POVAŽIE. Pri odpadoch sa presúva na obce mnoho povinností, s ktorými si musia narýchlo poradiť. Zástupcovia samospráv Považskobystrického okresu sa preto stretli minulý týždeň v Jasenici, aby sa poradili, ako postupovať.
Prijímať budú do konca decembra všeobecne záväzné nariadenia o poplatkoch za odpad. Ceny zvýši približne 90 percent samospráv. Ďalší nárast predpokladajú aj do budúcnosti. Hľadali aj spoločné postupy pri narábaní s odpadom.
Koncepčné riešenia by nemali hľadať obce
Starosta malej obce v Domanižskej doline Ivan Sádecký hovorí, že musia zvyšovať poplatok za odpad. „Z 20 eur musíme ísť na 24 eur,“ konkretizoval. Nepopiera, že majú problém naučiť ľudí, aby boli zodpovední a separovali, čo znižuje cenu.

„V domoch majú nádobu na odpad a ak ho je viac, prikladajú v čase zberu aj vrecia s odpadom. Spoločnosť, ktorá odpad zváža, ich zoberie s tým, že tri vrecia počíta za cenu jedenej nádoby. Za vrecia si konkrétny producent obce nedoplácal, platila obec,“ vysvetľuje Sádecký. Toto už nie je podľa novej legislatívy možné.
Uvažovali nad čipovacím systémom, ktorý by vedel narátať aj tento odpad navyše prehľadne, tak aby bola produkcia odpadu adresnejšia a ľudí by viac motivovali. Majú však problém. „U nás sa vyváža päť obcí spoločne a ťažko je vykázať, koľko sa vyviezlo mne a koľko inej obci,“ vysvetľuje starosta.
Takéto koncepčné riešenia by však nemali riešiť obce podľa neho jednotlivo, systém mal nastavil jasne niekto zhora, štát či jednotlivé kraje.
„Chce to koordináciu v širšom meradle. Individuálne riešenie môže byť neefektívne. Prijali sa zákony, narábanie s odpadom nie je doriešené v rámci štátu poriadne a poslanci, starostovia musia teraz štát zakryť, keď sa dôslednejšie nehľadal rozumný systém,“ dodáva s tým, že je jasné, kto bude ten zlý.
Percentá nedosiahnu
Podľa starostu Dolnej Marikovej Petra Šujaka je smutné, ak štát vyriešil spôsob separácie a likvidácie zvýšením poplatkov za uloženie napriek tomu, že sa snažia obyvatelia separovať v maximálnej možnej miere. „Môžeme vyseparovať horu plastov, percentá aj tak nedosiahneme,“ tvrdí.

V Dolnej Marikovej mali doteraz základný poplatok 20 eur a od nového roka by sa mal zdvihnúť na 25 eur. Ľudia s trvalým pobytom budú mať úľavu 20 percent. „Štát nerieši otázku, ako ďalej s odpadom, komplexne. Boríme sa a ťažko hľadáme zlatú strednú cestu,“ hovorí Šujak. Je však podľa neho vecou štátu, aby nastavil dobré parametre, starostovia aj s obyvateľmi ich budú radi akceptovať a dodržiavať.