PÚCHOV. V okolí panelových domov na púchovských sídliskách pobehujú neželaní návštevníci. Premnožené hlodavce využívajú kanalizačné prípojky, v ktorých často končia zbytky jedla.

V samotných bytových domoch musia správcovia deratizovať dvakrát ročne, často však zabúdajú, že musia zahrnúť aj okolie bytoviek a kanalizáciu.
Obviňujú kontajnery
V Púchove za posledné roky pribudlo niekoľko polopodzemných kontajnerov. Tie šetria miesto, zamedzujú šíreniu zápachu a tiež sú odolnejšie voči vandalom. Mýtus, že práve tieto kontajnery môžu za šírenie hlodavcov v meste, je nesprávny. „Dezinformačne pôsobia mylné informácie, ak výskyt hlodavcov dávajú občania do súvislosti s existenciou polopodzemných kontajnerov v meste,“ povedala Laura Krošláková, vedúca sekretariátu primátorky Púchova.
Samotné kontajnery však potkany a ostatné hlodavce nelákajú. „Upozorňujeme však na fakt, že dôležitý aspekt tvorí práve obsah odpadu, vriec plných smetí, ktoré občania vyhadzujú do kontajnerov na komunálny odpad. Častokrát sa tam nájde všetko, čo dom dal,“ doplnila Krošláková. Podľa odborníka je všeobecne veľkým problémom plytvanie s potravinami. „Bioodpad, ktorý končí na skládkach, to nie je len tráva či šupky z ovocia. Čoraz viac sa stretávame s vyhodeným jedlom, ktoré nestihli spotrebovať alebo dokonca nebolo vôbec rozbalené,“ informovali z portálu menejodpadu.sk. Ako dodali, okrem plytvania takýto odpad láka aj hlodavce a nie samotné kontajnery.
V článku sa dočítate
- Čo potkany láka k bytovým domom?
- Aké rady dáva odborník v oblasti prevencie?
- Môžeme premnoženiu hlodavcov predchádzať už pri nákupoch?
Kontrolu vykonáva hygiena
Sťažnosti na premnožené hlodavce končia na mestskom úrade. Samospráva však nemá v kompetencii vykonávať kontroly, naopak, sama má povinnosť deratizovať. „Mesto Púchov vykonáva pravidelnú deratizáciu. Tá sa robí v jarnom a jesennom období,“ povedala Krošláková.