POVAŽSKÁ BYSTRICA . Minulý týždeň v noci z utorka na stredu dostali hasiči z Považskej Bystrice hlásenie o horiacom vozidle. Ako sa ukázalo, majiteľom je viceprimátor Peter Máťoš.
Nejde o prvý prípad, v minulosti poškodili vozidlo aj inej mestskej poslankyni.
Viceprimátor je preto presvedčený, že požiar niekto založil úmyselne.

Zastrašiť sa nenechá
„Je mi smutno z toho, že sa vraciame do deväťdesiatych rokov, kedy boli takéto praktiky na dennom poriadku. Je mi ľúto, že týmto činom boli ohrození susedia a dlhú dobu bude mať z toho traumu moja rodina,“ povedal Peter Máťoš.
Ako ďalej hovorí, je si vedomý, že nikdy nevyhovie každému, no vždy sa snaží hľadať kompromisy. „Chcem odkázať aktérovi tohto činu, že sa zastrašiť nenechám a aj naďalej sa budem snažiť svoju prácu robiť tak, ako doteraz,“ doplnil viceprimátor.
Polícia prípad prevzala
Na prípade pracujú vyšetrovatelia z Považskej Bystrice. „Začalo sa trestné stíhanie vo veci zločinu poškodzovania cudzej veci,“ povedal pre TASR krajský policajný hovorca Pavol Kudlička.
V uplynulom týždni zaznamenali aj iný prípad podpaľačstva v púchovskom okrese.
Nakoľko ale príčiny vzniku požiaru Máťošovho Touaregu ešte nie sú jednoznačné, hľadať spojitosť je predčasné.
Hovorca krajských hasičov Marián Petrík doplnil, že za prvý polrok zatiaľ evidujú štyridsať požiarov motorových vozidiel.
„Väčšina súvisí s technickou poruchou, kedy vodič zaznamená dym a následné šírenie plameňov z motorového priestoru priamo za jazdy,“ povedal Petrík.

Zásah bol rýchly
Pri požiari viceprimátorovho auta zasahovali piati hasiči z Považskej Bystrice.
Na ďalšie vozidlá sa požiar nerozšíril, susedia si ich stihli preparkovať do bezpečnej vzdialenosti.
Aj keď hasiči zasahovali s dýchacími prístrojmi, k zraneniam nedošlo ani vplyvom zadymenia.
„Pokiaľ nedá jasné stanovisko znalec, prípad sa naďalej vyšetruje. Momentálne teda o príčinách vzniku požiaru hovoriť nevieme.
Ten sa šíril z motorového priestoru, zásah bol rýchly, plamene boli zlikvidované jednou vodnou prúdnicou,“ doplnil hovorca krajských hasičov.
Verejní činitelia sú ohrození
Je známych mnoho prípadov, kedy sa verejní činitelia museli stretávať s útokmi na ich majetok.
Často býva motívom pomsta. Aj v samospráve mesta dochádza ku konfliktom medzi občanmi, subjektami a poslancami.
Niekedy sú tieto spory veľmi vyhrotené, môže to viesť až k extrémnym činom. „Pri pomste ľudia prežívajú pozitívne aj negatívne emócie. Majú pocit, že musia dať vedieť druhej strane, že im bolo ublížené. Na druhej strane im to pripomína samotný akt,“ povedal psychológ Radkin Honzák. Pokiaľ je čin motivovaný jasným sporom, aj vyšetrenie páchateľa býva jednoduchšie. Objasnenie prípadov náhodného vandalizmu je zložitejšie, nakoľko chýba spojitosť s obeťou.