Nedeľa, 9. august, 2020 | Meniny má ĽubomíraKrížovkyKrížovky

Diskusia bola búrlivá, v kontrolnom orgáne kritickí poslanci člena nemajú

Poslanci v Považskej Bystrici schválili návrh na založenie mestskej dopravnej spoločnosti. Do kontrolného orgánu sa nedostal ani jeden z poslancov, ktorí vystupujú na zasadnutiach s kritickými pripomienkami.

Na štvrtkovom zasadnutí zastupiteľstva v Považskej Bystrici schválili poslanci založenie dopravného podniku. Na štvrtkovom zasadnutí zastupiteľstva v Považskej Bystrici schválili poslanci založenie dopravného podniku. (Zdroj: Bernadetta Pitoňáková)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Poslanci zastupiteľstva schválili návrh na založenie spoločnosti Dopravný podnik mesta Považská Bystrica s.r.o. Skupina šiestich poslancov, ktorí vystupujú na zasadnutiach častejšie s kritickými pripomienkami, svoje zastúpenie v kontrolnom orgáne novej mestskej spoločnolsti maž nebudú. Ich návrh na výmenu, aby mali zastúpeného aspoň jedného z nich, hlasobvaním zastupiteľstva neprešiel. Listom oslovili v predstihu primátora aj mestkú radu. Odpoveď nedostali.

Končiaca zmluva a čo ďalej

Platnosť koncesnej zmluvy, o ktorej sa rozhodovalo vo februári 2019 a mesto ju podpísalo s Mestskou dopravnou spoločnosťou (MDS), končí 31. augusta.

Skryť Vypnúť reklamu
Mohlo by vás zaujímať Často sa díva smrti do tváre Čítajte 

Pred rokom došlo pritom aj k rušeniu viacerých spojov, aby mohla podpísať samospráva koncesnú zmluvu a splniť zákonné podmienky. Inak by museli robiť verejného obstarávanie, ktoré by mohlo vykonávanie služieb vo verejnom záujme oddialiť.

Už vtedy dostali poslanci návrh na stôl na poslednú chvíľu. Hrozilo, že spoje prestanú premávať. Ľudia spísali aj petíciu, aby tak vyjadrili svoju nespokojnosť.

Súťaž

V MDS vlastní mesto 34 percent, zvyšok je majetkom súkromnej osoby, Vladimíra Podoliaka. Teraz vyhlásilo mesto už aj súťaž na služby mestskej autobusovej dopravy. Celková odhadovaná hodnota zákazky je viac ako 36 miliónov s DPH na dĺžku 10 rokov. Niektorí poslanci na zasadnutí zastupiteľstva upozorňovali už dlhšie, že zmluva konči a zaujímali sa, čo mesto plánuje. Súťaž bola vyhlásená nakoniec v máji, teda necelé štyri mesiace pred skončením zmluvy.

Skryť Vypnúť reklamu

Chýbala im analýza

Bohatá diskusia bola k založeniu mestského dopravného podniku už vo finančnej komisii. Odporučila mestu založenie, členovia sa však zaujímali o dopad na ekonomiku mesta. Pavol Demáček, odborný člen komisie chcel vedieť, či je spracovaný finančný plán realizácie dopravného podniku. Odpoveď bola zamietavá. „Je tu návrh na založenie dopravného podniku, lebo veľmi intenzívne prebiehajú rokovania s majoritným vlastníkom Vladimírom Podoliakom k budúcnosti MHD. Vedel by vyčleniť tri časti v prospech mesta v spoločnosti, kde by malo mesto svoj stopercentný podiel. Na 90 percent už sú veci dohodnuté, nie je však ešte jasné, koľko to bude stáť,“ povedal Máťoš s tým, že to bude predmetom ďalšej komisie.

Napísali sme ešte Je obava, že si cez novú linku budú ľudia vybavovať účty Čítajte 

Poslanec Ján Kunovský zareagoval, že so vznikom dopraveného podniku mesta nemá problém, aby sa však vedel rozhodnúť, potreboval by vedieť aj ekonomickú kalkuláciu. Vyjadril ešte obavy zo schvaľovania vecí v časovej tiesni. Pavol Demáček zdôraznil, že poslanci ak majú založenie podniku schváliť, musia vedieť čo to prinesie aj z ekonomického hľadiska. „Bude to určite veľká záťaž pre mesto,“ zdôraznil.

