Piatok, 3. december, 2021 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Dobrovoľníci z Rescue Považie sú predĺženou rukou profesionálov

Pomáhajú pri záchrane ľudských životov profesionálnym zložkám. Dobrovoľníci z Rescue Považie sú predĺženou rukou policajtov, lekárov a hasičov.

Záchranári z Rescue Považie so štvornohými pomocníkmi.Záchranári z Rescue Považie so štvornohými pomocníkmi. (Zdroj: archív Rescue Považie)

O projekte nám porozprával jeho predseda Slavomír Turčáni.

Čo je vašou náplňou?
Našou hlavnou činnosťou je pomoc profesionálnym zložkám do ich príchodu, ako aj pomoc v akcii.

Čo nám prezradíte o tomto projekte?
Sme dobrovoľná organizácia. Každý máme svoju prácu, pomáha ten, kto má v danom momente čas. Preto je dôležité mať čo najviac ochotných ľudí. V prípade potreby rozpošlem esemesky a viem, kto môže pomôcť.

Pri čom najčastejšie pomáhate?
Najčastejšie pomáhame pri pátraní po nezvestných ľuďoch. Tam je dobrá každá ruka, každý pes, mechanika, štvorkolka, džíp, skúter.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď chceme, aby pes čo najlepšie prehľadal nejaký terén, tak treba, aby bol čo najviac odpočinutý. To po nejakých desiatich kilometroch chôdze na dané miesto nie je možné. Je dobré, keď psa dovezieme čo najbližšie.

Ako sa hľadajú nezvestné osoby?
Systém hľadania je taký, že sa rozdeľujú sektory a osoby, aby sa to prešlo zodpovedne, nie duplicitne. Na mapách škrtáme prezreté sektory a takto postupujeme ďalej.

Ktoré psy sú vhodné na hľadanie?
Hlavne musí mať k tomu vzťah psovod. „Namotať“ na to psa je najľahšie. Profesio-náli si vyberajú hlavne psov, ktorí sú fyzicky zdatnejší a dobre ovládateľní, aby viac vydržali v teréne. Pátračky nekončia po hodine.

Majiteľom psov vysvetľujeme, že už od šteniatka učíme psov, aby hľadali majiteľov, a nie aby majitelia hľadali šteniatka. A potom je to už len na majiteľoch, či sa chcú takej činnosti venovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj keď nie každý pes môže byť záchranár. Na skúškach sú prísne pravidlá a pes nesmie napádať osobu ani prejavovať známky agresivity. Okamžite by vás vylúčili.

Môže sa stať, že pes uhryzie hľadanú osobu. Ale ako hovoria skúsení záchranári, radšej uhryznutý a nájdený, ako nenájdený a mŕtvy. Ale radšej sa dávajú takým psom náhubky.

Ktoré plemeno psov je na hľadanie vhodné?
Nedá sa vyčleniť jedno plemeno. Veľmi veľa práce už spravili aj kríženci. Stáva sa, že na skúškach schová profesionálnych psích záchranárov do vrecka ´oriešok´. Je radosť sa pozerať na najdúcha, ktorý takto cvičí.

Nedávno sme boli na cvičení v ruinách a bol tam malý maltezák, ktorý behal po ruine ako motorová myš. Kde naši psy preskakovali trčiace roxory, tak on ich podliezal.

Ako prebiehajú psie skúšky?
Každá skúška ma niekoľko častí. Sú rozčlenené, je tam veľa smerov špecializácie v oblasti kynológie. V každej časti skúšky sa posudzuje poslušnosť a ovládateľnosť psa.

Skryť Vypnúť reklamu

Napríklad na poslušnosti sú rôzne prekážky, zostavy, ktoré musí psovod so psom cvičiť, kde musí ukázať, ako psa ovláda a že pes nemá problém prejsť prekážku, ktorá sa pohybuje, tunel, cez ktorý sa musí preplaziť.

Druhou disciplínou je samotná špecializácia, ako je les, ruina, lavína, vodná záchrana, stopa.

Pes pri hľadaní využíva hlavne čuch, čo nám o ňom poviete?
Nos má pes asi tisícnásobne citlivejší ako človek. Vie vyčuchať zavaleného, spadnutého človeka.

Ale aj takého, ktorý sa schováva a robí všetko preto, aby sme ho nenašli. Prikrýva sa rôznymi vecami, vylieza na strom, alebo vlezie do kanála.

Tieto psy sú cvičené na ľudský pach a môžete mať aj tú najdrahšiu voňavku, maskáčové oblečenie alebo byť pomaľovaný, a aj tak vás nájdu.

NAPÍSALI SME Bojovník MMA Fapšo: Najväčším darom je pre mňa to, čo som zažil Čítajte 

Sú vhodnejšie psy alebo feny?
Záleží to od povahy psa. Percentuálne sú asi fenky pokojnejšie.

Pri výbušninách musí byť pes maximálne pokojný, nemôže zobrať výbušninu do papule a doniesť ju psovodovi. Dokonca nesmie ani štekať. Keď niečo nájde, tak musí zostať ticho ležať.

