POVAŽSKÁ BYSTRICA. Od pondelka 26. apríla sú brány Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici opäť otvorené pre verejnosť. Každý návštevník však musí myslieť na hygienické opatrenia, ktoré majú zabezpečiť bezpečné fungovanie múzea pre všetkých.
Šúpolie ako umelecký predmet
Unikátnou výstavou je expozícia Od šúpolia k umeniu. „Ideovým zámerom je predstaviť kukuričné šúpolie ako prírodný materiál vhodný na umelecké spracovanie. Jedinečným príkladom je tvorba považskobystrickej pedagogičky a umelkyne Sone Belokostolskej, ktorá sa stala známou výrobou kraslíc domanižskou technikou a výrobou šúpolienok,“ povedala Petronela Rágulová z Vlastivedného múzea.

Návštevník si môže pozrieť postupný proces spracovania kukuričného listu až po prezentáciu hotových výrobkov, šúpolienok. „Prezentácia tvorby majsterky Belokostolskej je ladená do ročných období jar, leto, jeseň a zima. Malé i väčšie šúpolienky upútajú prirodzenosťou, prostou krásou i osobitým tematickým stvárnením,“ doplnila Rágulová.
Výstavná činnosť v roku 2020 bola prerušená krátko po otvorení výstavy, múzeum sa preto rozhodlo predĺžiť termín výstavy do 13. augusta 2021. Múzeum pokračuje aj v revitalizácii výstavy historických motocyklov v kaštieli v Bohuniciach v okrese Ilava.
„Ďalšou výstavou v považskobystrických priestoroch by mala byť Pocta darcom, ktorou chce múzeum v septembri, počas Dní európskeho kultúrneho dedičstva, prezentovať najnovšie akvizície v zbierkovom fonde,“ povedala Petronela Rágulová.
Okrem výstav pre verejnosť je múzeum nápomocné aj študentom a ľuďom, ktorí sa venujú zbierkam. „Múzeum poskytuje služby bádateľom v zbierkovom fonde, odborní pracovníci poskytujú konzultačnú činnosť pre stredoškolských a vysokoškolských študentov,“ povedala Rágulová. Okrem týchto činností múzejníci pokračujú v publikačnej, vydavateľskej, vedecko-výskumnej a projektovej činnosti. „Ide nám najmä o zachovávanie kultúrneho a prírodného dedičstva pre ďalšie generácie. Priebežne pokračujeme v spracovávaní množstva múzejných artefaktov a ošetrovaní zbierok,“ doplnila Rágulová.