POVAŽSKÁ BYSTRICA. Celosvetový konflikt zo začiatku 20. storočia skúmajú vedci z rôznych odborov dodnes. V prvých mesiacoch I. svetovej vojny sa však udial takpovediac vianočný zázrak. Nepriatelia sklonili zbrane a pokoj zavládol na oboch stranách bojísk.
Zo zákopov zazneli vianočné koledy
Vojna trvala niekoľko mesiacov, keď nadišli prvé vojnové Vianoce. "Bol mrazivý 25. december roku 1914. Prvá svetová vojna sa prehupla do piateho mesiaca svojho trvania," povedala Dominika Kukučová, historička z Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici. Udrela nečakane tuhá zima a európska krajina zamrzla.
"Kanonáda i rev palných zbraní konečne po mesiacoch utíchol. Neďaleko mesta Ypres v Belgicku sa z nemeckých zákopov ozývajú vianočné koledy. Vojaci dokonca zdobia malé vianočné stromčeky, ktorými okrášľujú okraje svojich nehostinných zákopov." Do víru vianočnej nálady sa postupne nechávajú strhnúť aj nepriatelia na protiľahlých stranách – Francúzi, Angličania a Škóti.
"Územím nikoho sa nesie krik: „Ak nebudete strieľať, my tiež nebudeme!“ Napätá bojová atmosféra znepriatelených strán sa začína roztápať atmosfére Vianoc. Namiesto granátov si vojaci do zákopov prehadzujú darčeky. Napokon všetky znepriatelené strany vyženie zvedavosť zo svojich úkrytov na územie nikoho, kde sa medzi mŕtvymi vojakmi stretnú tvárou v tvár a potriasajú si rukami s prianím šťastných a veselých Vianoc," povedala Kukučová. Tento dojemný fenomén nemá za daných podmienok obdobu. "Čo sa vlastne stalo na európskom bojovom poli na Vianoce v roku 1914 a ako si naň spomínajú priami účastníci?"
V článku sa dočítate
- Prečo cez Vianoce počas I. svetovej vojny utíchli zbrane?
- Aké to malo následky?
- Čo lietalo do zíkopov 25. decembra 1914?
- Prečítajte si autentické svedectvá od samotných vojakov o tejto udalosti.
Zákopové peklo a cesta k dočasnému prímeriu
11. novembra sme si pripomenuli 107. výročie ukončenia Veľkej vojny. "Prvá svetová vojna, ktorá vypukla 28. júla 1914 bola predovšetkým vojnou zákopovou," povedala historička.