POVAŽSKÁ BYSTRICA. Podpora zaujímavých návrhov formou participatívneho komunitného rozpočtu sa stretla v meste Považská Bystrica s mimoriadnou obľubou. Aj keď minulý rok jeho realizáciu pozastavili nariadenia v súvislosti s epidemiologickou situáciou, od 8. februára dostanú dobré nápady opäť zelenú. Novinkou je špeciálna webová aplikácia, ktorá uľahčí celý proces od podávania projektov až po ich vyhodnotenie.

Participatívny komunitný rozpočet mal premiéru v Považskej Bystrici v roku 2019. Aj napriek tomu, že takýto druh participácie občanov bol v našom meste novinkou, projekt Mesto si ty! zaznamenal veľký úspech. Aj z toho dôvodu sa radnica rozhodla v ňom pokračovať. „Účelom projektu Mesto si ty! je zlepšiť podmienky spoluúčasti Považskobystričanov na rozvoji územia mesta, ale aj presunúť časť rozhodovania o použití finančných prostriedkov z rozpočtu mesta na širokú verejnosť. Je to živý proces, ktorý predstavuje jedinečnú príležitosť podieľať sa svojimi nápadmi na rozvoji mesta a zvýšiť tým kvalitu života v ňom podľa predstáv obyvateľov. Rovnako sa takouto formou spolupráce zvýši aj efektívnosť a transparentnosť verejného rozhodovania,“ uviedla Michaela Haladejová z oddelenia komunikácie, kultúry a medzinárodnej spolupráce.
Ako dodala, vďaka participatívnemu komunitnému rozpočtu je mesto vnímavejšie k potrebám občanov. Pre aktuálny rok je v mestskom rozpočte na jeho realizáciu vyčlenená suma 12 000 eur. Maximálna finančná podpora na jeden projekt je stanovená vo výške 1 500 eur.
Proces zjednoduší elektronizácia
Podmienky fungovania participatívneho komunitného rozpočtu upravuje všeobecne záväzné nariadenie, ktoré obsahuje všetky potrebné informácie od určenia pojmov, zapojenia sa, rozhodovania či financovania. Jeho súčasťou sú aj podmienky a postupy pri predkladaní návrhov projektov, procesy ich posudzovania, verejného hlasovania a rozhodovania o poskytnutí dotácie na úspešné projekty.

Na mestskom zastupiteľstve schválili poslanci dôležitý doplnok, ktorého cieľom je zjednodušiť celý proces. „Mestské zastupiteľstvo schválilo na svojom zasadnutí dňa 21. januára Doplnok číslo 2 k všeobecne záväznému nariadeniu o participatívnom komunitnom rozpočte Mesta Považská Bystrica. Tento doplnok bol predložený v snahe zjednodušiť procesy celého projektu prostredníctvom ich elektronizácie. Elektronický systém využívajú už viaceré slovenské samosprávy, ktoré umožňujú svojim obyvateľom zapojiť sa do rozhodovania o časti rozpočtu. Špeciálna webová aplikácia vyvinutá na tento účel umožňuje jednotlivé kroky realizovať plne elektronickou formou. A to od prijímania návrhov projektov vrátane ich formálnej kontroly cez hlasovanie za jednotlivé projekty prostredníctvom SMS až po predloženie záverečnej správy o realizácii projektu a finančné vyhodnotenie,“ vysvetlila Zuzana Haladejová z oddelenia komunikácie, kultúry a medzinárodnej spolupráce.
Výhodou zavedenej novinky je podľa jej slov najmä úspora času pre predkladateľov a spracovateľa žiadostí, ale aj zvýšenie bezpečnosti systému, lepšia prehľadnosť a zvýšenie komfortu pre predkladateľov jednotlivých projektov.
Podávanie projektov aj hlasovanie má novú podobu
Predkladateľom projektu môže byť obyvateľ mesta, neformálna či formálna organizácia alebo fyzická osoba - podnikateľ. Podmienkou je, aby mali sídlo alebo pôsobili na území mesta. Navrhovatelia môžu žiadať o finančné prostriedky na komunitné nápady v šiestich oblastiach, a to doprava a komunikácie, životné prostredie, kultúra a vzdelávanie, šport, sociálna pomoc a sociálne služby a voľnočasové aktivity.

