Ak by zbierali zmesový komunálny odpad ako predtým - do kontajnerov, to isté obdobie by ich vyšlo o 120-tisíc korún drahšie. Odpadu je v Prejte zrazu päťkrát menej. A aj keď sa toho mesto obávalo, čierne skládky vznikať nezačali. Jedinými negatívnymi javmi sú vhadzovanie odpadu z domácností do malých kontajnerov pri autobusových zastávkach alebo občasná „odpadová turistika“ Prejťanov na susedné dubnické sídliská. Podľa mestského poslanca a hlavného aktivistu Dubnickej enviromentálnej skupiny Mareka Kurinca však tieto javy nepresahujú akceptovateľnú úroveň.
Dubnica si v Prejte testuje vrecový zber od začiatku roku. Namiesto kontajnerov, ktoré z mestskej časti odviezli, sa zmesový odpad zbiera do plastových vriec troch veľkostí. Prejťania si vrecia kupujú, v cene je zahrnutý poplatok za odvezenie a likvidáciu odpadu. Vďaka elektronickej evidencii (na vreciach je čiarový kód, ktorý sa pri vyvážaní sníma) mestský úrad vie, že žiadne vrece si v prvom štvrťroku nekúpilo iba 18 domácností. Ďalších 23 domácností zase ani jedno vrece nevyložilo. „Podozriví“ dostali od mesta písomné upozornenie, v niektorých domácnostiach vykonali osobné návštevy. „V zopár prípadoch sa pravdepodobne začnú priestupkové konania,“ informoval Marek Kurinec.
Výsledky prvého štvrťroka ďalej ukázali, že Prejťania začali viac separovať. Porovnanie mesačných priemerov ukazuje 72-percentný nárast triedeného zberu papiera a 52-percentný nárast zberu plastov. Vrecový zber má dobrý dopad i na ekonomiku mesta. Občania vrecia kupujú vopred (do zásoby) a mesto sa tak nemusí obávať, že nebude mať z čoho prepravcovi odpadov platiť. K 24. aprílu predala Dubnica Prejťanom vrecia za takmer 43-tisíc korún, prepravcovi odpadov však uhradila iba niečo cez 26-tisíc korún.
Autor: luk