František Lišaník: Opäť sme posunuli hranice

V Mikrotechu spojili sily a dosiahli rekordný nárast.

Rok 2021 bol pre Mikrotech, s. r. o., rekordný vo všetkých oblastiach. Podľa slov riaditeľa firmy z hľadiska obratu prekonali aj mimoriadne úspešný rok 2018. Výsledky svedčia o spojení síl všetkých zamestnancov v snahe o spoločný výsledok. Rok zhodnotíme s riaditeľom spoločnosti Františkom Lišaníkom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tridsaťpercentný nárast objednávok je číslo, ktoré láme rekordy. V akej oblasti ste pocítili najväčší boom?

Citeľné to bolo vo všetkých oblastiach priemyslu. Obrovské tlaky na termíny boli ťažkou skúškou pre nás všetkých. Paradoxne nám pomohla kríza, pretože veľa spoločností prehodnotilo nastavenie z pohľadu dodávateľsko-odberateľských vzťahov najmä kvôli logistike. Veľa zákazníkov presmerovalo spoluprácu na lokálnu úroveň a uprednostnilo nákupy na domácom trhu.

Dynamika firmy vypovedá o tom, že pandémiu zvládate so cťou.

Pandémia ako taká nám dala zabrať, najmä čo sa výpadku zamestnancov týka. Tu sa ukázala sila a súdržnosť kolektívu, pretože bola potrebná každá ruka. Zvládli sme to a dúfam, že je to za nami. Aj keď hodnotenie roka je priaznivé, obdobie predtým bolo komplikovanejšie. Po úspechu v roku 2018 nasledoval o rok neskôr tvrdý pád. Problematické bolo aj leto 2020, kedy sme presne nevedeli, akým smerom sa vývoj uberie, pretože prvé reakcie boli zlé. Panika bola na mieste, pretože nám padli objednávky, a nikto netušil, čo bude nasledovať. Oživenie nastalo na jeseň 2020 a tento trend pokračoval aj napriek pandémii celý rok 2021. Charakterizujem to ako klasickú sínusoidu, ktorá prichádza v určitých cykloch.

Pri výkonoch, aké opisujete, ste narazili na strop. Ako sa javí tento rok?

– Druhý polrok bude, myslím si, pokojnejší. Máme veľmi dobrý tím ľudí, ktorý neskutočne potiahol, a som hrdý na to, čo sme spoločne dokázali. Rok 2021 bol enormný a aj s menším počtom ľudí sme dokázali urobiť viac, čím stúpla produktivita práce. Uvedomujem si však, že všetko má svoje hranice.

Konkurencia vo vašom segmente je veľká. Aj napriek tomu je vaša zákaznícka základňa stabilná. Čo je alfa a omega spolupráce. Je to tradícia, kvalita...?

Predovšetkým flexibilita. Tá je z pohľadu zákazníka kľúčová. Obrazne povedané – zákazník dnes požiada a zajtra očakáva dodávku. Takto to funguje. Nestíhate? Nastupuje ďalší hráč. Tradícia zohráva určitú úlohu, kvalita sa už berie ako štandard, ale promptnosť je rozhodujúca. Samozrejme, nemôžeme byť opojení slávou, lebo trh sa neustále mení. Je potrebné rozširovať základňu, prípadne presedlať aj na iný segment, ak je potrebné. Táto stratégia sa nám vypláca už roky.

Čo pokladáte za najväčšiu výzvu v minulom roku?

Najväčšou výzvou bolo – a je doposiaľ – plánovanie výroby tak, aby bola zvládnuteľná. Robíme to na dennej báze, pretože neustále prichádzajú rozdielne vstupy, ktoré komplikujú chod výroby. Aktuálne to prerástlo do enormného navýšenia cien. Celá ekonomika sa nám zvlnila a prerástla do cunami, takže každú ponuku musíme preceňovať, rozpočty robiť pri každej jednej zákazke aj pri tých z minulosti, čo je veľká záťaž. Žiaľ, musíme to už brať ako súčasť dnešného biznisu. Iné nám nezostáva. Niektoré vstupy dokážeme cez vnútorné rezervy preklenúť, ale bavíme sa o dvojciferných navýšeniach, čo prestáva byť únosné. Pri materiáloch ide aj o 100-percentné navýšenie plus energetická záťaž. Toto sa týka všetkých výrobných závodov, takže nie sme výnimkou. Očakávam, že rast cien sa prejaví už v tomto roku, pretože narážame na povestný strop.

