POVAŽIE. Invázie nepôvodných druhov rastlín do prirodzených rastlinných spoločenstiev sa v súčasnosti stali globálnym problémom. Aj v našej krajine sa rozšírili a udomácnili viaceré cudzokrajné druhy, ktoré sa na mnohých miestach nekontrolovane šíria a vstupujú do prirodzených spoločenstiev, kde vytláčajú pôvodné druhy a vytvárajú monocenózy – spoločenstvá tvorené len jedným rastlinným druhom.
Týmto spôsobom invázne druhy degradujú prirodzené rastlinné spoločenstvá, znižujú biodiverzitu a narušujú ekologickú stabilitu krajiny.

"Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici sa snaží informovať verejnosť o potrebe
boja s inváznymi rastlinami. Aktuálne je možné v prírode bežne stretnúť známu a nezameniteľnú astrovitú inváznu rastlinu hviezdnik ročný. Kvitne bielymi až fialovkastými úbormi, stonka a listy sú husto chlpaté. Pochádza zo Severnej Ameriky, do Európy bol dovezený ako okrasná rastlina. Neskôr začal unikať z okrasných záhrad, spontánne sa šíriť a zdomácňovať," informovala Daniela Dúbravková, botanička Vlastivedného múzea v Považskej Bystici.
Na Slovensku sa šíri asi od polovice 20. storočia. Jeho výskyt je hojnejší
v nižších nadmorských výškach, ale vystupuje až do podhorských oblastí.
Hviezdnik ročný
Najčastejšie osídľuje narúšané, človekom ovplyvnené stanovištia (napr. rumoviská, opustenépolia, navážky zeminy a pod.). Rýchlo sa šíri pozdĺž vodných tokov, ciest a železničných tratí,kde tvorí husté neprehliadnuteľné porasty. Okrem toho sa však alarmujúco rozširuje aj doprirodzených spoločenstiev, osídľuje lúky, pasienky a trávnaté stanovištia stepnéhocharakteru. V Strážovských vrchoch je dokonca možné pozorovať ho na území niektorýchmaloplošných chránených území – teda v najcennejších prírodných lokalitách nášho regiónu.Tiež nie je problém nájsť ho roztrúsene na horských lúkach a v okolí odľahlých osád v Javorníkoch.

"Tento stav nás nemôže nechať ľahostajných a preto sme prišli s myšlienkou
osloviť verejnosť s výzvou, aby sme všetci priložili ruku k dielu a spoločnými silami postupne spomalili šírenie tohto neželaného hosťa. Je však potrebné spoznať biológiu tohto neuveriteľne vitálneho rastlinného druhu. Hviezdnik
ročný kvitne od júla do októbra a rozmnožuje sa takmer výhradne semenami," upozorňuje botanička.
V našich prírodných podmienkach sú rastliny veľmi plodné. Početné semená dozrievajú postupne od konca augusta a za suchého počasia po odkvitnutí celého súkvetia sa rozpadajú a následne sa rýchlo šíria vetrom alebo vodou. Podobne, ako u iných zástupcov čeľade astrovitých, môžu semená dozrieť dokonca aj na pokosených rastlinách. Keďže sa jedná o jednoročnú rastlinu, jeho nekontrolovanému šíreniu sa dá najlepšie zamedziť opakovaným kosením.

Hospodárenie v krajine, pravidelné kosenie a pasenie zvierat je vo všeobecnosti
najúčinnejším spôsobom boja proti inváznym druhom. Plochy nechané ladom postupne strácajú svoju biologickú rozmanitosť a sú náchylnejšie na prienik inváznych druhov. Ak ide o menšie porasty hviezdnika alebo jeho roztrúsený výskyt, vhodné je tiež vytŕhanie rastlín aj s koreňom a to v čase pred kvitnutím a dozretím semien, aby zrelé semená nemohli v ďalších rokoch vyklíčiť a vytvoriť nový porast.
Počas letných dní prejde po turistických chodníkoch v krásnej prírode v okolí
Považskej Bystrice nespočetné množstvo turistov.
"Chceme preto využiť tento skrytý potenciál všímavých návštevníkov prírody a vyzvať ich, aby na prechádzkach prírodou vytŕhali rastliny hviezdnika ročného aj s koreňom, a tak pomohli nášmu životnému prostrediu. Vytrhnuté rastliny môžu ponechať voľne položené na okolitej vegetácii tak, aby korene vyschli a nemohli opätovne zakoreniť. V takejto činnosti môžu nájsť záľubu hlavne deti. Ak dieťa dostane dôležitú úlohu, ktorej významu porozumie a je pritom aj zábavná, dokáže sa nadchnúť pre dobrú vec.," povedala Dúbravková. Dodala, že vytŕhanie hviezdnika môže byť rodičmi využité i ako motivácia pre deti, aby na túre kráčali vpred bez reptania a dokázali tak prejsť aj dlhšie vzdialenosti. Netreba sa obávať kontaktu kože s touto rastlinou, nie sú známe žiadne alergické reakcie.
Hviezdnik ročný nie je zaradený medzi invázne rastliny s povinnosťou likvidácie. Vlastníci a užívatelia pozemkov teda v nemajú povinnosť vyplývajúcu z aktuálnych právnych predpisov likvidovať ho tak, ako je to u iných, ešte agresívnejších a často aj zdravie ohrozujúcich druhoch inváznych rastlín.
"Počas leta budeme umiestňovať informačné tabuľky o hviezdniku ročnom na vybraných strategických miestach na turistických chodníkoch v okrese Považská Bystrica. Veríme, že ak sa nájde veľa ľudí, ktorí sa zaujímajú o svoj životný priestor a záleží im na ňom, je možné spomaliť rýchlosť šírenia inváznych rastlín," dodala botanička.
Autor: RPB