POVAŽIE. V niektorých samosprávach regiónu sú špeciálne kontajnery s uzatvoreným zásobníkom na použité šatstvo zdrojom neporiadku. Niektoré spoločnosti, ktoré zabezpečujú vývoz a údržbu týchto kontajnerov nedodržiavajú harmonogram. Priestor okolo nádob sa tak zapĺňa šatstvom a hračkami, ktoré už ľudia do kontajnerov nezmestili. V Beluši obec spoločnosti na vývoz kontajnerov vypovedala zmluvu.

Eko myšlienku kazí neporiadok
Zber použitého šatstva a obuvi pomocou špeciálnych kontajnerov s uzatvoreným zásobníkom má dobrú myšlienku. Oblečenie, obuv, tašky ale aj hračky by mali poslúžiť ľuďom v núdzi, prípadne ako tovar v obchodoch s použitým textilom. Odovzdať šatstvo do týchto kontajnerov je tak ekologická voľba, ako sa nepotrebného oblečenia môžeme zbaviť. Ak sú však kontajnery preplnené, ľudia oblečenie nechávajú vedľa nádoby. To už je tým pádom znehodnotené a ešte aj spôsobuje neporiadok v okolí.
V článku sa dočítate:
- Kto má zodpovednosť za kontajnery na textil?
- Ako vyriešili problém v Beluši?
- Aké sú alterantívy, ak je kontajner preplnený?
- Aký je názor obyvatešov miest a obcí z regiónu na separovanie?
- Čo by ľudia privítali ako zmenu?
- Rozhovor o separovaní v Považskej Bystrici s refernetkou Odpadového hospodárstva
- Novinky v oblasti separovania BRO
"Je to otrasné, ako to niekedy v okolí kontajnerov na šatstvo vyzerá. Ako niekde na skládke. Oblečenie rozvláčené všade okolo, prší na to, vietor to rozvláči do okolia. Všimla som si, že niekedy prejdú aj celé mesiace, keď nádoby vôbec nie sú vyvezené," povedala Pavla Dúpňanská.
V Považskej Bystrici majú obyvatelia aj okamžitú alternatívu. "Keď je ten plechový kontajner preplnený, zamierim do veľkého hnedého, čo je na stojisku. To už síce asi nejde na charitu, ale lepšie, ako by to malo skončiť na skládke so šupami zo zemiakov," povedala Anna Šestková.
V niektorých samosprávach takúto alternatívu nemajú. Vždy je však možnosť