Otvárate sa možnostiam digitalizácie?

Digitalizácii sa v budúcnosti nebránime, ale v tomto formáte zvládame veci v pôvodnom nastavení. Rozhodnutia robíme na základe čísiel, takže digitalizácia by si vyžiadala ďalšie personálne obsadenia a na konci dňa s rovnakým výsledkom. Dôležité je, že vo výrobe ideme spolu ako jeden tím. Opieram sa o to, čo je v ľuďoch dobré. V podnikaní razím cestu ľudskosti. Ak je tímový výsledok dobrý, nerozmieňam to na drobné. Preto je dôležité pripraviť a zaučiť každého nového človeka tak, aby bol vo výrobe multifunkčný a zapadol do kolektívu. Iba tak vieme dosiahnuť výsledok k obojstrannej spokojnosti. (dv)

Študenti, nepremárnite skvelú príležitosť!
Strojárina bude mať vždy zelenú

Firma Mikrotech začínala pred 28 rokmi ako malá rodinná firma s niekoľkými ľuďmi. Dnes už počet zamestnancov presiahol povestnú stovku a čoraz častejšie sa vo firme skloňuje spojenie generačná obmena.

Svoje zohráva prirodzená fluktuácia, súvisiaca s odchodmi do dôchodku, ale aj nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Jedným zo spôsobov získavania nových ľudí je aj duálne vzdelávanie, do ktorého sa firma zapojila už v roku 2004. V úspešnej spolupráci so SOŠ strojníckou pokračuje aj naďalej. „Duálne vzdelávanie je jednou z možností, ako si vychovať kvalifikovaných pracovníkov,“ tvrdí František Lišaník. Spočiatku, pokiaľ nebol aktivovaný duál, sme žiakom poskytovali klasickú prax. Dnes je vytvorený systém, ktorý pomáha študentom priamo vo firmách pripraviť sa odborne na výkon práce, zapadnúť do kolektívu a nadobudnúť pracovné návyky,“ uviedol riaditeľ firmy, ktorý má pre študentov strojárskych odborov jasný odkaz: „Študenti, nepremárnite skvelú príležitosť. Duálne vzdelávanie je výnimočný proces, vďaka ktorému sa stanete odborníkmi s budúcnosťou a dobrým zárobkom. Strojárina, nech bude akokoľvek, bude mať vždy zelenú!“

Rodičia sú dobrými radcami

Systém vzdelávania spojený s prepojením praxe priamo vo firmách otvoril oči aj rodičom. Každý predsa chce, aby jeho dieťa dobre zarobilo a aby malo postarané o budúcnosť. Viac než v minulosti ich zaujíma to, v akom prostredí študent vykonáva prax, za ktorú má riadne zaplatené. Často sú prekvapení, kam až došiel pokrok. Stačili možno dve desiatky rokov – a pracovné prostredie je v inom leveli.

Postupnosť je namieste

Firma Mikrotech pristupuje k dualistom ako ku kmeňovým zamestnancom. Učí ich čítať výkresy, čo trvá v priemere 2 až 3 mesiace. Potom žiaci prechádzajú oddelením kvality a až potom idú k strojom. Neprogramujú, ale učia sa správne merať. Postupne sa zoznamujú s tým, ako stroje fungujú, ako ich obsluhovať aj to, ako si napríklad po práci upratať. Toto všetko za prítomnosti mentorov. Systém je

