STREŽENICE. Klimatológ Jozef Pecho bol v polovici januára hosťom občianskeho združenia Maximum4Streženice. Sezónu komunitných podujatí v Streženiciach tak otvorila jeho prednáška o klimatických zmenách. Využili sme prítomnosť uznávaného odborníka a požiadali ho o rozhovor.
V posledných rokoch sledujeme úbytok zrážok, zimy sú teplé, snehu napadne málo. Súvisí to priamo s klimatickými zmenami?
Planéta sa dôsledkom zvýšených emisií oxidu uhličitého (CO2) otepľuje. Z oceánov sa vyparí viac vody do atmosféry. Tým že je teplejšie, zo zemského povrchu sa rýchlejšie vyparuje voda a ak neprichádzajú zrážky, sucho prichádza skôr a intenzívnejšie, ako tomu bolo v minulosti, keď bolo odparovanie zrážok pomalšie. Teplejšia atmosféra pojme vyšší objem vyparujúcej sa vody a jej výsušný efekt je vyšší.
Dá sa úbytok vody na Slovensku ilustrovať nejakým viditeľným príkladom?
Klesá hladina podzemnej vody. Vidíme to v studniach, kde padla hladina aj o niekoľko metrov. Ďaleko väčšie problémy ako u nás sú v Česku. Máme predsa len inú geológiu a máme Žitný ostrov. Ten má takú kapacitu podzemných vôd, že ak by aj došlo k absolútnemu kolapsu vody na celom Slovensku, Žitný ostrov nás zachráni.

Čo je dôvodom sucha v Česku?
Majú veľký výpadok zrážok. V dôsledku klimatickej zmeny sa oslabuje západný prenos vzduchu od Atlantického oceánu, ktorý je bohatý na zrážky. Tým, že ho nahrádza severojužný prenos, Česi sa dostávajú do zrážkového tieňa Álp. Čo naprší v Alpách, to sa nedostáva do Českej republiky.
Čo môže obyčajný človek urobiť preto, aby vodu v krajine zadržal?
S vodou bude v budúcnosti aj na Slovensku veľký problém a bude ho musieť riešiť každá obec i mesto. Už dnes jestvujú možnosti, ako zadržiavať zrážkovú vodu a využívať ju ako úžitkovú. Ten najjednoduchší spôsob, ktorí odjakživa využívali naši dedovia, je zachytávanie dažďovej vody zo striech do sudov, nádrží či v podzemných zásobníkoch a jej používanie napríklad na polievanie záhrad. Toto sa ale v mestách veľmi nerobí.