„Projekty v rámci participatívneho komunitného rozpočtu bude mesto v roku 2021 realizovať prostredníctvom webovej aplikácie www.mestosity.hlasobcanov.sk. Cez túto aplikáciu bude možné zaslať návrh projektu od 8. februára do 31. marca. Pred zaslaním finálnej verzie elektronického projektu je potrebné ho vytlačiť, podpísať, prípadne opatriť pečiatkou. Následne je potrebné ho naskenovať a priložiť ako prílohu k finálnej verzii. Po týchto úkonoch bude možné projekt odoslať elektronicky. Upozorňujeme podávateľov, že tieto verzie projektu musia byť totožné. Povinnou prílohou, ktorú je potrebné taktiež naskenovať a priložiť k elektronickému projektu, je aj naďalej Vyjadrenie podpory participatívnemu komunitnému projektu. Tá by mala obsahovať podpisy minimálne pätnástich osôb,“ vysvetlila proces nového podávania žiadostí Haladejová.
Podobne ako po minulé roky, aj tentoraz budú po formálnej kontrole projektov ich predkladatelia v prípade potreby vyzvaní k ich doplneniu. Novinkou bude aj spôsob hlasovania za jednotlivé projekty. – „Hlas bude možné odovzdať len prostredníctvom SMS. Z jedného telefónneho čísla bude hlas započítaný len jedenkrát,“ - doplnila Z. Haladejová. Radnica poskytne dotáciu na realizáciu projektov podľa ich poradia, a to až do vyčerpania celkovej sumy schválenej na tento účel.
Pred podávaním môžete proces skonzultovať
Pracovníčky oddelenia komunikácie, kultúry a medzinárodnej spolupráce evidujú každoročne časť projektov, ktoré nie sú kompletné. „Na základe doterajších skúseností odporúčame predkladateľom, aby pri písaní svojich projektov prihliadali na hlavné kritériá, ktoré musia projekty zohľadňovať. Tie sú uvedené vo všeobecne záväznom nariadení číslo 1/2019, zverejnenom na stránke www.povazska-bystrica.sk. Predovšetkým je potrebné zabezpečiť dodržiavanie miery participácie verejnosti, vrátane veľkosti cieľovej skupiny, v prospech ktorej sa majú aktivity projektu realizovať. Pri plánovaní aktivít je nemenej dôležitý aj súlad s územným plánom mesta Považská Bystrica, ak si to charakter projektu vyžaduje,“ upozornila Haladejová.
V prípade nejasností si môže predkladateľ svoj projekt odkonzultovať ešte pred jeho podaním priamo na oddelení komunikácie, kultúry a medzinárodnej spolupráce, a to telefonicky na čísle 042/4305 218 alebo e-mailom na mestosity@povazska-bystrica.sk. Všetky dôležité informácie k participatívnemu komunitnému rozpočtu budú zverejňované v samotnej webovej aplikácii, ale aj na stránke mesta, v aplikácii SOM Považská Bystrica a tiež na facebookovej stránke Mesto Považská Bystrica.
Dôležité termíny
- Zasielanie projektov: do 31. marca
- Verejné posudzovanie: do 30. apríla
- Verejné hlasovanie: do 15. mája
- Vyhlásenie výsledkov hlasovania a uzatvorenie zmluvy: do 15. júna
- Realizácia projektov: do 15. novembra
- Vyhodnotenie a zverejnenie zrealizovaných projektov: do 15. Decembra
zdroj: (mesto PB)