prínosom aj pre samotnú školu, pretože žiaci až v praxi zistia, čo sa teoreticky učia. Ako zdôraznil Lišaník, tí, čo zostanú vo firme aj po skončení školy, majú vyšší nástupný plat. „SOŠ strojnícka nám v príprave žiakov vychádza maximálne v ústrety. Ako pomoc sme nedávno premiestnili do školských priestorov praktickej výučby stroj, aby žiaci videli, že aj takáto technológia existuje. Pedagógovia i majstri odvádzajú veľmi dobrú prácu, len my ako zamestnávatelia by sme do budúcna privítali možnosť zazmluvnenia vzťahu študent vs zamestnávateľ, pretože takto nemá nikto istotu, či jeho snaha nebude márna.

Degradácia vysokého školstva

Podľa názoru viacerých ľudí školský systém chrlí vysokoškolákov bez ohľadu na to, akými študentmi boli na strednej škole. Pre každého sa nájde miesto, pritom šikovného remeselníka bez VŠ idú ľudia zlatom vyvážiť. Remeslá vymizli, výkresy dnes už prečíta málokto a každý chce byť manažér. Vysokých škôl je ako húb po daždi, ale kde končia absolventi? Dnes už každá druhá servírka v kaviarni má diplom. Majú ich v obchode či vo výrobných firmách... Žiaľ, mimo odboru sú klasifikovaní ako nekvalifikovaní ľudia s odlišnou mzdou v porovnaní s odborne pripravenými ľuďmi. Tu cesta nevedie. „Kvalifikácia je bohatstvo, ktorého význam docení mladý človek už pri zakladaní rodiny či získaní hypotéky na bývanie. Pri DV majú zabezpečené všetko, navyše s istým prísľubom práce, čo je veľkou devízou. Aj keď nemáme istotu, že zostane pracovať u nás, máme obrovskú výhodu, že ho spoznávame ako človeka. Že vieme, ako sa s ním dá pracovať, aj keď nie je hneď stopercentný.

Anketa:

Boris Gaňa je študentom štvrtého ročníka. Duálne vzdelávanie sa rozhodol vykonávať v Mikrotechu. Vo firme sa mu veľmi páči. V porovnaní so spolužiakmi sa dostáva k veciam, o ktorých sa ostatní len učia. „V škole som za strojmi nebol vôbec. Niektoré procesy, ako napríklad meranie súčiastok, som si ani nestihol vyskúšať. Tu, naopak, som toho vyskúšal už dosť. Na to, že ešte len chodím do školy, aj zarobím. A dobre zarobím! Vo firme chcem zostať aj po skončení školy,“ uviedol. Boris svoje rozhodnutie zapojiť sa do duálneho vzdelávania vôbec neľutuje. „Pomaly všetci chcú ísť na gympel, ale niekto musí aj pracovať. Som štvrták a na povolanie sa cítim pripravený. Aj keď sa toho musím naučiť ešte veľa, nebojím sa,“ skonštatoval Boris. Jeho slová napokon potvrdil aj sám riaditeľ firmy, ktorý si myslí, že proces úplného zaškolenia, keď je z pracovníka multifunkčný človek, trvá 3 až 4 roky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 44 313
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 907
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 432
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 131
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 8 052
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 781
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 715
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 709
  1. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  2. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  3. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  4. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  5. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  7. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  8. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 649
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 477
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 116
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 802
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 068
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 711
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 039
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 744
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Pán Jozef Šamaj využíva inteligentnú domácu asistentku vyše roka.

Trenčianska župa za ňu získala ocenenie.


Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Ilustračné foto.

Nácvik činnosti zásahu pri likvidácii požiaru ubytovacieho zariadenia bolo hlavným cieľom víkendového taktického cvičenia profesionálnych a dobrovoľných hasičov z okresov Ilava a Trenčín v Nemšovej.


TASR
Gruzínske Bakhmaro.

Navštívil ju lyžiar a horolezec Ladislav Makay.


  1. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  2. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  3. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  4. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  5. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  7. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  8. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 649
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 477
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 116
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 802
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 068
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 711
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 039
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 744
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu