, modrý a kombinovaný. Mierne sa líšia v trasovaní.
Červený variant by mal mať takmer 22,5 kilometra, pričom by využíval existujúci diaľničný privádzač, ktorý vyúsťuje na kruhovej križovatke v Púchove pri Makyte. Dobudovať by museli necelých štrnásť kilometrov novej trasy. Približne šesťtisíc metrov by mala prekonávať po mostných telesách. Spolu je ich navrhnutých až štyridsať, z toho tridsaťpäť mostov v rozpätí dvadsať až 490 metrov.
Modrý variant je kratší o 28 metrov, no predpokladá výstavbu pätnástich nových kilometrov cesty. Mosty tohto variantu by mali dĺžku viac ako sedem kilometrov, čiže viac ako pri červenom variante. Modrá trasa sa nenapája v Púchove na privádzač, ale počíta s premostením Váhu a Kočkovského kanála medzi Streženicami a Horenickou Hôrkou. Niektoré úseky modrého variantu nie sú v súlade s územným plánom obcí, cez ktoré trasa prechádza.
„Tiež sa líšia v počte mimoúrovňových križovatiek, v investičných nákladoch, technickej náročnosti a počte asanácií objektov,“ uviedla hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Lenka Kukučková a dodala, že župa preferuje červený variant.