Pri ostatných špecializáciách je to takpovediac jedno. Len kvôli polícii sa učia psy, aby nebrali nájdené veci do papule. Kvôli stopám, ktoré sú pre políciu dôležité.

Ako dá pes vedieť, keď niekoho nájde?
Najlepším spôsobom na označenie nájdeného je štekanie. Lebo v neznámom teréne je obtiažne mať psa stále na dohľad.

Ako pes vie, koho má hľadať?
Keď vieme približnú polohu, kde sa hľadaný človek nachádzal, tak pes dokáže načuchať stopu podľa jeho oblečenia. Potom ide po nej.

Ale stáva sa, že pes označí aj inú osobu. Preto aj figurantov dávame do rôznych polôh, ležiaci, čupiaci, sediaci, opierajúci sa o strom. Radšej nech označí viacerých ako žiadneho.

Na skúškach je aj v predpisoch, že chodia ľudia po pľaci, robia hluk, rozprávajú sa, búchajú a pes musí označiť toho správneho figuranta.

Najčastejšie nás volajú po niekoľkých dňoch nezvestnosti. To je najhoršie, nevieme, kde máme začať. Vtedy je dôležitá práca policajtov, aby pozisťovali čo najviac informácií, vypočuli čo najviac ľudí. Potom treba zvoliť nejaký postup hľadania.

Ako ešte pomáhate profesionálom?
Pomáhame aj lekárom, lebo nie každý sa dá napríklad zavesiť na lano a niekam spustiť. Napríklad ho znesieme zo skál alebo vynesieme z rokliny. Poskytneme prvú pomoc a potom je to na lekároch.

Používate pri hľadaní termokamery?
Nemáme na to prostriedky. Lacné termokamery sú nepostačujúce, ich kúpa sú vyhodené peniaze.

ZISŤOVALI SME Futbalový bonzáčik III.: Koho natreli kapitáni v Lysej či Sverepci? Čítajte 

Ako zháňate finančné prostriedky?
Sme radi, ak zoženieme prostriedky na preplatenie cestovného a kúpu nejakých zdravotníckych pomôcok.

Chodíme po sponzoroch, prosíme o pomoc, finančnú aj materiálnu. Začali sme spolupracovať s firmami, ale aj samotnými občanmi, môžeme im pomôcť aj my, napríklad s výškovými prácami.

Vykonávame práce aj pod vodou a v nedýchateľnom prostredí. Naposledy sme zabezpečovali pre obce mobilné odberové miesto.

V Tatrách nemajú najlepšiu povesť českí turisti, čo na to hovoríte?
Mám veľa kamarátov z Česka a nechcem ich dávať všetkých do jedného vreca. Veľa Čechov chodí z miest, kde si pozrú horu pri počítači alebo na obrázkoch, kde sú krásne výhľady a panoráma.

V Tatrách je to zradné v tom, že dolu ste v tričku a šľapkách a hore vás môže zastihnúť snehová búrka.

Často je veľkou chybou, že precenia svoje fyzické schopnosti, vypočítajú cestu nahor, ale zabudnú na čas potrebný na zostup. Cesta dole je niekedy náročnejšia ako nahor.

Rozpráva sa to viac-menej s humorom. Na Rysoch stretnete v šľapkách aj Slovákov.

A to sa bavíme o tom, keď človek nemá zranenie. Pri zraneniach alebo náhlej zmene zdravotného stavu sa všetko násobí.

To je najväčšia nezodpovednosť. A do toho príde hmla, tma, zima, dážď a je veľký problém.

Pri čom sa vám ešte zastavuje rozum?
Raz sme išli splavovať a videli sme, ako jeden pár dáva maličké bábätko do kanoe. To som už nevydržal a upozornil som ich. Aj tak si spravili po svojom a pustili sa po vode na niekoľkohodinovú trasu.

Pred koronou sme boli liezť ferraty. Videli sme jeden pár, ako nastupuje do exponovanej cesty bez výstroja a vhodného obutia.

Rozum sa mi zastavoval, takýmto ľuďom by som dal zaplatiť záchrannú akciu v plnej výške aj s ošetrením. Záchranári musia kvôli nim riskovať.

Pri lavínových psoch sa často zobrazuje bernardín so súdkom rumu na krku, existujú takí?
Určite boli takí pri chatách, lebo sú veľmi odolní voči chladnému počasiu.
Aj keď má dobrý nos a keby sa mu majiteľ venoval konkrétne na vyhľadávanie a kondičku, tak by určite našiel.

Je to viac-menej len taká ikona. Bernardín je ťažký pes a nie je vhodný na to, aby sa pohyboval na exponovaných miestach.

Prečo sa venujete záchrane ľudí, keď za to nič nedostávate?
Už som dostal veľa takýchto otázok, ale neviem na ne odpovedať. Možno záľuba, poslanie, nejaké zadosťučinenie.

