DUBNICA NAD VÁHOM. Veľkoobjemové polopodzemné kontajnery na odpad ušetria priestor aj finančné prostriedky. Vďaka nim bude okolo stojísk väčší poriadok. Sú hlboké, nedajú sa ručne vyberať. Kontajnery sú takmer dva metre zapustené do zeme, čo funguje aj ako prirodzená chladnička. Odpad v letných mesiacoch toľko neobťažuje okolie svojim zápachom. Výhodou je, že vďaka veľkému objemu sa zníži aj frekvencia vývozu.
Na ich vybudovanie v ôsmich lokalitách v Dubnici nad Váhom mesto vyčlenilo v rozpočte viac ako 400-tisíc eur.

Polopodzemné kontajnery na odpad nainštalujú v tých lokalitách, kde klasické zberné nádoby kapacitne nepostačujú, ale nie je priestor na rozšírenie stojiska.
Ako informovala hovorkyňa mesta Veronika Rezáková, mesto vytypovalo osem konkrétnych lokalít, kde ich vybudujú.
„V tomto čase je zrealizované obstarávanie na zhotoviteľa projektovej dokumentácie siedmych stojísk, samotnú realizáciu očakávame v jesenných mesiacoch po verejnom obstarávaní na zhotoviteľa. Polopodzemné kontajnery pomôžu vyriešiť problémy na mnohých problematických a často znečisťovaných stojiskách a vo väčšine prípadov zvýšia ich kapacitu bez toho, žeby bolo potrebné siahať na parkovacie miesta,“ konkretizovala Janka Beniaková z referátu životného prostredia.

Na jednom stojisku by malo byť približne 6 až 7 kontajnerov na komunálny i triedený odpad. Čipový systém umožní mestu sledovať nakladanie s odpadom a zodpovednosť domácností pri jeho triedení. Dôsledné triedenie odpadu tak v budúcnosti prinesie výhody vo forme nižších poplatkov za smeti pre tie domácnosti, ktoré mu venujú náležitú pozornosť. Separovanie tak
Tri takéto stojiská mesto vybuduje na Partizánskej ulici, tri na sídlisku Centrum II a po jednom stojisku na sídlisku Pod hájom a Centrum I.

"Zatiaľ ide o predbežne vytypované lokality, nakoľko pri osádzaní tohto typu kontajnerov je potrebné zohľadniť aj vedenie jednotlivých sietí, ktoré môže konečné umiestnenie kontajnerov ovplyvniť," uviedla hovorkyňa.