PREČÍN. Mnoho festivalov, kultúrnych podujatí bolo počas leta pre koronakrízu zrušených. Členovia folklórnej skupiny Limbora z Prečína sa však počas leta nenudia.
„Vďaka dotácii z Fondu na podporu umenia sme svoju krojovú šatnicu obohatili o ženské rukávce, mužské kožúšky a dievčenské zástery, zápony,“ hovorí umelecký vedúci Limbory Radoslav Orávik. Predlohou i boli muzeálne súčasti odevov, ktoré zaslal v medzivojnovom období do Matice Slovenskej dlhoročný riaditeľ prečínskej školy František Lipták, ale aj kožúšok, ktorý nosil v tom čase starý otec umeleckého vedúceho Orávika.

Nové krojové súčasti však určite nie sú jedinou novinkou. Počas posledných dvoch rokov sa podarilo Radoslavovi Orávikovi vo viacerých archívnych inštitúciách objaviť viac ako sto piesní, ktoré boli zapísané od spevákov z Prečína v rokoch 1896, 1900, 1942 a nahrané v roku 1958. Väčšina z nich sa už vytratila z kolektívnej pamäte súčasných generácií Prečínčanov.
Preto Limbora usilovne cvičí, aby ich znova v čo najautentickejšom podaní dostali do povedomia priaznivcov folklóru. Plánujú vydať na jeseň spevník aj so zaujímavými fotkami a starodávnymi fotografiami a začiatkom budúceho roka nové CD.

„Ženská, dievčenská aj mužská spevácka skupina sa znova od začiatku júna každý týždeň schádzajú na delených skúškach a napriek trojmesačnému koronavýseku už dostávajú starodávne prečínske piesne svoju štýlovú podobu," prezradil Radoslav Orávik.
Prvým výstupom bude už na jeseň publikácia Prečínsky krojovaný spevník. Bude v ňom dvesto piesní, väčšina z nich pochádza z už spomínaných archívnych prameňov, Limbora ich nemala doposiaľ v repertoári. „V spolupráci s naslovovzatými odborníkmi ako sú napríklad Danka Sihelská, Peter Obuch, Dobroslav Kortman a Ľuboš Augustín sme ich znotovali, citlivo zharmonizovali. Súčasťou spevníka bude aj text o priebehu staroverskej prečínskej svadby, prečínskych muzikantoch, sklinkároch, tradíciách," prezradil Orávik. Tiež fotografický materiál dokumentujúci originály prečínskych krojov uložených v múzeách, súkromných zbierkach, ale aj staré fotografie Prečínčanov, ktorí ešte nosili pôvodný ľudový odev.
Druhým výstupom bude CD-nosič. „Keďže nejdeme cestou rýchleho a bezobsažného chŕlenia nových nahrávok piesní, ktoré už natočili iní umelci, na našom CD budú práve piesne z archívnych zberov spred viac ako sto rokov," zdôraznil Orávik. Práca s takým materiálom však vyžaduje dlhú, odbornú a veľmi citlivú prácu, preto náš nový hudobný nosič uzrie svetlo sveta až niekedy v prvých mesiacoch budúceho roka.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!