POVAŽIE. Vianoce si vedome či podvedome spájame s tradičnými receptami. Medovníky, medvedie tľapky, orechové rožky, zliepané pečivo z lineckého cesta, bobaľky, vysmážaný kapor, zemiakový šalát, kapustnica.
To všetko z detstva uviazne v pamäťových receptoroch vďaka chuťovým pohárikom. Mne sa ale okrem týchto dobrôt spája aj s jedným typicky zimným receptom mojej mamičky, s huspeninou. Na juhu Slovenska, odkiaľ pochádzam, ju nazývajú aj maďarsky – kočoňa. A hoci je to delikatesa naprataná bravčovým mäsom, vďaka kolagénu, ktorý vo veľkej miere obsahuje, je dokonca zdraviu prospešná.
Kolagén
Kolagén je základnou stavebnou hmotou podporných tkanív. Je nenahraditeľný hlavne v detstve a dospievaní na tvorbu kostí, pretože vytvára sieť pre ukladanie vápnika.
V dospelosti chráni kĺby pred artrózou, udržiava celý pohybový aparát v dobrej kondícii, je súčasťou kĺbových chrupaviek, šliach, väzivových tkanív, pokožky, kostí, zubov a stien krvných ciev.
Ovplyvňuje stav chrupaviek a zubov, pružnosť šliach, pružnosť cievnych stien, elasticitu pokožky, pevnosť a pružnosť vlasov i nechtov. Zmierňuje vznik celulitídy a napomáha hojeniu rán.
V kozmetickom priemysle ho nazývajú bielkovinou mladosti. Obsahujú ho najmä väzivové tkanivá, ako sú kože, chrupavky, šľachy a kĺby. Ďalšou významnou bielkovinou prítomnou v huspenine je elastín, ktorý dodáva nevyhnutnú elasticitu tkanivám našich vnútorných orgánov. Od ciev cez srdce, šľachy až po kožu.

Huspenina, studenô, kočoňa
Huspenina, studené, studenina, studenô, rôsol , sulc, želatina, kočonina, kočoňa alebo aspik. Všetko jedno, dôležité je, že je obľúbeným jedlom labužníkov od Vianoc do Veľkej noci.
Uvariť ju dokáže aj začiatočník, ak má dosť trpezlivosti, lebo huspenina si vyžaduje čas. Sú skeptici, ktorí tvrdia, že cenou za zdravý kolagén je priveľa tuku v huspenine a s tým spojeného cholesterolu.
Nemusí to byť pravda. Tuk sa pri pomalom varení usadzuje na povrchu huspeniny. Stačí vziať lyžicu a mastné oká z hladiny huspeniny odstrániť. V čistom aspiku sa tuk nenachádza vôbec. Starostlivým odstránením tuku zo samotného mäsa ešte pred varením sa navyše dá obsah tuku významne obmedziť.
Koľko ľudí, toľko chutí
Receptov na huspeninu je mnoho. S rôznymi druhmi korenín, zeleninou, s vajíčkami, hubami.
No základom huspeniny aj tak vždy budú bravčové kolená, bravčové nožičky a bravčové kože. Skôr ako vám ponúknem recept Kláry Hudákovej na chutnú huspeninu, prečítajte si pár dobrých rád pri príprave.
Huspeninu musíte variť pomaly. Žiaden veľký plameň, žiaden zhon. Huspeninu nemiešajte, len dajte pozor, aby vám nevykypela. Priebežne z jej hladiny jemne odoberajte penu a mastné oká. „Šuminy musia preč, inak nebude pekná číra,“ vravievala mamička. Pripravte si dostatok vhodných nádob, v ktorých sa bude usádzať. Ideálne sú plytké a široké, napríklad jednorazové misky z voskovaného papiera. Môžete ju aj zasterilizovať do zaváraninových pohárov, vydrží vám dlhšie.

Na stuhnutie huspeniny potrebujete chladné miesto s teplotou pod 15 stupňov Celzia. Nevykladajte ju na mráz a preto chladnutie neurýchľujte ani vkladaním do mrazničky. Pozor na kocúra, huspenina mu chutí.
Potrebujeme:
- 2 údené bravčové kolienka (cca 1,5 kg ), 2 neúdené nožičky/paprčky, 4 mrkvy, 2 petržleny-, 1/2 kalerábu, 3 strúčiky cesnaku, 2 nešúpané stredne veľké cibule-, 4 litre vody, 6 zrniek celého čierneho korenia-, soľ, 3 polievkové lyžice želatíny
Postup:
Kolienka je dobre cez noc namočiť do vody, aby sa z nich vylúhovala prebytočná soľ. Treba ich očistiť od sadzí, oholiť či opáliť prípadné štetiny a dať variť do vody spolu s korením. Po zovretí lyžicou zozbierame prípadnú penu a stíšime na minimálny plameň. Po troch hodinách varenia pridáme zeleninu. Keď sa mäso začne oddeľovať od kostí, vyberieme ho a scedíme vývar. Z vrchu vývaru zozbierame prebytočný tuk. Mäso z kostí oberieme a rozdelíme do tanierov, všade pridáme aj kúsok kože. Želatínu necháme napučať v pol litri vývaru asi na tridsať minút. Potom vývar jemne zohrejeme a pridáme doň časť vývaru so želatínou. Chvíľu povaríme a nalievame do pripravených tanierov s mäsom.
Huspeninu necháme stuhnúť na chladnom mieste, no nie na mraze, stratila by po rozmrazení pružnú konzistenciu. Podávame ju až po usadení. Môžete si ju dochutiť cibuľou jemne pokvapkanou citrónom alebo octom.
Tak to robieval môj otec. Huspeninu nikdy neodmietol.