TRENČIANSKE TEPLICE. V miestnej kaviarni zorganizovali odbornú prednášku s hydrológom Michalom Kravčíkom. Využili sme túto príležitosť na rozhovor o téme, ktorá sa nás všetkých dotýka viac, než si dnes uvedomujeme.
V mladosti túžil byť umelcom, fascinovali ho impresionisti, no jeho osudom sa nakoniec stala voda. Od osemdesiatych rokov sa venoval výskumu hydrologických procesov, ich súvislostiam s vysušovaním krajiny a zmenou klímy. Je autorom viacerých odborných publikácií, ako odborný poradca pôsobil za vlády Ivety Radičovej. Zhovárali sme sa s hydrológom Michalom Kravčíkom.

Ako výrazný je úbytok zrážok na Slovensku za uplynulé storočie?
Priemerný pokles zrážok v dvadsiatom storočí bol do roku 1970 5,4 percenta. Dôležité je, že v ročných bilanciách rôznych oblastí Slovenska sa tie čísla rôznia a aj časové rozloženie zrážok sa výrazne zmenilo. Aktuálne je ich na jar, na jeseň a v zime málo, v lete prší extrémne veľa. Dochádza k úplnému narušeniu malých vodných cyklov.
Mohli by ste to stručne charakterizovať?
Malý vodný cyklus znamená, že voda sa vyparí a pritom odčerpá teplo zo zemského povrchu a vo vyšších vrstvách atmosféry sa tá energia uvoľní pri tvorbe dažďa a cyklus sa zrážkami uzatvára.
Zhoršuje sa to?
Za posledných šesťdesiat rokov sa stratilo 15 miliárd kubíkov vody. My sme nestavali v minulosti len priehrady, ale zároveň sme zmenili aj štruktúru krajiny. Rozorali medze, odvodnili sme krajinu a mokrade.