Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Správnym separovaním ušetríme na poplatkoch

V druhom dieli seriálu o odpadoch sme sa pozreli na poplatky a význam triedenia odpadu. Dozviete sa aj, ako nás ovplyvnil nový zákon o odpadoch platný od januára.

(Zdroj: Megawaste s.r.o.)

Nakladanie s odpadmi by malo zaujímať všetkých. Nejde len o financie, ale najmä environmentálny aspekt. Skládkovanie stále väčšieho množstva odpadu, ktorý produkujeme, nepôjde donekonečna. Jediným východiskom je zníženie produkcie skládkovaného odpadu, a teda separovanie. Tento týždeň sme sa opýtali Kataríny Joppekovej, manažérky v oblasti obchodu a marketingu z Megawaste Slovakia, s. r. o., ako môžeme pomôcť prírode, ale aj svojej peňaženke lepším separovaním a ako správne na to.

Súvisiaci článok Ako na prenájom veľkokapacitných kontajnerov až k domu Čítajte 


V meste je umiestnených viacero druhov kontajnerov. Čierne aj farebné. Aký je v nich rozdiel?

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že máme dva základné prúdy odpadov. Každý občan vytvára komunálny odpad a z neho máme možnosť vytriediť jednotlivé zložky odpadu, ktoré separujeme do farebných kontajnerov, ide teda o komunálny a separovaný odpad. V meste Považská Bystrica máme na zabezpečenie zberu týchto dvoch prúdov odpadov vybudované stojiská. Na stojiskách sa nachádzajú čierne a farebné nádoby. Rozdiel je v tom, na aký odpad sú dané kontajnery určené. Čierne nádoby sú určené na komunálny odpad a farebné nádoby na triedený odpad. Na stojiskách môžeme vidieť rôzne farby kontajnerov, a to:
• Žlté – plasty
• Červené – tetrapaky a kovy
• Modré – papier
• Zelené – sklo
• Hnedé – biologicky rozložiteľný odpad

Skryť Vypnúť reklamu

Aké komodity sa v Považskej Bystrici separujú?

V našom meste máme naozaj prepracovaný systém triedenia odpadov. Jednak tu máme stojiská, na ktorých sú farebné kontajnery určené na jednotlivé druhy odpadu (viď. otázka vyššie), ale okrem toho majú ľudia možnosť triediť aj iné druhy odpadov. Drobné elektroodpady môžu vyhadzovať do veľkých červených kontajnerov od spoločnosti ASEKOL, veľké elektro môžu odovzdať pri pravidelnom mobilnom zbere, poprípade doviezť na zberný dvor. Okrem malého a veľkého elektra môžu ľudia na zberný dvor doviezť aj oleje a vymeniť ich buď za ocot alebo olej, poprípade iné druhy odpadu.

Kam odpad, ktorý vyhodíme do kontajnerov, putuje? Je niečo, čo ľudia stále nesprávne vyhodnotia a vyhodia tam, kam by nemali?

Plasty, tetrapaky a kovy vozíme na separačnú linku. Tam sa ďalej dotrieďujú. Na separačnej linke sa z nich špecifikuje dvanásť druhov ďalších odpadov. Sklo vozíme do Nemšovej. Papier putuje do spracovateľského závodu. Biologicky rozložiteľný odpad vozíme do kompostárne, kde sa ďalej spracúva a vytvára sa z neho kompost. Na to, aby sa mohol odpad využiť ďalej pri recyklácii, je nevyhnutné vyseparovať ho správne. Napriek zlepšovaniu situácie sa totiž neustále objavujú prípady, kedy sa vo farebnom kontajneri objaví aj komunálny odpad, ktorý tam nepatrí. Ak naši kolegovia pri zbere separovanej nádoby zistia, že sú v nej výrazné zložky iného odpadu, prenechávajú nádobu pracovníkom, ktorí zberajú komunálny odpad. Ľudia totiž často hodia napríklad do papiera biologický odpad alebo celé vrecia s komunálnym odpadom, ktoré sa väčšinou pretrhnú a takýto odpad sa potom považuje za kontaminovaný. Preto musí ísť na skládku komunálneho odpadu. Ľudia robia chyby aj pri biologickom odpade, kde treba odpad vysypať a nie ho vhodiť do nádoby spolu s vreckom, pretože v takomto prípade nemôže byť vyvezený do kompostárne.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektorí občania sa sťažovali, že plasty, tetrapaky a kovy končia naraz v jednom aute. Je tomu tak doposiaľ?

Systém, kedy sme zvážali žlté a červené nádoby spolu, tu už viac než rok nie je. Snažili sme sa vtedy optimalizovať náklady, vývozné trasy, zlepšovať kvalitu života našich občanov a zároveň šetriť emisie. Keďže plasty, tetrapaky a kovy putujú na separačnú linku, kde sa ďalej dotrieďujú, mohli sme to zvážať spolu. Ako som už povedala, pred viac ako rokom sme s týmto systémom skončili. Bolo to hlavne kvôli tomu, že pre ľudí to bolo ťažko pochopiteľné a my sme ich nechceli mýliť.

