LEDNICKÉ ROVNE. Obec Lednické Rovne chce zrekonštruovať unikátny historický park. Využiť na to chce financie Nórskych fondov, obec požiadala o maximálne možnú sumu - milión eur.
Ako informovala Eva Kucejová z Obecného úradu v Lednických Rovniach, z Nórskych fondov by mala byť po dohode s pamiatkovým úradom revitalizovaná zeleň v dolnej lužnej časti parku, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.

"Pôjde o nevyhnutné výruby odumretých a prestarnutých drevín, výsadbu nových drevín, obnovu chodníkov a vybudovanie nového roštového chodníka v dolnej lužnej časti parku. Súčasťou žiadosti je aj umiestnenie výtvarno-umeleckých sklárskych diel v dolnej časti parku. Tie by mali byť umiestnené v priestore bývalej jazdeckej lúky a vzniknú v rámci sympózia v septembri tohto roku," priblížila Kucejová s tým, že na sympóziu budú tvoriť umelci z celého sveta.
Ako dodala, po vyrúbaní a odstránení chorých a starých stromov vysadia v dolnej časti parku 120 pôvodných domácich drevín, najmä javory, buky, duby, lipy. Ich výška pri výsadbe bude viac ako dva metre. S revitalizáciou by sa malo začať už v polovici tohto roku, celý projekt je naplánovaný až do roku 2023, kedy vyvrcholí sériou kultúrnych a spoločenských podujatí v samotnom parku.
"Revitalizácia parku pomocou Nórskych fondov sa netýka rekonštrukcie objektov, ktoré sú súčasťou parku - mauzólea, chrámu bohyne Minervy a kostolnej veže. V rámci budovania a obnovy chodníkov chceme ukladať kabeláž pre osvetlenie a kamerový systém v parku. Investícia vo výške asi 100.000 eur pôjde z obecného rozpočtu," doplnila Kucejová.

Historický park v Lednických Rovniach vytvoril koncom 18. storočia vtedajší majiteľ Lednického panstva gróf Aspremont Linden, ktorý ako milovník cudzokrajných rastlín pestoval vo vtedajšom oranžériu a skleníku viac ako 2000 druhov cudzokrajných rastlín.
Podľa Márie Ružôňovej z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne je park v Lednických Rovniach národnou kultúrnou pamiatkou. Je súčasťou 19,5-hektárového areálu, ktorého súčasťou je kaštieľ a park so svojimi architektonickými prvkami - mauzóleom rodiny Schreiberovcov (zakladateľ sklární - pozn. TASR), pozostatkami starého cintorína, chrámom bohyne Minervy, šibenicou, studničkou a inými drobnými architektonickými prvkami.
"Park v Lednických Rovniach patrí medzi najvýznamnejšie na Slovensku a svojou rozlohou 19,5 hektára sa radí medzi najväčšie na Slovensku a možno aj v Európe. Unikátny je v tom, že si zachoval svoju autenticitu a pôvodnú rozlohu so všetkými prvkami, ktoré tam boli pôvodne vystavané. Z parku sa nikdy neukrajovalo pre výstavbu napríklad rodinných domov či bytoviek, ale zachoval si svoju rozlohu z obdobia, kedy vznikol," zdôraznila Ružôňová.