Tie sa stali v 134 reštauračných zariadeniach, kde odhalili 143 mladistvých návštevníkov. „Prevádzkovateľ zariadenia sa predajom a podaním alkoholu osobe mladšej ako 18 rokov dopúšťa priestupku na úseku ochrany pred alkoholizmom a inými toxikomániami. Na mieste mu hrozí bloková pokuta do výšky dvoch tisíc korún, respektíve oznámenie na príslušný obvodný úrad,“ povedala Katarína Hlaváčová z KR PZ Trenčín.
Policajti skontrolovali v okresoch Považská Bystrica a Púchov spolu štrnásť reštauračných zariadení. Z toho šesť v Považskej Bystrici, dve v Papradne, jedno v Brvništi a päť v Púchove. U troch mladistvých osôb zistili požitie alkoholu od 0,63 do 1,23 promile.
„Trestného činu podávania alkoholických nápojov mládeži (§ 218 TZ) sa dopúšťa ten, kto sústavne alebo vo väčšej miere podáva osobám mladším ako 18 rokov alkoholické nápoje. Takejto osobe hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok alebo peňažný trest,“ dodala Hlaváčová.
„Pokiaľ nemá viditeľne osemnásť, žiadam vždy občiansky. Stalo sa, že si chlapci pýtali pivo, no potom, ako mi neukázali občiansky, dostali iba kofolu. O chvíľu na to prišla na kontrolu polícia,“ povedal obsluhujúci čašník v Drevárni. Majitelia a nájomcovia podnikov sa bránia obvineniam tvrdeniami, že mladiství a maloletí prídu k nim často pod vplyvom alkoholu. „Ak im ho nepredáme, požiadajú starších kamarátov alebo si donesú alkohol so sebou. V takom prípade ich neustrážime. Darmo môžeme mať v podniku kontrolu, keď k nám prídu v takom stave,“ povedal na stretnutí majiteľov prevádzok s poslancami mestskej časti danému problému v Strojárenskej štvrti P. Valášek.
Iný názor na vec majú mladiství. „S pivom nemáme problémy, ak náhodou, zoberú nám ho kamaráti, vždy sa niekto nájde,“ tvrdili študenti, fajčiaci pred jedným z podnikov.
Na názor psychológa sme sa opýtali Tatiany Baginovej z Krajskej pedagogicko-psychologickej poradne v Trenčíne. „Osobne pracujem s deťmi, ktoré sú drogovo závislé. Drogy a alkohol sú pre organizmus veľmi nebezpečné. O predaji alkoholu zo strany prevádzkovateľov vieme, oni vedia o tom, že vedome porušujú zákon. Pokiaľ nerobíme depistáže, vychádzajú mi nelichotivé čísla. Šestnásť až sedemnásť percent mladých ľudí vo veku 15-16 rokov užíva alkohol pravidelne každý druhý až tretí deň. Varujúci je i fakt, že veková hranica stále klesá. Užívatelia sú už 13-14-roční. Požívaním alkoholu u nich dochádza k ťažkým poškodeniam mozgu a vnútorných orgánov.“ V mladom veku sa rozvíja závislosť oveľa vyššie a intenzívnejšie. Pravidelným užívaním odbúravajú napríklad stres, pretože alkohol je sčasti halucinogén. Vyvoláva dobrú náladu, tolerancia je nižšia a nižšia. Postupne zvyšujú dávky. V tom hrozí nebezpečenstvo závislosti. Pod vplyvom alkoholu sú páchané aj mnohé trestné činy, prejavy vandalizmu či agresivity. Aj tieto zmeny dokáže spôsobiť, samozrejme okrem ťažkých psychických zmien na dieťati.
„V kontrolách bude polícia pokračovať naďalej. Nemôžem momentálne povedať konkrétne čísla, ale určite sa prevádzkovatelia dočkajú ďalších „návštev“,“ skonštatovala Katarína Hlaváčová z KR PZ Trenčín.