Každý rok platia obyvatelia mestu za vývoz odpadu. Z čoho sa táto suma skladá?

Občania mesta a následne aj samospráva platia len za komunálne odpady. Nakladanie so separovaným odpadom je celé hradené zo zdrojov OZV, čo sú organizácie zodpovednosti výrobcov. Ako funguje systém OZV? Za obalové a neobalové výrobky, ktoré po ich spotrebe majú potenciál skončiť ako komunálny odpad, nesie zodpovednosť ten, kto ich uviedol na slovenský trh. Tento princíp sa nazýva rozšírená zodpovednosť výrobcov. Týchto výrobcov združuje organizácia zodpovednosti výrobcov pre obaly. OZV plnia pre svojich klientov (výrobcov) zákonom ustanovené povinnosti. Z prostriedkov získaných od týchto výrobcov financujú systém triedeného zberu v zazmluvnených obciach.
Ako som už spomenula, občania platia len za komunálny odpad, a to aktuálne 28 eur. Táto suma pozostáva zo zberu, vývozu, likvidácie, uloženia komunálneho odpadu, z nákupu nových nádob, z údržby a výstavby stojísk. Na poplatkoch za rok 2020 sa vybralo cca 1,3 mil. eur a náklady na odpadové hospodárstvo za rok 2020 boli zhruba 2,5 mil. eur. Mesto takmer polovičku nákladov dotuje z iných zdrojov.

Skryť Vypnúť reklamu

Od januára platí nový zákon o odpadoch. Čo podstatné sa pre občanov zmenilo?

Od januára občanom nastala povinnosť triediť biologicky rozložiteľný kuchynský odpad (BRKO).
Mesto je povinné zabezpečiť triedenie a následné spracovanie biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu. Aby mesto uľahčilo občanom triedenie biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu, bude do každej domácnosti distribuovať tzv. štartovací balíček, ktorý bude obsahovať 1 ks 10 l špeciálny košík na kuchynský odpad, kompostovateľné vrecká v počte 25 ks a informačný leták, kde budú základné informácie, ako separovať kuchynský odpad a čo patrí do neho a čo nepatrí.
Na stojiskách pri nádobách na komunálny odpad bude umiestnená 240-litrová hnedá nádoba, kde budú občania vyhadzovať naplnené kompostovateľné vrecká kuchynským odpadom. Pokiaľ občan už nebude mať takéto kompostovateľné vrecko, buď si ho dokúpi, alebo bude vyhadzovať v papierovom vrecku, resp. normálnom igelitovom vrecku, ale to je potrebné obsah z vrecka vysypať do hnedej 240 l nádoby určenej na BRKO a vrecko vyhodiť do čiernej nádoby určenej na komunálny odpad.

Dokážeme svojim správaním pri nakladaní s odpadom ovplyvniť výšku platby za odpad?

Určite dokážeme. Tu by som chcela zdôrazniť, že poplatok za uloženie odpadu sa v zmysle zákona 329/2018 Z. z. o poplatkoch za uloženie odpadov odvíja od úrovne vytriedenia komunálnych odpadov. V nasledujúcej tabuľke (viď vľavo) je prehľad úrovne vytriedenia komunálneho odpadu a zákonného poplatku za 1 tonu v príslušnom roku. Prehľadná tabuľka ukazuje úrovne vytriedenia a zákonného poplatku od roku 2018.
Z tabuľky aj grafu (viď vľavo) ihneď vidíme finančný nárast poplatku za uloženie komunálneho odpadu na skládku. Pokiaľ by sme v tomto roku 2021 dosiahli úroveň vytriedenia nad 40 percent, zákonný poplatok v roku 2022 by bol 18 eur za tonu a pri úrovni vytriedenia vyššej ako 50 percent by bol zákonný poplatok v roku 2022 – 15 eur za tonu. Pokiaľ by úroveň vytriedenia klesla pod 30 percent, poplatok by sa zvýšil na 27 eur za tonu.
Zároveň z tabuľky vidieť, že separovaním znižujeme aj ročné uloženie komunálneho odpadu, pretože zvyšujeme úroveň vytriedenia.
Tu vidíme, že ako občania dokážeme priamo znížiť náklady na odpadové hospodárstvo a zároveň šetriť životné prostredie.

Už v škole nás učili, že odpad treba separovať. Keď sa však spýtate na ulici, prečo je to dôležité, odpovede sú váhavé. Je to nízkou uvedomelosťou?

