DUBNICA NAD VÁHOM. Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov v meste v porovnaní s rokom 2018 poklesa v minulom roku o šesť a pol percenta. V roku 2019 tak predstavovala viac ako 52 percent z celkového objemu komunálneho odpadu. Ten oproti predošlému roku mierne klesol.

"Kým v roku 2018 obyvatelia mesta vytvorili viac ako 14,5 tisíc ton odpadu, za rok 2019 samospráva zaznamenala pokles o viac ako dve tisícky. Tento údaj zahŕňa aj odpad, ktorý odovzdali fyzické osoby v zberných surovinách," uvádza sa na webovom portáli mesta.
V triedení odpadu zaznamenala Dubnica nad Váhom posun k lepšiemu len vo vyššej miere separácie kompozitov či jedlých olejov a tukov.

„V nádobách na komunálny odpad stále vidíme množstvo odpadu, ktorý mohol byť súčasťou triedeného zberu. Nádoby na separovaný odpad treba naozaj využívať, aj vzhľadom na novelizáciu zákona o poplatkoch za uloženie odpadov na skládke,“ vysvetlila vedúca referátu životného prostredia Janka Beniaková.
Miera separácie sa bude v nasledujúcich rokoch podpisovať pod výšku poplatku za komunálny odpad. Nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov nadobudol platnosť 1. januára 2019, pričom sadzby za ukladanie jednotlivých druhov odpadov na skládky sa majú každým rokom postupne zvyšovať.
Čím menej budú obyvatelia odpad triediť, tým viac budú čeliť zvyšujúcim sa poplatkom.
Nízke poplatky, vysoká miera skládkovania
Slovensko má stále vysokú mieru skládkovania komunálneho odpadu, ktorá patrí medzi najvyššie v rámci celej Európskej únie (55 % v roku 2018 podľa štatistík envirorezortu). Recyklácia, ktorej úroveň sa tiež postupne zvyšuje, však rovnako zostáva na pomerne nízkej úrovni 38,1 % (2018), pričom cieľom Envirostratégie 2030 je dosiahnuť 60 % úroveň.