Ad) Potrebuje mesto dve lokálne televízie?
Musím zareagovať na článok „Potrebuje mesto dve lokálne televízie?“, ktorý ste uverejnili v čísle 19. Keď som si prečítal vyjadrenia hovorkyne mesta a súčasne konateľky spoločnosti Manín PB, ktorá má licenciu na vysielanie programu TV Marika, dosť ma to zarazilo. Musím uviesť, že je tam viac poloprávd a zavádzajúcich informácií:
1. Citujem z článku: „Mesto Považská Bystrica sa pred viacerými rokmi dohodlo so spoločnosťou SATRO, že táto dá k dispozícii jeden kanál.“ Skutočnosť je taká, že každý prevádzkovateľ retransmisie je zo zákona povinný vyhradiť jeden infokanál pre potreby mesta či obce. Čo sa týka spoločnosti SATRO, žiadal som ju najmenej trikrát o zaradenie nášho programu do ich programového balíka. Jedna z ich záporných odpovedí znela, že nedisponujú voľným kanálom. Zhodou okolností, pre televíziu hovorkyne mesta sa už kanál našiel.
2. Ďalší citát: „So vznikom TV Marika sa takáto možnosť konečne objavila...“ Aj táto informácia je nepravdivá. Už asi každý občan vie, že od roku 2003 vysiela TV Považie. Ponuku na spoluprácu na zlepšenie informovanosti občanov sme zaslali mestu už 4. marca 2003 a následne 12. júna 2003. A odpoveď mesta: „V oblasti vysielania máme vlastné zámery a aj partnera, s ktorým máme uzavretú dohodu“.
3. Vysielať prostredníctvom spoločnosti SATRO som mal aj ja, ale 12. marca 2003 mi spomínaná spoločnosť odpovedala: „V priebehu pár mesiacov plánujeme spustenie vysielania vlastného regionálneho informačného kanála v Považskej Bystrici.“
4. Opäť citujem z článku: „Na základe dohody medzi mestom, SATROM a TV Marika...“ Zrejme na každého iný meter. Ja som mal tiež záujem o iniciovanie takejto dohody, ale z úst primátora mi bolo povedané, že mi nemôže pomôcť, a ani sa ho to netýka. Je len na rozhodnutí SATRA, či náš program zaradia, alebo nie. To som chápal až do chvíle, kým som v článku nenašiel spomínanú dohodu. Natíska sa otázka, prečo je SATRO voči hovorkyni ústretovejšie. Je to tým, že má exkluzívnu zmluvu s mestom, ktorú nebolo schopná ani kompletne zverejniť?
5. Najväčšia nehoráznosť na záver. Citujem: „Celoročné vysielanie bude stáť 2,4 milióna korún. Táto cena je veľmi výhodná pre mesto.“ Ja by som to štylizoval inak. Táto cena je výhodná pre hovorkyňu mesta. Veď ja som rovnakú službu ponúkal bezplatne. Myslím si, že každé normálne médium by malo brať zverejňovanie informácií ako samozrejmosť, a nie si za to nechať exkluzívne platiť. Ani noviny Obzor neplatí mesto za to, že informujú občanov, napríklad o zasadnutiach mestského zastupiteľstva. Pokiaľ mám správne informácie, platenie, alebo sponzorstvo spravodajstva a publicistiky je podľa paragrafu 39 zákona číslo 308/2000 zakázané, aby nedochádzalo ku korupcii.... Prepáčte za výraz, ale toto mi pripadá ako legálne tunelovanie mestského rozpočtu, a teda aj financií nás, daňových poplatníkov.