Skryť Vypnúť reklamu

Ekonomickú analýza nebola ani na zasadnutí zastupiteľstva. Len právnu, ktorá uvádzala možnosti ako zabezpečovať ďalej služby v autobusovej doprave.

Konateľ a dozorná rada

Okrem schvaľovania návrhu na vytvorenie mestskej dopravnej spoločnosti sa rozhodovalo aj o zložení dozornej rady a konateľovi. Poslanci odsúhlasili za konateľa Radovana Čmela, ktorý je teraz členom predstavenstva MDS. Členmi kontrolného orgánu – dozornej rady budú Ľubomír Kubovič, František Martaus, Peter Máťoš, Marián Sopčák a Peter Zvak.

Peňažný vklad mesta do základného imania spoločnosti je 150-tisíc eur.

Návrh na zámenu neprešiel

Skupina poslancov, Katarína Beranová, Andrej Péli, Iveta Pospíšilová, Daniela Barbosová, Michal Kolník a Juraj Smatana, prišla s návrhom na zámenu členov dozornej rady.

Mariána Sopčáka mal nahradiť pôvodne Andrej Pél. Ten však bol už na zasadnutí mestskej rady nepriechodný. Iveta Pospíšilová navrhla teda Danielu Barbosovú. Ani táto zmena v zastupiteľstve neprešla.

Ďalšie informácie z regiónu Považia Mesto pripravilo na leto predsa len pre obyvateľov niekoľko podujatí Čítajte 

Ivetu Pospíšilovú mrzí, ako boli obsadené pozície a že nebol priechodný ani jeden z poslancov, ktorého navrhovali, lebo mávajú na zasadnutiach aj kritické pripomienky. Už na mestskú rady, ktorá bola 10. jún, zaslali primátorovi, obom viceprimátorom aj členom list, kde ich požiadali o spoluprácu pri nastavení kontrolného systému v novovzniknutej mestskej spoločnosti.

„Nikto neodpovedal. Pán primátor povedal, že nám nemá čo odpovedať, že je to záležitosť mestskej rady. Mestskú radu však vedie on. A je prinajmenšom slušné, korektné a férové, aby aspoň odpovedali, že majú problém s osobou nejakého nominanta. Navrhli by sme niekoho iného,“ vyjadrila sa po zasadnutí zastupiteľstva Iveta Pospíšilová.

Dodala, že primátor nakoniec skonštatoval, že poslanci mohli dať návrh na zvýšenie počtu členov dozornej rady. To však nechceli.

„Dozorná rada by mala mať nepárny počet. Mohli by sme navrhnúť viacerých. Ale to nebolo naším cieľom, stačil nám jeden človek,“ zdôraznila Pospíšilová.

Navyše, nie je vytvorená spoločenská zmluva, tak ani nevedeli, aký počet vôbec mohli navrhovať. Všetko toto chápe poslankyňa ako obštrukciu.

Daniele Barbosovej sa už na zasadnutí komisie nezdalo, že nemá mesto finančnú analýzu pri zakladaní obchodnej spoločnosti a ako problém to vnímala aj neskôr. „Podklady boli nedostatočné, rozhodovanie je potom ťažké,“ zhodnotila.

Primátor hovorí, že mal dve požiadavky

Po zasadnutí zastupiteľstva, kde sa rozhodovalo o založení dopravného podniku mesta, sme oslovili aj primátora Karola Janasa. Povedal, že na novinárske otázky priamo nebude odpovedať. Požiadal, aby sme ich zaslali mailom, že sa vyjadrí písomne. Uvádzame jeho vyjadrenie k vytvoreniu dopravného podniku aj obsadzovaniu pozícií v ňom bez doplňujúcich otázok.


