Všeobecní lekári vybavujú denne veľké množstvo telefonátov

Všeobecní lekári pre dospelých pracujú už dlhšie v špeciálnom režime. Žiadajú pacientov o trpezlivosť pri telefonovaní, ak sa nedovolajú na prvýkrát.

Ilustračná fotografia. Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupne pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku,môžete tak urobiť kúpou predplatného, ďakujeme.

POVAŽIE. Už viac ako tri týždne platí núdzový stav v oblasti zdravotníctva. Vzťahuje sa na všetky nemocnice, záchrannú zdravotnú službu, dopravnú zdravotnú službu, úrady verejného zdravotníctva, zabezpečovanie výkonu prehliadok mŕtvych tiel a pohrebnú službu. Na ambulantný sektor nie je núdzový stav zatiaľ vyhlásený. Napriek tomu však fungujú všetky ambulancie v neštandardnom režime. O fungovaní ambulancií všeobecných lekárov sme hovorili s Nancy Závodskou, hovorkyňou Slovenskej lekárskej komory.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako majú pacienti postupovať, ak majú pocit, že potrebujú pomoc svojho obvodného lekára?

- Je dôležité, aby pacient pred návštevou ktorejkoľvek ambulancie najprv telefonicky kontaktoval lekára, ktorý mu odporučí ďalší postup. Teda či je potrebné, aby navštívil konkrétne zdravotnícke zariadenie, ambulanciu osobne alebo nie. Počet pacientov v ambulanciách aktuálne výrazne klesol, čo je spôsobené aj opakovaným apelovaním zo strany kompetentných, aby pacienti nechodili zbytočne k lekárovi a zabránilo sa tak šíreniu vírusu. Na druhej strane majú lekári množstvo telefonátov. V tomto smere nemajú menej práce, hoci pacientov je v ambulanciách menej. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti spočíva aktuálne najmä v telekonzultáciách. Lekári prosia občanov o trpezlivosť, vybaviť musia množstvo hovorov.

SkryťVypnúť reklamu

Každý pacient má teda počas pandémie kontaktovať lekára primárne telefonicky. Čo potom? Aký je postup?

Po konzultácií vystaví lekár pacientovi v prípade potreby erecept, ktorý si pacient bez potreby osobnej návštevy na ambulancii vyberie v lekárni. Pacient nenavštevuje lekára, pokiaľ si jeho zdravotný stav nevyžaduje poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Všetky odkladné výkony, kontroly sú odložené.

Aká je povinnosť pacientov, ak sa nakoniec predsa len vyberú k lekárovi, lebo je to nevyhnutné?

Pri osobnej návšteve ambulancie musia zdravotnícki pracovníci ako i pacienti dodržiavať epidemiologický režim a používať osobné ochranné pracovné prostriedky v súlade s usmernením hlavného hygienika. Zabezpečenie osobných ochranných pracovných prostriedkov pre zdravotníkov na ambulanciách je však pre ich nedostatok, najmä čo sa týka respirátorov, rukavíc, okuliarov a štítov, zatiaľ nedostatočné. Všetci občania musia na základe prijatého opatrenia vlády nosiť počas pobytu mimo domova aspoň rúško alebo mať zabezpečenú ochranu tváre iným spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu
Ešte sme informovali Tri nové prípady nákazy v Trenčianskom kraji. Choré je trojročné dievčatko i dvaja muži nad 60 rokov Čítajte 

Čo ak niektorí lekári vypadnú?

Niektoré ambulancie, napríklad pediatrické, majú už dnes zavedený špeciálny systém zastupovania sa. Jeho cieľom je najmä ochrániť vekovo starších a tým aj nákazou ohrozenejších lekárov a obmedziť im kontakt s infikovanými alebo potencionálne infikovanými pacientmi. Preto na základe telefonickej konzultácie lekár rozhodne, ktorú ambulanciu má pacient podľa príznakov navštíviť, bez ohľadu na to, ku ktorému lekárovi tento pacient patrí. V prípade neprítomnosti lekára na ambulancii je lekár povinný oznámiť príslušnému samosprávnemu kraju zastupujúceho lekára a jeho meno vyvesiť vo forme oznamu na viditeľnom mieste aj v priestoroch čakárne do ambulancie. Ideálne je, ak lekár o akejkoľvek zmene spôsobu fungovania prevádzky ambulancie informuje svojich pacientovom aj svojom webovom sídle, prostredníctvom online sietí, mailov, sms-správami a inými dostupnými prostriedkami, čím sa predíde zbytočným návštevám pacientov.

Čo ambulancie obvodných lekárov počas tohto špeciálneho režimu nezabezpečujú?

Preventívne prehliadky, vrátane iných odkladných výkonov boli dočasne pozastavené, niektoré už medzičasom zase čiastočne obnovené. Systém vykonávania výkonov sa operatívne upravuje na základe prijatých opatrení a odporúčaní kompetentných odborníkov podľa aktuálneho vývoja epidemiologickej situácie na Slovensku.

Mohlo by vás ešte zaujímať Vedúca kultúry: Prišiel zdvihnutý prst. Mali by sme si uvedomiť, aké sú skutočné hodnoty Čítajte 

Ako je to s potvrdeniami práceneschopnosti?

Lekár nemá povinnosť vystavovať PN-ky pre tých pacientov, ktorí nespĺňajú zákonom stanovené podmienky, a teda im nebola nariadená karanténa v súvislosti s koronavírusom, alebo nie sú chorí. Z dôvodu, že zamestnávateľ zatvoril prevádzky a zamestnanci zostávajú doma, zamestnanci nemajú dôvod žiadať vystaviť PN-ku a teda lekár im ju ani nesmie vystaviť. O týchto občanov sa stará a ďalej ich rieši zamestnávateľ.

Pri ereceptoch sme sa stretli s pripomienkami ľudí, že ani po návšteve lekárne o niekoľko dní lieky nemali, lekáreň recept nenašla. Viete o tomto probléme?

Problémy s elektronickým zdravotníctvom a ereceptami sme nezaznamenali. V súvislosti s COVID-19 dokonca zdravotné poisťovne upustili od dodržiavania preskripčných a indikačných obmedzení pri predpisovaní liekov podľa špecializácií.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 809
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 317
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 145
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 261
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 798
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 009
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 845
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 482
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Zariadenie patrí pod CSS Nádej.

Ide o zariadenie podporného bývania.


Nehoda blokuje premávku.

Cesta je už plne prejazdná.


Kaštieľ v Dolnom Lieskove.

Centrá sídlia v nevhodných priestoroch.


Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu