POVAŽSKÁ BYSTRICA. Spoločnosť Falck v máji minulého roka oznámila, že na Slovensku s poskytovaním záchrannej služby končí. Na sklonku minulého roka prevzali práva a povinnosti po spoločnosti Falck Záchranná dvaja poskytovatelia záchrannej zdravotnej služby, Záchranná zdravotná služba (ZZS) Bratislava a Nemocnica s poliklinikou (NsP) Považská Bystrica.
„My sme sa približne po pätnástich či šestnástich rokoch, kedy túto službu poskytovali súkromné spoločnosti, opäť vrátili k zdravotníckym záchranárom. Tí totiž pôvodne pracovali v štruktúrach považskobystrickej nemocnice,“ povedala námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Jana Lunáková z NsP v Považskej Bystrici, pod ktorej odbor záchranka spadá.

Záchranku majú už pol roka
Od polovice decembra má tak nemocnica k dispozícii posádku rýchlej lekárskej pomoci (RLP), ktorú tvorí lekár, záchranár a vodič.
V apríli pribudla dvojčlenná posádka rýchlej záchranárskej pomoci (RZP) obsadená záchranárom a vodičom.
„Teší ma, že táto podstatná a dôležitá služba sa od súkromníka opäť vrátila nemocnici. Trenčianska župa spoločne s považskobystrickou nemocnicou chce poskytovať občanom kraja kvalitnejšie a rýchlejšie zdravotnícke služby. Verím, že aj vďaka prevádzke ambulancie RZP sa podarí zachrániť množstvo životov,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška.
Dve posádky v pohotovosti
Posádky vozidiel sa striedajú v dvanásťhodinových zmenách.
„Prvá partia, ktorá prišla, mala päť záchranárov a päť vodičov. Neskôr pribudli ďalší deviati kolegovia. Dokopy má záchranka dvadsať ľudí a k tomu treba pripočítať ešte šesť až osem lekárov,“ povedala Lunáková. Dodala, že lekári môžu pracovať aj kombinovane, čiže aj v rámci oddelení nemocnice a majú služby aj na záchranke.
Záchranka pracuje v širšom regióne Považskej Bystrice. Koordináciu zabezpečuje Krajské operačné stredisko (KOZ) v Trenčíne. Nie je výnimkou ani zásah v Žilinskom kraji, pokiaľ si to situácia vyžaduje.
„Stáva sa, že zasahujú aj v Bytčianskom okrese. Je to v kompetencii KOZ Trenčín a KOZ Žilina. Sú aj prípady, keď si pacientov predávajú na hraniciach kraja,“ dodala Lunáková.

Vynovené priestory
Záchranka sídli v areáli nemocnice v zrekonštruovaných priestoroch, ktorých modernizáciu ako adekvátne zázemie pre zamestnancov financovala samotná nemocnica.
„Pre záchranku sme prispôsobili jednu z budov pred blokom A, takže materiálno-technickým zabezpečením výborne spĺňajú všetky potrebné podmienky,“ dodala Lunáková.
Opätovnému začleneniu záchranky sa nemocnica teší, keďže vzájomná komunikácia je oveľa jednoduchšia.
„Záchranky sú stále koordinované cez krajské záchranné strediská a keď nám privážajú pacientov naši vlastní ľudia, je komunikácia ďaleko efektívnejšia. Ľahšie ich vieme prepojiť s naším urgentom a je to takto celkovo jednoduchšie,“ dodala námestníčka.
Prvý výjazd absolvovala posádka už tri hodiny po prevzatí činnosti.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!