Lucia Madejská pracovala v Detskom rehabilitačnom centre v Bratislave a v Súkromnom centre myoskeletálnej medicíny vo Vsetíne, aktuálne pôsobí ako fyzioterapeutka v Púchove.
Ako vyzerá liečba u fyzioterapeuta?
Väčšina ľudí vyhľadá fyzioterapeuta, až keď ich trápia bolesti. Oproti klasickej rehabilitácii sa snažíme vypátrať hlbšiu príčinu vzniknutého problému. Je to takmer detektívna práca.
V ľudskom tele nadväzuje na seba množstvo svalov a môže sa stať, že bolesť chodidla vznikne v súvislosti s poruchou funkcie krčnej chrbtice a sánky, ktoré s pôvodným problémom na prvý pohľad nesúvisia.
Pokiaľ by sme liečili len samotné chodidlo, tak sa bolesť môže objaviť znova. Je na fyzioterapeutovi, aby vypátral, odkiaľ bolesť vychádza a aké správanie ju spôsobilo. Na to potrebuje čas, skúsenosti a priestor.
V rozhovore sa dočítate
- Ako predchádzať najčastejším zraneniam
- Kedy môže pohyb namiesto pomoci telu ublížiť
- Ako ovplyvňujú športy zdravotný stav detí
- Ako predchádzať pohybovým ťažkostiam u detí
- Ako môže problém v ústnej dutine narušiť fungovanie zvyšku tela
- Aké problémy trápia niektorých profesionálnych športovcov
S akými ťažkosťami sa stretávate v súvislosti s obmedzenou mobilitou posledných rokov a životným štýlom?
Veľa dospelých trpí v tejto dobe zraneniami, ktoré kedysi postihovali len profesionálnych športovcov. Po ôsmich hodinách sa postavia od počítača a idú si zašportovať. Ak zanedbajú rozcvičku, rýchle a dynamické pohyby im môžu ublížiť, pretože svaly neboli dostatočne zahriate.
Strečing je dôležitý najmä po športe, pretože niektoré svaly majú cvičením tendenciu naberať na objeme a skracujú sa. Najčastejšie prsný sval. Ten nám začne ťahať ramená viac dopredu, čo sa deje aj počas dňa, keď nešportujeme a sme zhrbený s predsunutými ramenami.
Celý ramenný pletenec je potom v zlej pozícii, svaly nepracujú ekonomicky a sú náchylnejšie napríklad na zápaly šliach. Časom sa môžu vytvoriť výrastky alebo natrhnutia šliach alebo svalov.