„Snažíme sa predísť tomu, čo sa stalo v iných mestách. Ak si pozriete, ako dopadli verejné súťaže napríklad v Ružomberku, Trnave, Nitre, buď prišla ponuka, ktorá o desiatky percent prevyšovala možnosti mesta a museli zrušiť súťaže, alebo neprišla žiadna ponuka. Mestu sa za podmienok, za akých to chcelo robiť, nikto neprihlásil. Boli sme svedkom v priamom prenose, aký ťažký súboj viedla s dopravcom banskobystrická župa, keď jedného dňa povedal, že nebude akceptovať podmienky, ktoré boli dohodnuté, odstavil autobusy a ľudia sa nemali ako dostať do škôl, žiadny autobus nevyšiel,“ uviedol okrem iného Janas.

Spomenul aj iné príklady samospráv s tým, že sa dostávajú do zložitého postavenia.

„Chceme tomuto predísť a preto sme založili dopravný podnik mesta. Zatiaľ je len papierovým podnikom. Ak sa však dohodneme s väčšinovým majiteľom, prebrali by sme mestskú hromadnú dopravu pod seba,“ povedal Janas. Vysvetlil, že ak budú problémy so súťažou a mesto by muselo v krízovom režime uzatvárať ďalšiu zmluvu, určite bude pokračovať v tom, že bude budovať svoju vlastnú mestskú spoločnosť.“
Schvaľovanie členov dozornej rady a predstavenstva je podľa primátora plne v rukách poslancov. „Oni rozhodnú, kto má na to odborné predpoklady, vzdelanie, skúsenosti.“

Bol spokojný s voľbou konateľa. „Na tomto mieste musí byť človek, ktorý má odbornú spôsobilosť a licenciu, aby mohol mestskú dopravnú spoločnosť riadiť,“ povedal okrem iného Janas.

Ak budú poslanci nespokojní, môžu to za pol roka podľa primátora zmeniť a potom sa môže urobiť výberové konanie. Zdôraznil, že teraz musia konať rýchlo. Na zloženie dozornej rady mal on, ako primátor, len dve požiadavky. Aby v nej zostal Ľubomír Kubovič a Anton Martaus, lebo boli v dozornej rade MDS doteraz. Ostatné nominácie boli podľa primátora od Petra Máťoša. Navrhol seba, Mariána Sopčáka a Petra Zvaka. „Poslanci akceptovali väčšinou tento návrh a o tom je demokracia,“ dodal.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 6. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 23 688
 2. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 16 592
 3. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 773
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 15 723
 5. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 15 438
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 523
 7. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 434
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 403
 9. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 332
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 279
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Súboj najlepších dvoch mužstiev minulého ročníka pre Banskú Bystricu

Dubnickí futbalisti sa takmer po mesiaci stretli so súperom z Banskej Bystrice opäť. V poslednom meraní síl vyhrala Dubnica presvedčivo 4:1 a získala majstrovský titul. Dnes hráči nevedeli prekonať hosťujúceho brankára a podľahli Banskej Bystrici najtesnejším rozdielom 1:0.

Zľava: Patrik Vajda z MFK Banská Bystrica a Marek Kuzma z FK Dubnica nad Váhom.

Osvieženie počas horúčav je tento rok skromnejšie

Niektoré mestá na Považí tento rok nespustili fontány. Niekde ich rekonštruujú, inde ich odstavili kvôli koronavírusu.

Finišujú s opravou historickej budovy, kde sídli Považská knižnica + foto

V knižnici v Považskej Bystrici pribudli po rekonštrukcii aj nové priestory.

Považská Bystrica využila prvý mečbal a je majstrom + FOTO

Hokejbalisti Považskej Bystrice vyhrali aj v prvom domácom finálovom zápase nad Bratislavou. Stali sa tak prvý krát hokejbalovým majstrom Slovenska.

Hráči HBK Protef Považská Bystrica majster hokejbalovej extraligy mužov 2019/2020.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Trenčianskom kraji opravia cesty za 6,1 milióna eur

Zhotoviteľ sa zaviazal zrekonštruovať všetky plánované úseky v priebehu pätnástich dní.

Vrtuľník krúžil nad centrom Senice

Medzi obyvateľmi sa diskutovalo aj o tom, či nejde o inštaláciu 5G sete.

Na Liptove zaznamenali tri nové prípady nákazy koronavírusom

Ochorenie COVID-19 zachytili na Liptove po dlhšom čase.

Už ste čítali?