V predošlej otázke sme vysvetlili, že separovať, je veľmi dôležité z pohľadu ekonomického. Ale separovať je veľmi dôležité aj z pohľadu životného prostredia. Nie je možné, aby sme neustále vytvárali nové skládky, kde budeme vyvážať každoročne tisíce ton odpadu, pretože tým ničíme prírodu. Zároveň triedením odpadu šetríme aj druhotné suroviny, ktoré sú potrebné na výrobu tovarov, ktoré nakupujeme.

Organizujete semináre alebo akcie, kde sa snažíte zlepšiť fungovanie separovania priamo medzi ľuďmi? Akou formou?

Samozrejme. Materské, základné, stredné školy, ako aj iné inštitúcie majú možnosť objednať si bezplatnú prednášku, ktorá je zameraná na vysvetlenie spôsobu nakladania s odpadmi, ako aj samotné triedenie odpadov. Prednášky sú však zamerané najmä na deti. Prebiehajú interaktívnou a najmä hravou formou. Deťom ukážeme, ako sa má správne separovať, čo patrí a nepatrí do jednotlivých smetných nádob. Je dôležité vysvetliť im, aké sú negatívne dôsledky nášho súčasného environmentálneho správania a naopak, akú zmenu dokážeme spraviť, pokiaľ nebudeme ľahostajní k životnému prostrediu. Súčasťou prednášky bude aj názorná ukážka komunálnej techniky. Do areálu školy bude pristavené smetiarske auto a deťom bude názorne prezentované, ako prebieha vývoz odpadu, ako takéto auto funguje. Aj touto edukáciou sa snažíme o to, aby sa zodpovednosť k životnému prostrediu stala samozrejmosťou.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Opäť sme na dobrej vlne
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 10. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 18 875
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 206
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 510
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 842
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 845
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 128
 7. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 241
 8. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 182
 9. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor 2 056
 10. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 1 816

Blogy SME

 1. David Kapusta: Bystrica má na viac alebo krátka úvaha nad rozpočtom a investíciami mesta
 2. Rasťo Valent: Zamyslenie o Messim, PSG a Barce
 3. Adam Sedláček: O tom, ako hrubé črevo zachránilo Vianoce
 4. Andrea Vörösová: Správa z miesta... „čapice hore, Slovensko dole“... pomítingová
 5. Rudolfa Vallová: Komu chýbajú sociálne balíčky?
 6. Adriana Boysová: Ktorá chce, cestu si nájde
 7. Šťastná domácnosť: Čo sa blondínka naučila o vysávačoch a vysávaní
 8. Lubomir Zahora: Dať si vynosiť dieťa je cool. Nerobí to iba Kim Kardashian
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 610
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 276
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 859
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 718
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 353
 6. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 191
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 652
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 574
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Otužilci z Podhradského mora na druhú adventnú nedeľu.

Priaznivci ľadového kúpeľu pod holým nebom nám prezradili obľúbené miesta na otužovanie. Podľa lekárov je priaznivé pre telo aj dušu. Nechajte sa inšpirovať, máme pre vás zoznam vhodných miest.


a 1 ďalší 10 h
Ilustračné foto.

Mesto Ilava získalo nenávratný finančný príspevok 122 400 eur na zabezpečenie kvalitnej a dostupnej opatrovateľskej služby.


SITA 9 h
V obchodoch je denne veľký nápor zákazníkov.

Mobilita sa v okresoch stredného Považia príliš neznížila. Nával v obchodoch je výrazný.


3. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zverejnili jej meno, adresu i profil na Facebooku. Hygienička Martina Kučíková patrí po minulom týždni zrejme k najznámejším z odboru.


3. dec

V rámci svojho záverečného vystúpenia sa predstaví so skladbou, ktorá sa s ňou tiahne celý jej život.


4. dec

Otužilec Ján Maťko tvrdí, že najväčším sabotérom posunu v živote je naša hlava. Bez otužovania už mladý Martinčan nedá ani deň. Život sa mu zmenil po prečítaní jedného článku a studenej sprche.


5 h

Policajti mladého muža poznajú, jeho správanie riešili niekoľkokrát. Obvinili ho z útoku na verejného činiteľa.


2. dec

Blogy SME

 1. David Kapusta: Bystrica má na viac alebo krátka úvaha nad rozpočtom a investíciami mesta
 2. Rasťo Valent: Zamyslenie o Messim, PSG a Barce
 3. Adam Sedláček: O tom, ako hrubé črevo zachránilo Vianoce
 4. Andrea Vörösová: Správa z miesta... „čapice hore, Slovensko dole“... pomítingová
 5. Rudolfa Vallová: Komu chýbajú sociálne balíčky?
 6. Adriana Boysová: Ktorá chce, cestu si nájde
 7. Šťastná domácnosť: Čo sa blondínka naučila o vysávačoch a vysávaní
 8. Lubomir Zahora: Dať si vynosiť dieťa je cool. Nerobí to iba Kim Kardashian
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 610
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 276
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 859
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 718
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 353
 6. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 191
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 652
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 574
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu