POVAŽIE. Región Považia je vyslovene strojársky a tiež naviazaný na výrobu automobilov. Na Slovensku sa v roku 2019 vyrobilo viac ako 1 107 902 vozidiel. Naša krajina je dlhodobo v pozícii svetového lídra. Už vtedy Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP SR) upozorňoval, že pre udržanie konkurencieschopnosti bude potrebné prijať zásadné opatrenia, pričom je potrebné pokračovať v dialógu s vládou a apelovať na rýchlejšiu realizáciu viacerých opatrení.

Ako bariéry pre rozvoj konkurencieschopnosti spomenul zväz už vtedy okrem iných dôvodov aj to, že neexituje systém transferu vedeckých poznatkov do aplikačnej praxe a tiež, že úroveň rozvoja mobility na báze alternatívnych pohonov je nízka a príprava na nové formy mobility slabá.
Koronakríza len potvrdila potrebu riešiť tieto otázky. Cestou pre Slovensko je aj rozvoj elektromobility. O tejto problematike sme sa rozprávali s generálnym sekretárom ZAP SR Jánom Pribulom.
Ako hodnotíte iniciatívu štátu v oblasti budovania nabíjacích staníc aj v obciach? Je v tomto smere infraštruktúra postačujúca?
Je to krok správnym smerom, no nie je postačujúci. Nedostatok nabíjacej infraštruktúry je brzdou rozvoja mobility na báze elektropohonov nielen na Slovensku. Vláda SR prijala v roku 2016 Národnú politiku rozvoja infraštruktúry pre alternatívne palivá a následne aj Národný politický rámec pre rozvoj trhu s alternatívnymi palivami, kde boli stanovené cieľové počty nabíjacích stojanov v roku 2020 pre stredne rýchle nabíjanie na 600 a pre rýchle nabíjanie na 150. Reálny stav si môže každý zhodnotiť osobne.