Je škoda nevyužiť našich vycvičených psov, schopnosti ľudí, ktorí sa venujú rôznim činnostiam, ktoré sú potrebné pri záchranárskych prácach.

Už ste si niekedy povedali, že končíte?
Sú situácie, kedy si človek povie, že už do vody alebo na lano nepôjde. Ale zíde dole a prejde ho to.

Najťažšie chvíle som zažíval, keď som visel na lane. Zachytil som chlapa, ktorý vyskočil z okna na siedmom poschodí.

Opitý chlap sa vyhrážal, že vyhádže z okna svoje deti a vyskočí aj on. Dokonca už sedel na parapete. Zlanil som sa zo strechy a chlapa dal dovnútra.
Policajti vyvalili dvere a chlap sa rozbehol a vyskočil. Ja som ho zachytil, dvaja sme viseli na jednom lane. Nakoniec nás dostali cez okno dovnútra.

Chceli by ste ešte niečo dodať?
Chcel by som osloviť ľudí, ktorí by mali záujem nám pomôcť. Aj ´obyčajných´ turistov.

Nemusí to byť len potápač, horolezec, nemusí mať špeciálny kurz. Veľmi nám pomôžu aj ľudia, ktorí chodia radi do prírody.

Pri hľadaní nezvestných osôb treba čo najväčší počet pomocníkov.

Teraz máme rozbehnutý projekt s mládežou a pripravujeme denné letné tábory pre deti, kde budeme pracovať hlavne v teréne, plniť rôzne disciplíny, zručnosti a súťaže.

Chceme deti a mládež naučiť, ako sa v prírode treba správať. Ako si napríklad postaviť stan, založiť táborisko a podať prvú pomoc. Ale, samozrejme, aj ako poupratovať v prírode po sebe.

Okrem toho plánujeme rôzne prednášky a ukážky činností, ktoré nemajú možnosť len tak vidieť. Už teraz sa môžu informovať na rescuepovažie@gmail.com.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máš rád výzvy? Zmeň svet a urob veci inak, teraz
 2. Tento rok turizmu neprial
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 4. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 8. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 9. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 10. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 1. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 3. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 4. Opäť sme na dobrej vlne
 5. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 6. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 10. Tento rok turizmu neprial
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 16 443
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 12 182
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 10 357
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 772
 5. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 5 853
 6. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 796
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 5 167
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 720
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 841
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 798

Blogy SME

 1. Anton Sládek: Bratislava - Vysoká ulica včera a dnes
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch
 3. Vladimír Seman: Zváštne hobby košického župana: Streľba do vlastného kolena
 4. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia
 5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (3. - 9.12.1921)
 6. Naďa Serafínová: Komentár autora: Zdravotníci, sme s vami
 7. Samuel Ivančák: Hommage à Miroslav Zikmund
 8. Ján Marton: Vízia ministerstva pôdohospodárstva 2035 - oslava víťazného februára 1948.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 13 859
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 6 742
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 002
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 076
 5. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 777
 6. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 754
 7. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 717
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 573
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Futbalisti Považskej Bystrice si na jeseň počínali v III. lige suverénne.

Jesenná časť tretej ligy Západ dopadla pre futbalistov Považskej Bystrice výborne.


16 h
Ilustračná foto

Na dištančnú formu prechádzajú aj všetky triedy druhého stupňa v okrese Považská Bystrica. Školy budú zatvorené od pondelka 6. decembra. Rozhodol o tom krízový štáb.


19 h

V Považskej Bystrici sa hralo „šesťbodové“ derby, na ľade siedmeho HK´95 sa predstavil šiesty Spartak Dubnica.


21 h

Bežec z Lysej pod Makytou TOMÁŠ JANÍČEK (17) sa rozlúčil s dorasteneckou kategóriou tak, ako sa na talent patrí, ziskom titulu majstra Slovenska v krose na štvorkilometrovej trati.


1. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Policajti mladého muža poznajú, jeho správanie riešili niekoľkokrát. Obvinili ho z útoku na verejného činiteľa.


18 h

V okresoch Rimavská Sobota a Revúca PCR testy potvrdili veľa infikovaných covidom.


1. dec

Odporúčajú ľuďom, aby sa pohybovali v skupinkách.


24 h

Dlhoročná folkloristka, speváčka, členka folklórnych skupín a propagátorka ľudovej kultúry a zvykov našich predkov Martina Žabčíková zomrela 29. novembra vo veku 37 rokov.


24 h

Blogy SME

 1. Anton Sládek: Bratislava - Vysoká ulica včera a dnes
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch
 3. Vladimír Seman: Zváštne hobby košického župana: Streľba do vlastného kolena
 4. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia
 5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (3. - 9.12.1921)
 6. Naďa Serafínová: Komentár autora: Zdravotníci, sme s vami
 7. Samuel Ivančák: Hommage à Miroslav Zikmund
 8. Ján Marton: Vízia ministerstva pôdohospodárstva 2035 - oslava víťazného februára 1948.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 13 859
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 6 742
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 002
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 076
 5. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 777
 6. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 754
 7. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 717
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 573
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu