PODSKALIE / SLOPNÁ. Dobrovoľníci a ochrancovia prírody sa spojili, aby urobili niečo dobré pre prírodu. Rozsiahle plochy posiate monokultúrou narúšajú prirodzený ráz krajiny. Aj preto sa dobrovoľníci rozhodli tento trend zvrátiť a začali v regióne vysádzať aleje.

Trend devastovania krajiny je však dlhodobý a škody, ktoré človek napáchal doteraz, nie je možné napraviť behom chvíle. Niekde však začať musíme a práve do toho sa pustili z občianskeho združenia Prales.
V krajine sme zanechali hlboké jazvy
Človek ako keby si prestal uvedomovať, že je súčasťou prírody, len jedným z mnohých živočíchov na Zemi. K svojmu okoliu sa ľudia správajú necitlivo a bez ohľadu na dlhodobé následky. Dobrou správou však je, že stále viac dobrovoľníkov sa snaží robiť presný opak a tiež naučiť ďalších, aby konali rovnako, v prospech prírody.
V článku sa dočítate
- Ako pomohli dobrovoľníci v regióne krajine?
- Kto všetko sa na dobrej veci podieľal?
- Prečo to dobrovoľníci robia?
- Ako pomáha dobrovoľníctvo našej psychike?
"Krajinu, reálnu časť zemského povrchu s ktorou sme prepojení a naše prežitie je úzko závislé na stave životného prostredia - najviac ovplyvňujeme my ľudia. To čo sa dialo počas kolektivizácie s krajinou v nie až tak dávnej minulosti, nebolo dobré. Poľnohospodárska krajina sa uniformovala, v monokultúrnych veľkoblokoch zanikala jemná mozaika drobných políčok," povedala Ivana Kalafusová, predsedníčka občianskeho združenia Prales a zároveň zoologička z CHKO Strážovské vrchy.