POVAŽSKÁ BYSTRICA. Teplých dní pribúda, ľudia častejšie vyrážajú do prírody. Obľúbenou lokalitou Považskobystričanov je Slavojka.
Rybári ju nedávno krásne upravili.
Rybníky tak lemujú vždy vykosené brehy plné stromov a pekných zákutí.
Ak sa však vyberiete na Slavojku pešo, nie je jednoduché sa sem dostať. Pri rekonštrukcii železnice pribudla totiž popri trati protihluková stena.

Ešte v začiatkoch jej výstavby vyjadrili obyvatelia mesta obavy, že sa nebudú mať ako dostať do lokality, ktorá im slúži na oddych aj športové vyžitie.
Železnice sa v čase výstavby protihlukovej steny vyjadrili, že obavy sú zbytočné, lebo prístup pre peších vybudujú.
Stalo sa. Pribudol nový podchod. Za trať sa však ľudia aj tak nedostanú. Už rok je tento prístup pre peších či cyklistov zatvorený.
Môžu za to vandali, pred ktorými sa snažia železnice objekt strážiť, uzavreli ho. Tiež sa príliš dlho ťahá proces odovzdania majetku do správy mesta.
Fakt komické
Ľuďom sa nepozdáva, že sa niečo postaví a tak dlho to neslúži verejnosti. „Je problém dostať sa na Slavojku, ak idete pešo,“ hovorí Kristína Kováčová.
Buď sa vyberiete až na Orlovský most a vraciate sa späť, čo je okľuka asi dva kilometre, alebo kratšou, ale veľmi nepohodlnou cestou popod železničný most nad Domanižankou na sídlisku Stred.
„Je však nízky, tak sa musíte poriadne krčiť, aby ste prešli,“ opisuje Mária Jeleníková. Pre starších ľudí alebo rodičov s kočiarom je táto cesta absolútne nevhodná.

„Pri rekonštrukciu tu pribudol múr, ktorý oddeľuje trať. Ja viem, že nie je bezpečné chodiť cez koľaje, ale tiež mi príde čudné, že chýba prístup a lokalita, kde chodí naozaj veľa ľudí, zostala odrezaná,“ rozhorčuje sa Mária.
Dodáva, že ak sa pohodlnejšie dostane človek autom, zase to len núti ľudí správať sa neekologicky.
„Veľa áut tu začína chodiť po ceste, ktorú vybudovali. Najprv ste na nej stretli hlavne cyklistov a chodcov. Ak idete pešo, stále sa vyhýbate autám. Tak by to nemalo byť,“ dodáva mladá žena.
„Je to úchvatné využitie eurofondov. Fakt je komické, ak sa niečo postaví, zavrie a ľudia musia chodiť zďaleka okľukami,“ konštatuje Martina Bieliková. Čuduje sa, či sa nemôže stavba nejako strážiť, aby ju mohli slušní ľudia využívať.
Nie je oficiálne otvorený
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) informovali, že podchod nebol doteraz oficiálne otvorený.
„S mestom Považská Bystrica nedošlo k vzájomnému odsúhlaseniu zmluvného dokumentu, ktorý upravuje práva a povinnosti pri odovzdaní predmetného stavebného objektu do jeho vlastníctva, správy a údržby,“ spresnila hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová.
Aktuálne očakávajú ŽSR vyjadrenie budúceho správcu k návrhu zmluvy. „Po jej podpise je ešte potrebné urobiť zápis geometrických plánov do katastra a zabezpečiť vydanie kolaudačného rozhodnutia.
Po nadobudnutí jeho právoplatnosti bude splnená podmienka na prevod vlastníckych a správcovských práv a povinností.“

Otvorenie mreže hodnotia železnice ako vandalizmus, s ktorým sa stretávajú pri podchode opakovane. „V podchode boli nájdené aj odpadky a fľaše od alkoholu. Vandalizmus je bohužiaľ negatívnym javom našej spoločnosti a jeho prejavy zaznamenávame na mnohých stavbách a zariadeniach železničnej infraštruktúry,“ dodala hovorkyňa s tým, že pri podchode v Považskej Bystrici vznikali pre vandalizmus reálne obavy o ohrozenie zdravia a bezpečnosť a mali aj nemalé finančné výdavky s čistením, údržbou a opravami.
K tomu, kedy by mohli obyvatelia podchod konečne využívať, sa hovorkyňa nevedela konkrétne vyjadriť, nedokázala totiž povedať, ako dlho bude trvať proces prevodu vlastníckych prác.
„Aktuálne sa v podchode vykonávajú stavebné práce spojené s umiestnením čerpacej techniky,“ vyjadrila sa ešte.
Dodala, že kolaudačné konania na jednotlivé stavebné objekty začali od marca 2020, ale aj tu negatívnu úlohu zohrala pandémia koronavírusu COVID-19.
Proces však nebol podľa hovorkyne zastavený a s mestom Považská Bystrica prebiehajú rokovania za účelom čo najskoršieho odovzdania jednotlivých stavebných objektov do prevádzky.
Mesto so ŽSR rokuje už dva roky
Mesto Považská Bystrica o odovzdaní a prevzatí objektov vyvolaných investícií, ktorých súčasťou je aj podchod pre peších na sídlisku Stred, rokuje so ŽSR už asi dva roky. „Prevzatie podchodu bolo schválené aj mestským zastupiteľstvom. So ŽSR bolo dohodnuté, že podmienkou prevzatia objektov bude právoplatná kolaudácia, odstránenie prípadných chýb a vysporiadanie pozemkov pod objektmi zriadením vecných bremien. Zabezpečenie všetkých podmienok je v kompetencii ŽSR ako investora a stavebníka. V súčasnosti podľa informácií ŽSR prebieha spracovanie ďalšej etapy geometrických plánov,“ vyjadrila sa za mesto Soňa Bryndziarová zo sekretariátu primátora. Po spracovaní geometrických plánov a odsúhlasení zmluvy o odovzdaní je mesto pripravené pristúpiť k podpisu zmluvy a následne aj k protokolárnemu prevzatiu objektov. „Po ich prevzatí zabezpečí mesto monitorovanie objektov bezpečnostnými kamerami,“ dodala ešte Bryndziarová.⋌⋌ (DP)
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!